0
Strona główna » Poradniki » Kamery termowizyjne - bezkontaktowy pomiar temperatury ciała w dobie koronawirusa
KategorieProducenci

Opinie o produktach

Kamery termowizyjne - bezkontaktowy pomiar temperatury ciała w dobie koronawirusa

Pandemia koronawirusa we współczesnym świecie

 

Rozprzestrzenianie się koronawirusa na świecie wpłynęło na życie każdego człowieka, na każdą instytucję publiczną, państwową oraz firmy. Gospodarka Polski oraz innych krajów zatrzymała się i dokładnie nie wiadomo, kiedy powróci na swoje wcześniejsze tory. Został wstrzymany ruch zagraniczny - nie można wyjeżdżać poza granicę państwa, w którym obecnie się przebywa. W poniższym artykule przedstawimy propozycję walki z koronawirusem związaną z branżą monitoringu.

alt


Jak zminimalizować rozprzestrzenianie się koronawirusa?

 

Jedną z głównych zasad dotyczących walki z koronawirusem jest dokładna higiena osobista. Oprócz tego należy nie pojawiać w miejscach publicznych, jeśli nie mamy poważniejszych do tego powodów. Natomiast mimo większych obostrzeżeń nadal pracują niektóre firmy, bez których gospodarka Polski upadłaby. Otwarte są szpitale, które pomagają zarażonym w walce z chorobą i wiele innych instytucji medycznych, których nie można w żaden sposób zamknąć. Idealnym rozwiązaniem, który będzie dodatkowym wsparciem w walce z koronawirusem są urządzenia termowizyjne, które pozwalają zmierzyć na odległość temperaturę ciała człowieka. Kamery termowizyjne w szybki i łatwy sposób mogą wykryć potencjalnego nosiciela patogenu z podwyższoną temperaturą ciała. Wysoka gorączka to jeden z głównych objawów obecnej choroby wirusowej, dlatego takie urządzenia powinny znaleźć się w miejscach, w których występują większe zgromadzenia ludzi.


alt

 

Dlaczego kamery termowizyjne są idealnym narzędziem w walce z koronawirusem?

 

Producenci kamer termowizyjnych z roku na rok starają się produkować urządzenia z coraz to lepszymi funkcjami. Niedawno został stworzony i zaimplementowany nowy algorytm AI (sztucznej inteligencji) w kamerach termowizyjnych, który poprawia jakość przetworników bolometrycznych i systemów wizyjnych. Obecnie produkowane kamery i oprogramowania do nich pozwalają na szybki pomiar temperatury z wysoką dokładnością do dziesiątych stopni Celsjusza. Dodatkowo nowoczesne urządzenia termowizyjne pozwalają na pomiar temperatury kilku osobom na raz w odległości nawet do 10 metrów od kamery. Wykrycie podwyższonej temperatury ciała człowieka przez system wysyła informację do serwera i alarmuje w postaci dźwięku, światła lub wizualizacji


Filmik przedstawiający montaż i pracę kamery termowizyjnej

 

Co pokazuje kamera termowizyjna?
 

Kamery termowizyjne dostępne są na rynku w różnych postaciach. Można znaleźć kamery ręczne, kopułowe, tubowe lub z kontrolą dostępu. Każda z nich przede wszystkim wykonuje pomiar temperatury na zasadzie promieniowania podczerwonego. Na podstawie tego tworzy się szczegółowy obraz temperatur osób, miejsc czy przedmiotów w konkretnych barwach. Droższe kamery posiadają funkcję pokazywania na monitorze dokładnej temperatury ciała człowieka. 

alt

 

Gdzie najbardziej wykorzystywane są kamery termowizyjne?

 

Kamery termowizyjne znajdują swoje zastosowanie przede wszystkim w miejscach, gdzie występują większe zgromadzenia ludzi i długie kolejki. Jednym z nich są wejścia do pracy, sklepów, banków, szkół, urzędów, szpitali itp. Idealne zastosowanie znajdują również w miejscach, gdzie przemieszczają osoby wracające z zagranicy. Do takich należą: lotniska, porty, stacje kolejowe i przejścia graniczne

alt

Kamera termowizyjna cena - ile kosztuje?
 

Na rynku dostępnych jest wiele kamer termowizyjnych, które różnią się ceną. Zakres cenowy to mniej więcej od 5 do 60 tysięcy złotych. Dlaczego taki duży przedział cenowy? Przede wszystkim kamery z górnej półki cenowej posiadają wszystkie możliwe moduły i funkcje, które pozwolą zmierzyć temperaturę ciała człowieka z wysoką, a czasami wręcz idealną dokładnością. Dodatkowo posiadają funkcje alarmowe w postaci dźwięku, światła czy wizualizacji oraz wysokiej jakości generowany obraz. Kamery termowizyjne z niższej półki nie mają wysokiej dokładności pomiaru i posiadają o wiele mniej dodatkowych funkcji. 

 

Jaka kamera termowizyjna?

 

Idealnym rozwiązaniem są kamery termowizyjne marki Hikvision, które zaprojektowane są z wysoką jakością. Dostępnych jest kilka rodzajów kamer: kopułowe, tubowe, ręczne czy z kontrolą dostępu. Dzięki kamerom Hikvision można obserwować wybrane miejsce, które chcemy monitorować w czasie rzeczywistym. Obraz jest analizowany przez specjalne oprogramowanie iVMS, które dedykowane jest kamerom marki Hikvision. Oprogramowanie wykorzystuje algorytmy zaawansowanej analizy obrazu i przekazuje operatorowi kamery informacje o temperaturze obiektu znajdującego się w polu widzenia urządzenia.

alt


Przejdź do strony głównejWróć do kategorii Poradniki