Specjaliści w doborze Zabezpieczeń Hikvision / Dahua od 2014 roku
Szukaj
Kontakt
0Koszyk
Możemy pomóc? Zadzwoń 507-237-287
wszystkie kategorie
Strona główna » Poradniki » Kamery termowizyjne - bezkontaktowy pomiar temperatury ciała w dobie koronawirusa

Kamery termowizyjne - bezkontaktowy pomiar temperatury ciała w dobie koronawirusa

Data dodania: 17-04-2020

Pandemia koronawirusa we współczesnym świecie

 

Rozprzestrzenianie się koronawirusa na świecie wpłynęło na życie każdego człowieka, na każdą instytucję publiczną, państwową oraz firmy. Gospodarka Polski oraz innych krajów zatrzymała się i dokładnie nie wiadomo, kiedy powróci na swoje wcześniejsze tory. Został wstrzymany ruch zagraniczny - nie można wyjeżdżać poza granicę państwa, w którym obecnie się przebywa. W poniższym artykule przedstawimy propozycję walki z koronawirusem związaną z branżą monitoringu.

 

alt


Jak zminimalizować rozprzestrzenianie się koronawirusa?

 

Jedną z głównych zasad dotyczących walki z koronawirusem jest dokładna higiena osobista. Oprócz tego należy nie pojawiać w miejscach publicznych, jeśli nie mamy poważniejszych do tego powodów. Natomiast mimo większych obostrzeń nadal pracują niektóre firmy, bez których gospodarka Polski upadłaby. Otwarte są szpitale, które pomagają zarażonym w walce z chorobą i wiele innych instytucji medycznych, których nie można w żaden sposób zamknąć. Idealnym rozwiązaniem, który będzie dodatkowym wsparciem w walce z koronawirusem są urządzenia termowizyjne, które pozwalają zmierzyć na odległość temperaturę ciała człowieka. Kamery termowizyjne w szybki i łatwy sposób mogą wykryć potencjalnego nosiciela patogenu z podwyższoną temperaturą ciała. Wysoka gorączka to jeden z głównych objawów obecnej choroby wirusowej, dlatego takie urządzenia powinny znaleźć się w miejscach, w których występują większe zgromadzenia ludzi.


alt

 

Dlaczego kamery termowizyjne są idealnym narzędziem w walce z koronawirusem?

 

Producenci kamer termowizyjnych z roku na rok starają się produkować urządzenia z coraz to lepszymi funkcjami. Niedawno został stworzony i zaimplementowany nowy algorytm AI (sztucznej inteligencji) w kamerach termowizyjnych, który poprawia jakość przetworników bolometrycznych i systemów wizyjnych. Obecnie produkowane kamery i oprogramowania do nich pozwalają na szybki pomiar temperatury z wysoką dokładnością do dziesiątych stopni Celsjusza. Dodatkowo nowoczesne urządzenia termowizyjne pozwalają na pomiar temperatury kilku osobom na raz w odległości nawet do 10 metrów od kamery. Wykrycie podwyższonej temperatury ciała człowieka przez system wysyła informację do serwera i alarmuje w postaci dźwięku, światła lub wizualizacji


Filmik przedstawiający montaż i pracę kamery termowizyjnej

 

Co pokazuje kamera termowizyjna?
 

Kamery termowizyjne dostępne są na rynku w różnych postaciach. Można znaleźć kamery ręczne, kopułowe, tubowe lub z kontrolą dostępu. Każda z nich przede wszystkim wykonuje pomiar temperatury na zasadzie promieniowania podczerwonego. Na podstawie tego tworzy się szczegółowy obraz temperatur osób, miejsc czy przedmiotów w konkretnych barwach. Droższe kamery posiadają funkcję pokazywania na monitorze dokładnej temperatury ciała człowieka. 

alt

 

Gdzie najbardziej wykorzystywane są kamery termowizyjne?

 

Kamery termowizyjne znajdują swoje zastosowanie przede wszystkim w miejscach, gdzie występują większe zgromadzenia ludzi i długie kolejki. Jednym z nich są wejścia do pracy, sklepów, banków, szkół, urzędów, szpitali itp. Idealne zastosowanie znajdują również w miejscach, gdzie przemieszczają osoby wracające z zagranicy. Do takich należą: lotniska, porty, stacje kolejowe i przejścia graniczne

alt

Kamera termowizyjna cena - ile kosztuje?
 

Na rynku dostępnych jest wiele kamer termowizyjnych, które różnią się ceną. Zakres cenowy to mniej więcej od 5 do 60 tysięcy złotych. Dlaczego taki duży przedział cenowy? Przede wszystkim kamery z górnej półki cenowej posiadają wszystkie możliwe moduły i funkcje, które pozwolą zmierzyć temperaturę ciała człowieka z wysoką, a czasami wręcz idealną dokładnością. Dodatkowo posiadają funkcje alarmowe w postaci dźwięku, światła czy wizualizacji oraz wysokiej jakości generowany obraz. Kamery termowizyjne z niższej półki nie mają wysokiej dokładności pomiaru i posiadają o wiele mniej dodatkowych funkcji. 

 

Jaka kamera termowizyjna?

 

Idealnym rozwiązaniem są kamery termowizyjne marki Hikvision, które zaprojektowane są z wysoką jakością. Dostępnych jest kilka rodzajów kamer: kopułowe, tubowe, ręczne czy z kontrolą dostępu. Dzięki kamerom Hikvision można obserwować wybrane miejsce, które chcemy monitorować w czasie rzeczywistym. Obraz jest analizowany przez specjalne oprogramowanie iVMS, które dedykowane jest kamerom marki Hikvision. Oprogramowanie wykorzystuje algorytmy zaawansowanej analizy obrazu i przekazuje operatorowi kamery informacje o temperaturze obiektu znajdującego się w polu widzenia urządzenia.

alt


Przejdź do strony głównej
regulamin sklepu internetowego
Zweryfikowany sprzedawca
Twój wybór dotyczący plików cookie na tej stronie.Używamy plików cookie, aby zoptymalizować funkcjonalność witryny i zapewnić najlepszą możliwą obsługę.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu