Specjaliści w doborze Zabezpieczeń Hikvision / Dahua
Szukaj
Kontakt
0Koszyk
Możemy pomóc? Zadzwoń 507-237-287
wszystkie kategorie
Strona główna » Poradniki » Jaki zestaw do monitoringu wybrać? – poradnik 2021

Jaki zestaw do monitoringu wybrać? – poradnik 2021

Jaki zestaw do monitoringu wybrać? – poradnik 2021 Data dodania: 21-10-2021

zestaw do monitoringu

 

Jeśli chcesz zadbać o bezpieczeństwo swojego domu lub firmy, warto wziąć pod uwagę gotowe systemy monitoringu. Każdy budynek potrzebuje odpowiednio dobranych urządzeń. Mamy wówczas do wyboru gotowe zestawy monitoringu ip różniące się parametrami, możemy również samodzielnie dobrać zestaw składany z różnych modeli.

 

W skład takiego zestawu wchodzą głównie: kamery, rejestrator do monitoringu, dysk do kamer, akcesoria do monitoringu.

 

Każdy budynek wymaga dobranie odpowiednich urządzeń. Inne kamery sprawdzą się, jeśli chcesz założyć monitoring w domu, jeszcze inne, jeśli poszukujemy monitoringu do sklepu czy firmy.

Rozpiętość cenowa i ogrom urządzeń może przyprawić o ból głowy. Dlatego właśnie stworzyliśmy dział prezentujący gotowe i kompletne zestawy. Znajdziesz tutaj zestawy kamer ip na 4 kamery, zestawy monitoringu na 8 kamer, zestawy monitoringu na 16 kamer.Powyższe zestawy mogą zawierać kamery zewnętrzne i kamery wewnętrzne o określonej rozdzielczości lub z konkretnie dobranym zasięgiem nocnym, różniące się również rozdzielczością obrazu ,przeznaczeniem montażu i funkcjami dodatkowymi wspierającymi ich codzienną pracę. Więcej na temat specyfikacji czy doboru właściwego pakietu możesz zobaczyć na karcie produktu lub wysyłając maila o tytule wycena monitoringu.

 

 

Jak zaplanować system monitoringu?

 

Wybierając monitoring zwracamy uwagę na cechy i elementy zestawu, które przydadzą się w przyszłości. Na co zwrócić uwagę kupując zestaw do monitoringu?


Rozbudowa systemu w przyszłości. Wybierasz zestaw 4 kamer, zastanów się, czy w przyszłości nie warto postawić na rejestrator monitoringu pod większą ilość kamer.

 


Odpowiedni dysk do monitoringu cctv. Często klienci wybierają za małe dyski do kamer lub kupują te przeznaczone do pracy biurowej. Jeśli kupujesz zestaw monitoringu, pamiętaj, że dysk powinien być przeznaczony do pracy ciągłej całodobowej 24 godziny na dobę.

 


Akcesoria dodatkowe do systemu kamer. Ważnymi elementami składowymi zestawu monitoringu są również przewody do kamer, złączki, wtyki. Montując monitoring w warunkach zewnętrznych, wybierz przewód do kamer ziemny. Pamiętaj o odpowiedniej kategorii i przekroju okablowania oraz właściwych złączach.

 Obudowa kamery. Wyróżniamy obudowy typu kopuła, tuba, obrotowa, box. Kamery kopułowe z kloszami, najczęściej montowane są w pomieszczeniach zamkniętych. W warunkach zewnętrznych klienci wybierają kamery tubowe nazywane bullet. Wynika to z lepszej widoczności nocnej dzięki promiennikowi IR dalekiego zasięgu, kamery obrotowe natomiast montowane są na większych placach przemysłowych, wymagających monitoringu na dalekim dystansie z funkcją sterowania PTZ. Kamery obrotowe PTZ pozwalają na monitoring o widoczności aż do kilkuset metrów zarówno w dzień jak i w nocy.

