0
Strona główna » Poradniki » Jak wybrać zestaw kamer do monitoringu domu?
KategorieProducenci

Opinie o produktach

Jak wybrać zestaw kamer do monitoringu domu?

Przeglądasz wiele propozycji i zastanawiasz się jakie kamery i rejestrator będą odpowiednie do monitoringu domu? Zestawów kamer jest naprawdę wiele, jednak klienci przy monitoringu domu bardzo często zwracają uwagę na konkretne cechy. Poniżej przedstawiamy listę 10 najważniejszych kryteriów, które powinieneś chociaż wziąć pod uwagę kupując zestaw cctv do monitoring domu.

 
Planowanie monitoringu domowego
 

Monitoring domu - przewodowy czy bezprzewodowy?


Warto na poziomie zakupu odpowiedzieć sobie na pytanie jak daleko zamontowana będzie najdalsza kamera względem rejestratora.

Pamiętaj, że bezprzewodowy monitoring pozornie wydaje się łatwiejszy w montażu. Koniecznie musisz wiedzieć, że kamery WIFI bezprzewodowe mają ograniczony zasięg i często w praktyce jest to zasięg kilkanastu jak kilkadziesięciu metrów. Wszystkie kamery ip WIFI wymagają zasilania 12 volt i nie są kamerami na baterie.

 

Okablowanie przy monitoringu domu.

 

Kamery cyfrowe IP, czyli monitoring wysokiej jakości zawsze wymaga okablowania typu skrętka UTP (najczęsciej kat 5, 8x0,5mm). Jeśli klient posiada zbyt krótkie przewody wówczas możemy zaproponować przedłużacze kabla rj.45 oraz patchcordy.
W przypadku okablowania koncentrycznego najlepiej sprawdzą się kamery hybrydowe, które obsługują rozdzielczość aż do 5 megapikseli zarówno po przewodzie koncentrycznym oraz utp.

 
Skrętka UTP do monitoringu domu
Kabel skrętka komputerowa UTP do kamer - model 5e CU
 

Przykładowe propozycja zestawu do monitoringu domu:

 

 

Obudowa kamery domowej

 

Przy monitoringu domu często padają pytania o obudowę kamery i czym różni się kamera kopułowa od kamery tubowej.

W praktyce są to walory estetyczne pod względem wygody montażu kamery. Niekiedy kamery kopułowe posiadają szerszy kąt widzenia jednak na ten moment nie jest to już standardem.

 
alt
Kamera do monitoringu domu - model HWT-T120-M, 2 Mpx, IR 20m
 

Promiennik IR

 

Wybierając kamery zewnętrzne do monitoringu musisz liczyć się z tym, że kamery zewnętrzne będą musiały rejestrować obraz w nocy. Najpopularniejszym promiennikiem IR do pracy w całkowitej ciemności w warunkach domowych jest IR o zasięgu do 30 metrów.

 
alt
Kamera tubowa IP do monitoringu domu - model WBXIB28122MW 2Mpx, zoom, IR 30m
 

Ogniskowa w kamerze domowej

 

Zasada dobierania kąta widzenia jest prosta. W standardowych seriach CCTV ogniskowa 2,8 mm to najszerszy możliwy kąt widzenia.

Im bardziej ogniskowa rośnie tym kąt widzenia jest węższy.

Zatem jeśli szukasz zestawu do monitoringu z szerokim kątem widzenia wybierz ogniskową 2,8mm. Jeśli potrzebujesz kamer na wjazd lub na dalszą odległość zastanów się nad zmienną ogniskową pokroju 2,8-12mm.

 
alt
Kamera kopułowa IP BCS do monitoringu domu - model BCS-P-212R3S-E (2,8mm) 2 Mpix; IR30
 

Kamery domowe z funkcją moto-zoom

 

Klienci często pytają co w kamerze oznacza funkcja moto-zoom. Jest to funkcja dzięki, której nie musimy zbliżać się do kamery, by  ręcznie zmienić kąty widzenia i ogniskową.

Zważając na bardzo małe różnice w cenie między kamerami ze zmienną ogniskową, a moto-zoom warto postawić na nowsze rozwiązanie.

Funkcja moto-zoom jest bardzo wygodna przy montażu kamer, gdy instalator montuje kamery i może idealnie dopasować kąt widzenia z poziomu rejestratora lub aplikacji.

 
alt
Kamera do domu z funkcją MOTO-ZOOM od producenta Hikvision - model DS-2CE16D9T-AIRAZH 5-50 mm 1080p
 

Kamery obrotowe PTZ

 

Kamery obrotowe PTZ zawsze montowane są przy znaczącej odległości.

Jest to seria kamer do monitoringu, która znajduje zastosowanie przy obiektach przemysłowych i dalekiej odległości. Zazwyczaj kamery obrotowe PTZ nie są konieczne w przypadku monitoringu domu jednorodzinnego, monitoringu szeregowca, itp.

 
alt
Zewnętrzna kamera obrotowa do monitoringu domu - model DS-2DE7230IW z zasięgiem do 150m.
 

Podgląd monitoringu domowego w telefonie komórkowym

 

Niemal każdy producent posiada darmowe oprogramowanie do pełnego podglądu z kamer przez internet. Dzisiaj nie ma znaczenia czy posiadamy stałe czy zmienne IP. Monitoring możemy podejrzeć w trybie na żywo, ale mamy także dostęp w pełni do materiału zapisanego na dysku twardym.

 

Rejestrator do monitoringu domu z dyskiem twardym

 

Każdy zestaw do monitoringu musi mieć swoją bazę centralną. Oczywiście jest wiele kamer ip ze slotem na karty pamięci, które działają niezależnie. Musimy powiedzieć otwarcie. 

Jeśli chcesz zbudować profesjonalny zestaw kamer CCTV zastanów się nad rejestratorem do monitoringu na odpowiednią ilość kamer wraz z dyskiem twardym. Taki wariant zależnie od dysku zapewni Tobie odpowiednio długi okres zapisu i pełne bezpieczeństwo zachowywania danych.

 
alt
Dysk twardy do pracy ciągłej o pojemności 1TB - WD Purple

Łatwa samodzielna konfiguracja monitoringu

 

Wybieraj sprzęt łatwy w obsłudze i z aplikacją do podglądu z kamer, która się Tobie podoba w użytkowaniu.

Jeśli wybierasz, np: kamery hikvision, kamery bcs ściągnij wcześniej darmową aplikację do obsługi zdalnej i zobacz czy odpowiada Tobie obsługa programu do podglądu z kamer. Różnice pomiędzy producentami są niewielkie, jednak warto, by obsługa kamer była sprawna i intuicyjna, co jest szczególnie ważne, gdy sprzęt jest obsługiwany przez osoby starsze.


Mamy nadzieję, że ten niewielki wycinek chociaż trochę pozwoli szerzej spojrzeć na wybór kamer i odpowiedniego zestawu monitoringu do domu. Zawsze powtarzamy niekoniecznie najdroższy sprzęt i najmocniejsze kamery muszą mieć zastosowanie przy Twoim obiekcie.

 
Kamera domowa

Jeżeli spodobał Ci się wpis, przejrzysz naszą ofertę:Przejdź do strony głównejWróć do kategorii Poradniki