Szukaj
Kontakt
wszystkie kategorie
Strona główna » Poradniki » Jak zapewnić osiedlowy monitoring o wysokiej skuteczności

Jak zapewnić osiedlowy monitoring o wysokiej skuteczności

Data dodania: 21-05-2019

Bezpieczna posesja zamieszkana przez większą liczbę osób to spore wyzwanie. Mamy czasy, w których osiedla spółdzielcze czy zarządzane przez wspólnoty mieszkaniowe są narażone na aktywność złodziei czy wandali. Wprawdzie rabusie bardzo starannie przygotowują się do włamań i wiele aspektów może im przeszkodzić w realizacji zamierzeń. Mimo to w pewnych sytuacjach dochodzi do takich aktów. Warto zapewnić techniczne środki zabezpieczeń, które skutecznie powstrzymają zapędy przestępców w określonej lokalizacji.

Dobry monitoring osiedlowy ma spore znaczenie. Może mu towarzyszyć instalacja alarmowa, jednak w przypadku zabudowy wielorodzinnej okazuje się ona mniej efektywna. Jednakże zestaw kamer ulokowanych we właściwych punktach może być bardzo dobrym rozwiązaniem. Do wyboru są systemy analogowe oraz cyfrowe. Te pierwsze wciąż cieszą się dużą popularnością z uwagi na relatywnie niską cenę i mniejsze wymagania techniczne. Odpowiedni dla wielu osiedli zestaw nie będzie stanowił dużego obciążenia dla budżetu.
 

alt
 

Zakładamy monitoring na osiedlu – od czego zacząć?

 

Przede wszystkim trzeba ocenić wielkość posesji. Jeśli jest ona spora, to siłą rzeczy liczba kamer w systemie będzie większa. To oznacza wzrost kosztów, jednakże należy pamiętać o tym, że maksymalizacja bezpieczeństwa jest trudna do przeliczenia na pieniądze. W przypadku mniejszego terenu trafnie rozlokowana sieć ośmiu kamer może być w pełni wystarczająca, aby zagwarantować optymalny dozór dla takiego obiektu. Tak też konfigurowane są standardowe zestawy dedykowane zabudowie osiedlowej. Ich cena jest coraz atrakcyjniejsza, a obsługa naprawdę prosta.

Dobrym przykładem takiego rozwiązania jest komplet marki BCS. Analogowy zestaw oznaczony przez producenta kodem BCS-TQE3200IR3 jest bardzo często wybierany przez Klientów. Składa się z ośmiu kamer, hybrydowego rejestratora z szerokim zakresem funkcji, zasilacza oraz pojemnego dysku twardego Western Digital. Całość jest łatwa w instalacji, a korzystanie z dozoru nie sprawi nikomu problemów dzięki intuicyjnej obsłudze. Do rejestratora można podłączać nośniki ze złączem USB, a port HDMI umożliwia połączenie z telewizorem.

 

alt
Powyżej - analogowy zestaw do monitoringu BCS-TQE3200IR3-B. Dostępny TUTAJ.
Kamery mają szczelną obudowę i dysponują oświetlaczem na 30 metrów.

 

Osiedlowy monitoring – internet nie mówi o nim wszystkiego

 

Internetowe memy związane z monitoringiem na osiedlach pokazują zazwyczaj starsze panie spędzające długi czas na obserwacji okolicy z perspektywy swoich okien. Jednakże są sytuacje, w których do gry muszą wejść rozwiązania naprawdę efektywne. Tak naprawdę posiadanie sprawnej instalacji dozoru wizyjnego na osiedlach jest dziś standardem. Obecność kamer odstraszy wielu wandali czy złodziei. Jeśli dojdzie do złamania prawa, zarejestrowane nagrania mogą być bezcennym dowodem w postępowaniach prowadzonych przez policję i wymiar sprawiedliwości. Szczególnie, gdy jakość uzyskanych materiałów będzie wysoka.
Nie każdy jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z zamontowaniem takich systemów, dlatego dobrym pomysłem jest zwrócenie się o pomoc do fachowców. Sklep zabezpieczeniapoznan.pl chętnie pomoże Klientom w dobraniu optymalnego monitoringu, a następnie w jego zainstalowaniu oraz konfiguracji. Wszystko za sprawą specjalistów. Warto jednak zaznaczyć, że większość współcześnie oferowanych narzędzi to rozwiązania naprawdę łatwe w użytkowaniu. Uruchomienie podstawowego dozoru wizyjnego nie powinno nikomu sprawić większych kłopotów, nawet jeśli nie posiada w tym zakresie doświadczenia.

 

alt
Powyżej - cyfrowy zestaw do monitoringu Hiwatch Hikvision.
Kamery pracują w trybie dzień/noc i dysponują szerokim kątem widzenia. Zestaw dostępny TUTAJ.

 

Techniczne niuanse, o których warto pamiętać

 

Generalnie rzecz biorąc, użytkowany monitoring ma dwojaki charakter. Na jednym biegunie mamy systemy wewnętrzne, a na drugim zewnętrzne. Te pierwsze są stosowane we wnętrzach, a więc w miejscach, które nie są narażone na oddziaływanie czynników atmosferycznych. Jeśli chodzi o rozwiązania w zakresie monitoringu zewnętrznego, sprawy mają się inaczej. Muszą być wówczas wykorzystane odpowiednie warianty kamer, które będą bez przeszkód pracować na przykład w deszczu. Kamery zewnętrzne do monitoringu domu lub osiedla musi cechować przede wszystkim wodoszczelność. Zazwyczaj spotyka się modele z poziomem ochrony IP 67, co zapewnia im płynną pracę w czasie opadów deszczu. Na ten parametr należy koniecznie zwrócić uwagę, ponieważ zawilgocenie układu kamery zazwyczaj prowadzi do jej poważnego uszkodzenia.

 

alt

Powyżej - cyfrowy zestaw do monitoringu Hiwatch Hikvision.
Kamery są wzbogacone o technologię zoom, a zasilanie PoE pozwala na bardzo łatwe i szybkie przesyłanie nagrań i danych. Zestaw dostępny TUTAJ.Kolejnym istotnym detalem jest oświetlacz IR, którym powinna dysponować każda kamera. Ten parametr umożliwia zobaczenie każdego szczegółu w polu monitorowania - nawet w całkowitej ciemności lub w niekorzystnych warunkach pogodowych. Długość oświetlacza w kamerach przeznaczonych do monitoringu zewnętrznego powinna wynosić nie mniej niż 20 metrów.

Można rozważyć, czy w ramach osiedlowego monitoringu nie powinny się także pojawić kamery PTZ (pan tilt zoom), a więc umożliwiające sterowanie ich położeniem w dwóch osiach oraz zbliżeniem obrazu. Rozwiązanie to jest dobre, jeśli prowadzi się podgląd na obiekt w czasie rzeczywistym. Operator, dostrzegając podejrzane działanie, może dokonać zbliżenia na newralgiczne miejsce celem lepszej oceny sytuacji. Część rejestratorów dostępnych w sprzedaży (w tym również ten z rekomendowanego zestawu) oferuje taką możliwość. Znacznie poszerza to funkcjonalność systemu, nawet jeśli nadal będzie miał podstawowy charakter. Warto mieć to wszystko na uwadze, aby skompilować instalację odpowiadającą wszelkim potrzebom. 

 

Jeżeli spodobał Ci się wpis, sprawdź naszą ofertę:Przejdź do strony głównej
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu