0
Strona główna » Poradniki » Monitoring domu – o czym musimy pamiętać
KategorieProducenci

Opinie o produktach

Monitoring domu – o czym musimy pamiętać

„Mój dom jest moją twierdzą”, to polskie przysłowie, jak żadne inne pokazuje jak istotne dla nas jest zabezpieczenie domu. Dom to miejsce odpoczynku, dające poczucie bezpieczeństwa.

Dlatego w obecnych czasach nieodzownym elementem ochrony stały się systemy kamer monitorujących, zapewniające poczucie kontroli nad tym, co się dzieje wewnątrz i wokół domu.

 

alt

System monitorujący to zestaw składający się z następujących elementów:Rejestrator do monitoringu domowegoNajistotniejszą rzeczą w doborze rejestratora jest wstępne określenie ile kamer będzie miał nasz system monitorujący. Podstawowe modele mogą obsłużyć do 4 kamer jednocześnie. Gdybyśmy zdecydowali się na więcej niż 4 kamery, to zalecamy wybór modeli 8-kanałowych lub przy bardziej rozbudowanych systemach 16- i 32-kanałowych.

Drugą istotną cechą jest maksymalna obsługiwana rozdzielczość kamer.

Jeżeli chcemy mieć jedną kamerę o rozdzielczości 8 MP a pozostałe 5 MP, musimy wybrać rejestrator o maksymalnej obsługiwanej rozdzielczości 8 MP. Gdybyśmy wybrali model rejestratora o niższej rozdzielczości zobaczylibyśmy czarny ekran, ze względu na brak obsługiwanego formatu.

Rejestrator może mieć wbudowany zasilacz PoE, dzięki czemu możemy podpiąć kamery bezpośrednio do niego. Może się zdarzyć, że musimy dostarczyć zasilanie z innego miejsca, dlatego wtedy można wybrać switch PoE z określoną ilością wejść na kamery.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę czy rejestrator posiada kompresję obrazu w formacie H 265+, pozwoli to zaoszczędzić miejsce na dysku i uzyskać dodatkowe godziny nagrań.


Rejestrator z wbudowanym PoE


Rejestrator DS-7604NI-K1.4P

Rejestrator bez PoE


Rejestrator Dahua EZ-IP NVR1B04HCE


Ranking popularnych rejestratorów z wbudowanym POE:

1. DS-7604NI-K1 /4P
2. 
DS-7608NI-K2/8P
3. 
DS-7616NI-K2/16P


Ranking popularnych rejestratorów bez POE:

1. DS-7604NI-K1
2. 
DS-7608NI-K2
3. 
DS-7616NI-K2

 Dysk twardy – dobór pojemności


Podstawową cechą dysku twardego jest przystosowanie do pracy ciągłej, gdyż monitoring pracuje cały czas i nie może być podatny na przegrzewanie.

Następnie powinniśmy zwrócić uwagę na pojemność dysku. Dla 4 kamer o rozdzielczości do 5 MP zazwyczaj stosuje się dyski o pojemności do 4 TB, pozwala to na zapis nagrań z ostatnich 30 dni (dla stopnia kompresji H 265).


altRanking popularnych dysków twardych:

1. Dysk WD Purple do pracy ciągłej 4 TB
2. Dysk WD Purple do pracy ciągłej 8 TB
3. Dysk WD Purple do pracy ciągłej 2 TB
4. Dysk SEAGATE SkyHawk do pracy ciągłej 6 TB
5. Dysk SEAGATE SkyHawk do pracy ciągłej 10 TB


 

Kamery – cechy kamer zewnętrznych i wewnętrznych


Kamery do użytku zewnętrznego

Dobierając kamerę zewnętrzną musimy pamiętać, by była dostosowana do pracy w zmiennych warunkach pogodowych. Kamery do użytku zewnętrznego powinny posiadać klasę szczelności IP67 oraz funkcje związane z redukcją zaburzeń obrazu.

Jeżeli decydujemy się na kamery kopułowe, to warto zwrócić by miały kształt ściętej kopuły– zabezpieczy to kamerę przed zbieraniem się wody w dolnej części kopuły i nie będzie miało wpływu na jakość obrazu.


Kamery kopułowe Hikvision

Innym rozwiązaniem są kamery tubowe, które można regulować w dowolnej płaszczyźnie – bez stosowania dodatkowych uchwytów.

KAmery tubowe Hikvision


Ostatnim typem kamer do zastosowania zewnętrznego są kamery obrotowe typu PTZ, stosowane często w monitoringu osiedlowym. Cechą charakterystyczną tego typu kamer jest możliwość obracania korpusu w dowolnym kierunku. Dodatkowo można je zaprogramować by obraz poruszał się po stałej trajektorii, dzięki czemu zyskujemy większe pole widzenia przy zastosowaniu tylko jednej kamery.

Kamera kopułowa PTZ

Ranking popularnych kamer do użytku zewnętrznego z kartą pamięci
(możliwość zapisu bez rejestratora):


1. DS-2CD2085FWD-I
2. DS-2CD2T63G0-I5
3. DS-2CD2183G0-I
4. DS-2CD2043G0-I
5. DS-2CD2141G1-IDW1 – funkcja WiFi


Przy zakupie kamer WiFi powinieneś pamiętać o obowiązkowym zasilaczu niezbędnym do działania kamery.


Kamery do użytku wewnętrznego


W pomieszczeniach ze względu na mniejsze odległości możemy stosować kamery o mniejszej rozdzielczości i postawić na funkcjonalność kamer, np. detekcja ruchu – kamera będzie nagrywać tylko po wykryciu ruchu. Inną funkcją może być wysłanie zdjęcia e-mailem lub MMS-em.

Ranking kamer do użytku wewnętrznego

1. DS-2CD1121
2. IPC-T1B20-0360B
3. DS-2CD2143G0-I
4. DS-2DE2A404IW-DE3/W (mini kamera obrotowa PTZ)
5. DS-2CD1321-IW naszym sklepie mogą Państwo uzyskać wycenę systemu monitorującego kontaktując się z nami poprzez formularz kontaktowy, mail   lub telefonicznie.


Przejdź do strony głównejWróć do kategorii Poradniki