JESTEŚMY NA YOUTUBE SPRAWDŹ
Szukaj
Kontakt
0Koszyk
Możemy pomóc? Zadzwoń 507-237-287
wszystkie kategorie
Strona główna » Poradniki » Jakie kamery do monitoringu zamontować wokół domu?

Jakie kamery do monitoringu zamontować wokół domu?

Jakie kamery do monitoringu zamontować wokół domu? Data dodania: 13-08-2021

Wybierając zestaw kamer do monitoringu domu musimy określić, czego oczekujemy od systemu. Mamy do wyboru kilka wersji które różnią się ceną, jakością i typem okablowania.

 

alt

 

Jakie kamery do monitoringu zamontować wokół domu?

 

Monitoring domu to szczególnie ważna kwestia podczas okresu urlopowego, który w Polsce przypada na lipiec-wrzesień. Wówczas całymi rodzinami opuszczamy nasz dobytek nawet na kilkanaście dni. Zdajemy sobie sprawę jak wiele znaczy poczucie bezpieczeństwa i odpoczynek podczas długo wyczekiwanego urlopu. 

 

Jesteś osobą, która jest aktywna, często podróżuje czy raczej typem domownika? 

 

Niezależnie od wybranej odpowiedzi, zastanów się z czym kojarzy się Tobie spędzanie czasu po pracy? Dom to nasz azyl, często dorobek życia. Niestety coraz częściej, nawet podczas pandemii i lockdownu, padamy ofiarą włamań.


alt


Monitoring domu możesz zamontować samodzielnie

 

Jeśli jesteś na etapie budowy, uszykuj odpowiednie przewody do kamer. Często wybieranym rozwiązaniem jest okablowanie typu ethernet rj.45 ( popularna skrętka UTP). Dzięki temu, że kamery do domu będą łączone przewodowo po kablu sieciowym, masz pewność stabilnego i nieprzerwanego działania systemu kamer. Wybierając ten typ okablowania możesz podłączyć dowolny zestaw kamer domowych , zarówno system analogowy jak i IP. Po kablu sieciowym prześlesz zarówno zasilanie jak i wizję. Nie ma potrzeby oddzielnych przewodów aby zasilić kamery.

 

Jeśli posiadasz okablowanie koncentryczne - możesz zamontować kamery do domu w systemie hybrydowym lub zastosować specjalne przejściówki pozwalające zmienić sygnał i założyć nowe kamery ip.

 

alt

 

Kamery domowe - czyli jakie modele?

 

Klienci bardzo często wybierają monitoring domu kierując się tylko rozdzielczością. Oprócz samej rozdzielczości urządzeń, mamy również szereg funkcjonalności wpływający na jakość wyświetlanego obrazu. Musimy zwracać uwagę na obiektyw, funkcje dodatkowe oświetleniowe, przetwornik, zasięg podczerwieni w nocy, itp. Zdarzają się sytuacje, że klienci błędnie dobierają urządzenia chociażby na parking. Wówczas brak funkcji HLC,BLC powoduje, że kamery do domu zostają oślepiane przez wjeżdżające pojazdy, co jest szczególnie istotne podczas monitoringu nocnego.

 jak rozmiescic kamery?

 

Rozmieszczenie kamer monitoringu w domu

 

Wybierając zestaw do monitoringu, możesz dowolnie dopasować kamery domowe zewnętrzne i wewnętrzne pod potrzeby danego obiektu. Najprościej mówiąc oznacza to możliwość miksu urządzeń. Wybierając modele na bramę, możesz zastosować kamery przemysłowe motozoom o dowolnej rozdzielczości. Natomiast na rogach budynku warto zamontować kamery ze stałym obiektywem w wersji bullet lub turret. W domu w pomieszczeniach swobodnie można zamontować podstawowe modele kamer o niższej rozdzielczości tak aby zaoszczędzić na kosztach monitoringu.

 

Kamery domowe WIFI - sposób na wykończony budynek

 

Jeśli twój dom jest już wykończony, nie masz możliwości uszykowania przewodów do kamer, zastanów się czy nie warto wybrać kamery do domu wifi. Zawsze preferujemy rozwiązania przewodowe, jednak jeśli między kondygnacjami nie ma ogromnych odległości i przeszkód wówczas monitoring ip wifi wydaje się skutecznym i stabilnym rozwiązaniem.