 

alt


Jakie są najczęściej wybierane zestawy kamer do monitoringu? Top przeznaczeń.


Monitoring sklepu

W tym przypadku optymalne jest zamontowanie kilku modeli kamer. Kluczowe są miejsca, gdzie przyjmowany i wydawany jest towar. Równie istotne jest miejsce kasowania produktów i obiegu gotówki. Oprócz miejsc z rotującym towarem, dzięki właściwie dobranym urządzeniom, możemy wyszczególnić kamery tworzące mapy cieplne z dużym ruchem, co umożliwi właścicielowi placówki lepsze ulokowanie danego towaru w sklepie. Monitoring w sklepie, powinien posiadać zamontowany duży dysk twardy, tak aby zapisany materiał pozwolił odtworzyć nagrania przez dłuższy okres czasu. Ważne przy doborze jest, aby właściciel posiadał dostęp do monitoringu w telefonie. Jest to szczególnie przydatne, jeśli posiadamy sieć sklepów i często jesteśmy w różnych lokalizacjach. Monitoring w sklepie może działać również odstraszająco na ewentualne rozboje i kradzieże. Często sam fakt posiadania kamer, jest czynnikiem odstraszającym.

 

Monitoring domu

Zestawy do monitoring domu. Zestawy kamer ip do domu składają się zazwyczaj z rejestratora na 8 kamer, dysku twardego o odpowiedniej pojemności, właściwych kamer. Właściciele domów wybierają rejestrator 8 kanałowy z funkcją rozbudowy w przyszłości.

Z reguły są to kamery montowane na rogach budynku, z szerokim kadrem widzenia. Kluczowa okazuje się kamera kierowana na bramę wjazdową i drzwi wejściowe. Urządzenia montowane są na wysokości okolo 3-4 metrów od podłoża. Monitoring domu to kamery o odpowiedniej rozdzielczości, kąt widzenia dopasowany pod budynek, oświetlacz podczerwieni zależny od oświetlenia wokół domu. Jako specjaliści zawsze polecamy systemy przewodowe łączone po kablu. System przewodowy to gwarancja stabilnego i trwałego działania zestawu.

 

Monitoring na plac budowy

Bardzo często jest to surowy budynek, który nie posiada zasilania, okablowania. Tak jak wspomnieliśmy przy monitoringu domu, zawsze najbezpieczniejszy jest montaż systemu oparty o przewody. Niestety nie zawsze istnieje taka możliwość. Z ratunkiem pojawiają się kamery na solar reolink. Wówczas łączność odbywa się w oparciu o kartę GSM, natomiast zasilanie działa na zasadzie solarnej. Takie rozwiązania są coraz bardziej popularne, działają znacznie stabilniej jak jeszcze kilka lat temu. 

 

Monitoring firmy

Tutaj wiele zależy od tego, jaka jest główna działalność przedsiębiorstwa. Jeśli firma zajmuje się wysyłką towaru, warto wybrać kamery z funkcją przybliżenia obrazu. Jest to funkcjonalność, dzięki której możemy z konkretnej odległości rozpoznać pojazdu, twarze, zdarzenia. Funkcja dokładnego czytania etykiet, czy paragonów może ułatwić błednie wysyłany towar. Oprócz funkcji zoom, powinniśmy wybierać kamery z wyższą rozdzielczością. Bardzo często w firmie, przydatne są funkcje analityczne. Jest to oszczędność czasu na przeglądaniu materiału i szybkim wyszukiwaniu sprawców. Funkcje analityczne posiadają np zestaw monitoringu hikvision i zestawy monitoringu dahua. Nazywa się to analityka obrazu acusense. Pisaliśmy już o tym w innym poście blogowym na temat inteligentnego monitoringu (klikając tutaj przeczytasz na ten temat bardziej szczegółowo). 

