+48 789 062 111
+48 507 237 287
61 4152775
0
Strona główna1 » Poradniki2 » Jak wybrać zestaw kamer do monitoringu domu?
KategorieProducenci

Szukaj

alt
alt

Nasze hity

Opinie o produktach

Cennik

Pobierz cennik PDFPobierz cennik HTMLPobierz cennik XLS

Jak wybrać zestaw kamer do monitoringu domu?

Przeglądasz wiele propozycji i zastanawiasz się jakie kamery i rejestrator będą odpowiednie do monitoringu domu? 

Zestawów kamer jest naprawdę wiele, jednak klienci przy monitoringu domu bardzo często zwracają uwagę na konkretne cechy. Poniżej przedstawiamy listę 10 najważniejszych kryteriów, które powinieneś chociaż wziąć pod uwagę kupując zestaw cctv do monitoring domu.


1. Monitoring przewodowy czy bezprzewodowy.

Warto na poziomie zakupu odpowiedzieć sobie na pytanie jak daleko zamontowana będzie najdalsza kamera względem rejestratora.

Pamiętaj, że bezprzewodowy monitoring pozornie wydaje się łatwiejszy w montażu. Koniecznie musisz wiedzieć, że kamery WIFI bezprzewodowe mają ograniczony zasięg i często w praktyce jest to zasięg kilkanastu jak kilkadziesięciu metrów. Wszystkie kamery ip WIFI wymagają zasilania 12 volt i nie są kamerami na baterie.


2. Okablowanie przy monitoringu domu.

Kamery cyfrowe IP, czyli monitoring wysokiej jakości zawsze wymaga okablowania typu skrętka UTP (najczęsciej kat 5, 8x0,5mm). Jeśli klient posiada zbyt krótkie przewody wówczas możemy zaproponować przedłużacze kabla rj.45 oraz patchcordy.

W przypadku okablowania koncentrycznego najlepiej sprawdzą się kamery hybrydowe, które obsługują rozdzielczość aż do 5 megapikseli zarówno po przewodzie koncentrycznym oraz utp.


3. Obudowa kamery.

Przy monitoringu domu często padają pytania o obudowę kamery i czym różni się kamera kopułowa od kamery tubowej.

W praktyce są to walory estetyczne pod względem wygody montażu kamery. Niekiedy kamery kopułowe posiadają szerszy kąt widzenia jednak na ten moment nie jest to już standardem.


4. Promiennik IR.

Wybierając kamery zewnętrzne do monitoringu musisz liczyć się z tym, że kamery zewnętrzne będą musiały rejestrować obraz w nocy. Najpopularniejszym promiennikiem IR do pracy w całkowitej ciemności w warunkach domowych jest IR o zasięgu do 30 metrów.


5. Ogniskowa w kamerze.

Zasada dobierania kąta widzenia jest prosta. W standardowych seriach CCTV ogniskowa 2,8 mm to najszerszy możliwy kąt widzenia.

Im bardziej ogniskowa rośnie tym kąt widzenia jest węższy.

Zatem jeśli szukasz zestawu do monitoringu z szerokim kątem widzenia wybierz ogniskową 2,8mm. Jeśli potrzebujesz kamer na wjazd lub na dalszą odległość zastanów się nad zmienną ogniskową pokroju 2,8-12mm.


6. Kamery z funkcją moto-zoom.

Klienci często pytają co w kamerze oznacza funkcja moto-zoom. Jest to funkcja dzięki, której nie musimy zbliżać się do kamery, by  ręcznie zmienić kąty widzenia i ogniskową.

Zważając na bardzo małe różnice w cenie między kamerami ze zmienną ogniskową, a moto-zoom warto postawić na nowsze rozwiązanie.

Funkcja moto-zoom jest bardzo wygodna przy montażu kamer, gdy instalator montuje kamery i może idealnie dopasować kąt widzenia z poziomu rejestratora lub aplikacji.


7. Kamery obrotowe PTZ.

Kamery obrotowe PTZ zawsze montowane są przy znaczącej odległości.

Jest to seria kamer do monitoringu, która znajduje zastosowanie przy obiektach przemysłowych i dalekiej odległości. Zazwyczaj kamery obrotowe PTZ nie są konieczne w przypadku monitoringu domu jednorodzinnego, monitoringu szeregowca, itp.


8. Podgląd monitoringu w telefonie komórkowym.

Niemal każdy producent posiada darmowe oprogramowanie do pełnego podglądu z kamer przez internet. Dzisiaj nie ma znaczenia czy posiadamy stałe czy zmienne IP. Monitoring możemy podejrzeć w trybie na żywo, ale mamy także dostęp w pełni do materiału zapisanego na dysku twardym.


9. Rejestrator do monitoringu domu z dyskiem twardym.

Każdy zestaw do monitoringu musi mieć swoją bazę centralną. Oczywiście jest wiele kamer ip ze slotem na karty pamięci, które działają niezależnie. Musimy powiedzieć otwarcie. 

Jeśli chcesz zbudować profesjonalny zestaw kamer CCTV zastanów się nad rejestratorem do monitoringu na odpowiednią ilość kamer wraz z dyskiem twardym. Taki wariant zależnie od dysku zapewni Tobie odpowiednio długi okres zapisu i pełne bezpieczeństwo zachowywania danych.


10. Łatwa samodzielna konfiguracja monitoringu.

Wybieraj sprzęt łatwy w obsłudze i z aplikacją do podglądu z kamer, która się Tobie podoba w użytkowaniu.

Jeśli wybierasz, np: kamery hikvision, kamery bcs ściągnij wcześniej darmową aplikację do obsługi zdalnej i zobacz czy odpowiada Tobie obsługa programu do podglądu z kamer. Różnice pomiędzy producentami są niewielkie, jednak warto, by obsługa kamer była sprawna i intuicyjna, co jest szczególnie ważne, gdy sprzęt jest obsługiwany przez osoby starsze.


Mamy nadzieję, że ten niewielki wycinek chociaż trochę pozwoli szerzej spojrzeć na wybór kamer i odpowiedniego zestawu monitoringu do domu. Zawsze powtarzamy niekoniecznie najdroższy sprzęt i najmocniejsze kamery muszą mieć zastosowanie przy Twoim obiekcie.

 
Przejdź do strony głównej