 

Domowa kamera IP - sposób na samodzielny monitoring bez rejestratora

 

Często klienci wybierając monitoring domu, muszą oszczędzać na kosztach. Sensownym rozwiązaniem wydaje się wtedy  niezależna i samodzielna domowa kamera ip rejestrująca zapis na karcie pamięci micro SD. Takie urządzenie wystarczy, że otrzyma dostęp do sieci a następnie wybieramy tryb zapisu. Kamery do ochrony domu z naszej oferty mogą zapisywać nagrania dzień/noc w trybie ciągłym, według ustalonych godzin lub na ruch. Ostatnia opcja jest szczególnie ważna jeśli chcemy wydłużyć archiwizację. Następnie poprzez sieć lub aplikację możemy się zdalnie podłączyć i przejrzeć lub zgrać materiał bez wyciągania karty z kamery.

 

 

planowanie-systemu-monitorngu

 

Jak zamontować monitoring - elementy istotne przy planowaniu systemu

 

Jeśli posiadasz okablowanie, często pojawia się potrzeba ukrycia końcówek i hermetyczne zamknięcie łączeń. 

Odpowiedzią na zagadnienie wydają się puszki montażowe i adaptery do kamer. Dzięki wybraniu właściwych modeli nasz monitoring domowy będzie wyglądał estetycznie a do środka nie dostanie się woda.

 

 

Kamery domowe wewnętrzne - jakie preferujemy

 

W pomieszczeniach możemy śmiało zamontować kamery do domu w obudowie kopułowej. Z reguły rozdzielczość kamer montowanych w pokojach jest niższa jak w przypadku kamer na budynku. Często wybierane są modele o rozdzielczości 2/4 mpx z szerokim kątem widzenia i ogniskową 2,8mm. Kamery domowe wewnętrzne również dzielą się na przewodowe lub bezprzewodowe. 

 

Monitoring pomieszczeń - kamery w domu zastosowanie

 

Kamery wewnętrzne montowane mogą być nie tylko w domu. Monitoring wykorzystasz w takich budynkach jak: biuro, restauracja, hotel, magazyn. Każdy obiekt ma inne wytyczne. Wybierając kamery domowe wewnętrzne warto odpowiednio rozmieścić wybrane modele. Inne potrzeby ma sklep internetowy, który szykuje sporą ilość wysyłek a inne recepcja hotelu, która musi rozpoznać twarze. Często monitoring umożliwia analizę obrazu. Na porządku dziennym są raporty z kamer takie jak: rozpoznawanie twarzy, zapis tablic rejestracyjnych, funkcje zniknięcia obiektu, czy strefy cieplne np w sklepie. Jak widać rozwiązań i możliwości jest naprawdę wiele.

 

Kamery domowe zewnętrzne - przykładowe wyróżniki między seriami

 

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, możliwości doboru i zastosowań urządzeń jest bardzo wiele. Kamery domowe zewnętrzne pełnią istotną funkcję pierwszego rozpoznania potencjalnego zdarzenia. Monitoring domu pozwoli rozpoznać numery rejestracyjne pojazdów, twarze osób które znajdują się na posesji. Spotykamy się często z problemem uciążliwego sąsiada. Taka osoba nie wyraża zgody na monitoring i skierowanie kamer w stronę jego działki. Wówczas na ratunek przychodzą maski prywatności. Jest to funkcjonalność, która pozwala na zaznaczenie obszaru, który nie ma być monitorowany dzięki czemu na nagraniu widzimy tylko dany fragment obrazu bez sąsiadującego budynku.

 

alt

 

Kamery w domu - podgląd w telefonie 

 

Często podczas podróży, urlopu zostawiamy nasz dobytek na dłużej. Wówczas system kamer domowych umożliwia zapis na ruch i wysyłanie rzutów ekranu po wykryciu ruchu na maila. Monitoring można również zintegrować z agencją ochrony i alarmem czy automatyką domową. 

 

Kamery do domu - z czego składa się zestaw monitoringu IP

 

Wcześniej wspominaliśmy o monitoringu jako niezależna kamera IP.  Jeśli szukasz monitoringu z prawdziwego zdarzenia, uszykuj kompletny zestaw. Taki komplet to:

 

  • Rejestrator do kamer (odpowiednio dobrany dla poszczególnego typu kamer)
  • Dysk twardy do pracy ciągłej
  • Kamery wewnętrzne - w określonej wcześniej ilości
  • Kamery zewnętrzne - w określonej wcześniej ilości, są to kluczowe urządzenia w pierwszym etapie wpływającym na identyfikację włamywacza 
  • Zasilacz do kamer
  • Końcówki rj.45 do monitoringu

 

Odpowiednio dobrany monitoring możesz wybrać również w naszym gotowym konfiguratorze:

 

alt

 

 

Monitoring dzielimy na system analogowy lub IP. Pamiętaj, że nie zawsze można łączyć urządzenia między systemami. Przykładowo na rejestratorze Ip, nie zamontujesz kamer analogowych starego typu.