 

Monitoring zewnętrzny i wewnętrzny - cechy wspólne

 

W każdym z obiektów sercem systemu jest rejestrator. Zastanów się, czy w przyszłości będziesz dokładał kolejne kamery. Nie da się powiększyć już istniejącego modelu, przez większy switch Poe. Często oszczędność na zakupie nagrywarki do monitoringu jest przypłacana wymianą w przyszłości na wyższy model. Rejestrator NVR, umożliwia podłączenie kilku dowolnych modeli kamer, co pozwoli na pózniejsze modyfikacje systemu pod własne poreferencje. Nie oszczędzajmy na zakupie rejestratora i dysku do kamer. Te elementy są nierozłączną składową, kamery mogą być dowolnie wymieniane.

 

 

alt

 

Jakie kamery i rozdzielczość kamer

Kamery IP 2 mpx

Kamery IP 4 mpx

Kamery IP 6mpx

Kamery IP 8 mpx

 

Są to najczęściej wybierane rozdzielczości przy monitoringu. Podstawowe modele to kamery 2mpx full hd,  dla mało wymagających obiektów. Średnia półka to zazwyczaj 4mpx, dla wymagających klientów wybieramy kamery 8mpx. Oczywiście oprócz rozdzielczości wymieniamy inne czynniki wpływające na jakość obrazu (więcej na ten temat przeczytasz tutaj). Producenci, których możemy śmiało rekomendować to głównie Hikvision, Dahua, Uniview.

 

alt

 

Zasilanie w monitoringu - jak najłatwiej podłączyć monitoring

 

Możemy wybrać kamery bezprzewodowe WiFi. Do zasilania urządzeń wystarczy pojedynczy zasilacz impulsowy do monitoringu.

POE - zasilanie po przewodzie UTP. Zasilanie i wizja przesłane będzie po tylko jednym przewodzie ethernet. Nie ma potrzeby dodatkowego okablowania. Poprzez poe - łączymy tylko kamery sieciowe IP.

Zasilanie po przewodzie koncentrycznym - najczęściej wybierany jest przewód K60, czyli koncentryczny z zasilaniem. Zarówno obraz jak i zasilanie przesyłane są po jednym przewodzie. Po kablu koncentrycznym montujemy tylko i wyłącznie kamery analogowe i hybrydowe. Nie podłączymy tutaj kamer IP.

 

Ilość kamer 

Profesjonalny sprzęt to również optymalnie dobrana ilość urządzeń. Warto postawić na podpowiedzi osób doświadczonych. Niejednokrotnie klienci na wczesnym etapie przez błędnie poprowadzoną instalację zamykają sobie furtkę do dalszej rozbudowy systemu. Kwestie doboru i rozmieszczenia kamer są istotne. Niezależnie czy wybierzesz zestaw monitoringu Hikvision czy Dahua, ilości kamer warto oszacować już na samym początku na etapie budowy lub kładzenia instalacji teletechnicznej.

 

konfigurator monitoringu

Jaki monitoring - podsumowanie:

 

Tutaj powtórzymy to samo, co wcześniej. Każdy obiekt charakteryzuje się innymi wytycznymi. Warto skonsultować i przedyskutować dobór urządzeń. Nieraz rozmowa i wymiana spostrzeżeń na etapie planowania pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze. Wychodzimy z założenia, że wolimy kilka razy planować i raz montować monitoring, jak odwrotnie. Zapraszamy oczywiście do konsultacji i wspólnej wymiany doświadczeń jak wybrać monitoring lub wypróbować nasz profesjonalny konfigurator gotowych zestawów do monitoringu, który przyszykowaliśmy na podstawie licznych wycen i rozmów z klientami. Wybierając konfigurator masz pewność, że urządzenia są ze sobą kompatybilne a zestaw monitoringu będzie odpowiednio dopasowany dla Twojego przeznaczenia i budynku.

 

 

Komentarze (1)
Wansy 21-10-2021 11:11:07
Elelgancki artykuł. Fajnie rozpisane.

Przejdź do strony głównej
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu