0
Strona główna » Poradniki » Jak wybrać odpowiednią kamerę na budowę?
KategorieProducenci

Opinie o produktach

Jak wybrać odpowiednią kamerę na budowę?

Słyszymy czasami określenie, jakoby Polska była „wielkim placem budowy” i jest w tym sporo prawdy. Podejmuje się wiele przedsięwzięć inwestycyjnych o rozmaitym charakterze – zarówno publicznych, jak i całkowicie prywatnych. 

Może pojawić się w tym kontekście pytanie o to, jakie kamery do monitoringu placu budowy będą odpowiednie – wszak terenowi, gdzie prowadzi się prace należy zapewnić należyty dozór wizyjny. Monitoring placu budowy powinien być dobrze przemyślany i właściwie dobrany. W artykule przedstawiamy rozwiązania sprawdzające się w pracy w trudnych warunkach.

Funkcje kamer na plac budowy


Efektywny monitoring placu budowy jest odporny na pogodę i posiada daleki zasięg promiennika podczerwieni.

Podstawą dla każdego systemu monitorowania są kamery. Kamery na budowie nie mogą być pierwszymi z brzegu, a zaawansowane rozwiązania optyczne i świetna rozdzielczość to jeszcze za mało. Należy pamiętać o warunkach w jakich pracują kamery.

Specjaliści zalecają, aby sięgać po kamery spełniające normę wodo- i pyłoszczelności - IP67. Chodzi o to, by kamery były odporne na czynniki zewnętrzne, takie jak opady atmosferyczne czy zapylenie, które są jedną z przyczyn usterek tego typu sprzętu.

Drugim ważnym czynnikiem warunkującym bezpieczeństwo na placu budowy jest praca kamer w nocy, kiedy materiał budowlany narażony jest na kradzież lub zniszczenie. 

Zalecamy zakup kamer posiadających zasięg promiennika podczerwieni z zasięgiem minimum 30 m, przy większych budowach doskonale sprawdzą się kamery tubowe z zasięgiem IR 50 lub 80 metrów.

Kamery na placu budowy zazwyczaj nie pracują na jednym placu, przeważnie wykorzystywane są wielokrotnie przez firmy budowlane, stąd warto pomyśleć o podstawowych funkcjach analitycznych (VCA), tj. przekroczenie linii czy wkroczenie do wyznaczonej strefy.

Poniżej prezentujemy zestaw dostosowany do średniej wielkości placu budowy, np. pod market typu Lidl czy Biedronka.

 
 Dobra kamera nie musi być droga.
 
Na pewno zestaw kamer spełniających wymagania w materii szczelności będzie nieco droższy, aniżeli standardowe kamery wewnętrzne, jednakże nie jest to kwota zawrotna, zwłaszcza gdy konsument zdecyduje się na zakup w naszym sklepie online. Na placu budowy zazwyczaj sprawdzają się 3 typy kamer.

Rodzaje kamer na placu budowy

Kamery tubowe

Decydując się na kamery tubowe warto zwrócić uwagę w na nasłonecznienie, w przypadku silnego wystawienie na promienie słoneczne, warto by kamera miała dodatkowy "daszek". Ten element pomoże to w uzyskaniu lepszej pracy pod słońce oraz lepszej radiacji promieniowania cieplnego, inaczej mówiąc kamera się nie zagotuje w środku. Kamery tubowe mają zazwyczaj możliwość ustawienia ich pod dowolnym kątem i ich montażu bezpośrednio na słupie lub ścianie, co czyni z nich uniwersalne kamery do pracy w trudnych warunkach.Kamery kopułkowe

Kamery kopułowe charakteryzują się występowaniem klosza, w którym ukryty jest system wizyjny kamery. Nowsze wersje kamer mają "ścięty" kształt, przez co są mniej podatne na parowanie i zbieranie się pyłów na szklanym kloszu. Taki typ budowy ułatwia też montaż i poziomowanie kamer kopułkowych. Jednakże jeśli nie chcielibyśmy montować kamery bezpośrednio na ścianie/slupie, zalecamy wykorzystanie dedykowanych uchwytów do kamer kopułowych.Kamery obrotowe PTZ

Kamery obrotowe PTZ to rozwiązanie na dużych placów budowy, gdzie kamera najlepiej jakby miała zadany tryb poruszania się po określonej ścieżce. Kamery obrotowe mają duże zasięgi widzenia w nocy (IR 100-300 m) oraz daleki zasięg zbliżenia optycznego, dzięki czemu plac budowy może być jeszcze dokładniej nadzorowany.


 

alt

Jeśli inwestor chce skutecznie zabezpieczyć swój plac budowy, to monitoring będzie mu niezbędny – i dotyczy to nie tylko przedsięwzięć komercyjnych.

Na opcję tę coraz powszechniej decydują się osoby budujące domy jednorodzinne. 

Zespół Zabezpieczenia Poznań zaprasza do kontaktu osoby dopiero planujące budowę domów, jak również przedstawicieli firm budowlanych w celu dobrania jak najlepszych rozwiązań do posiadanego budżetu.  

Jeżeli spodobał Ci się wpis, przejrzysz naszą ofertę:

 

 


Przejdź do strony głównej