Właściwie dobrane kamery do domu to poczucie bezpieczeństwa, spokoju ale również w wielu przypadkach element dowodowy w słusznej sprawie czy dowód dla ubezpieczalni. 
 

Atrapa kamery -  czy to dobry pomysł?

 

Niekiedy funkcję prewencyjną pełni zastosowanie atrap kamer i tabliczek informujących o chronionym obiekcie. W rzeczywistości jednak jest to wersja bardzo minimalistyczna, która w przypadku włamania nie zapewnia nam nic poza funkcją prewencji.

Ubezpieczyciele wymagają nagrań z kamer w dobrej jakości, musimy o tym pamiętać budując nasz zestaw do monitoringu.

 

Wybierając kamery do domu musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, do czego potrzebujemy monitoring?

 

Profesjonalny monitoring domu umożliwi podgląd z dowolnego miejsca na świecie, czyli właśnie wtedy gdy odpoczywasz, w każdej chwili możesz spojrzeć na swój dom, firmę z telefonu komórkowego. Nagrania z kamer rejestrują się na dysku twardym, na którym następnie możesz podejrzeć zapisany materiał i odtworzyć go po powrocie do domu.

 

 

Dla wygody i sprawnego przeglądania nagrań niemal w każdym z systemów możesz ustawić nagrywanie z kamer tylko na ruch. Większość kamer posiada wbudowany czujnik ruchu, dzięki któremu oszczędzisz miejsce na dysku, a przeglądanie nagrań będzie w zdecydowanie krótszych odcinkach. Dzięki temu z łatwością odnajdziesz fragment zapisu który zarejestrował się tylko po konkretnym zdarzeniu. 

Ogromnym atutem jest to, że kamery z czujnikiem ruchu mogą zrobić zdjęcie, które następnie otrzymasz na maila wraz ze zrzutem ekranu.

 

 

Odpowiedni monitoring domu to również odpowiedni dobór rejestratora i kamer CCTV 
 

W zasadzie obecnie monitoring można podzielić na analogowy który podłączymy po przewodzie antenowym lub po skrętce komputerowej UTP.

Monitoring cyfrowy IP, który łączony jest po przewodzie UTP. Domeną systemów IP jest wyższa jakość sprzętu, czyli również wyższa szczegółowość.

Monitoring IP WIFI, który pozwoli uniknąć okablowania na wykończonych obiektach.
 

Pamiętaj o tym, że masz do wyboru niezależne kamery z kartą pamięci lub kompletne i gotowe zestawy kamer, które możesz zamontować samodzielnie.  Wybór sprzętu jest naprawdę spory. Wychodzimy z założenia, że nie warto wydawać pieniędzy w ciemno.

Wybieraj sprzęt z pewnego źródła, z Polskiej dystrybucji od ludzi którzy znają się na systemach zabezpieczeń. Unikaj firm krzak które wysyłają sprzęt którego nigdy nie widzieli na oczy w systemie dropshipping

 

Na zakończenie dziękujemy za poświęcony czas i zapraszamy do subskrybowania naszego kanału YouTube, gdzie szerzej omawiamy monitoring dla konkretnych obiektów.

 

zabezpieczeniapoznan-monitoring-kamery

 

 

 

Jeśli uważasz, że nasz poradnik o monitoringu domu miał dla Ciebie jakąś wartość, postaw nam kawę i daj kolejną motywacje do  tworzenia pomocnych treści. Pozdrawiamy:)

 

wsparcie

 

 

Sprawdź także naszą ofertę na:

Komentarze (1)
Bernard 20-01-2022 23:23:48
Fajnie opisane,jednak dla mnie jako dla laika jest dużo informacji. Warto odezwać się do chłopaków ,dobiorą sprzęt w miłej atmosferze i wszystko wytłumaczą. Dziękuje Panu Marcinowi.

Przejdź do strony głównej
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu