0
Strona główna » Poradniki » Kamera Analogowa czy IP - którą wybrać?
KategorieProducenci

Kamera Analogowa czy IP - którą wybrać?

Kamera Analogowa czy IP - którą wybrać?

Wybór odpowiedniej kamery sprowadza się do dwóch podstawowych rodzajów – kamery IP oraz  Analogowej. Na samym początku procesu projektowania systemu monitoringu należy rozpatrzeć kwestię jakiego rodzaju kameryIP czy CCTV będą konieczne do skutecznego monitoringu wizyjnego. Poniżej krótkie opis obu wspomnianych rodzajów kamer.

Analogowe kamery CCTV

Tradycyjne systemy monitoringu, oparte na kamerach CCTV są ciągle najpopularniejszym wyborem wśród dostępnych na rynku. Wynika to przede wszystkim z ceny. Minusem kamer analogowych jest zdecydowanie niższa rozdzielczość nagrania. Z drugiej jednak strony łatwość instalacji systemu analogowego i ewentualnej jego rozbudowy stoi za systemami tradycyjnymi. Kamery analogowe oferują również wiele dodatkowych opcji, które mogą nakłonić do ich wykorzystania w systemie monitoringu. Większość kamer analogowych w chwili obecnej jest już w jakości aż do 5 megapikseli. Do najpopularniejszych kamer analogowych można zaliczyć:

  • kamery CCTV posiadające zoom manualnym, dla monitoringu większych przestrzeni oraz identyfikacji wizualnej;
  • kamery CCTV z mikrofonem, skuteczne w monitoringu domowym oraz wszędzie tam, gdzie konieczne jest dodatkowe nagranie audio;
  • mini kamery CCTV – najlepsze do subtelnego monitoringu;

Nowoczesne kamery IP

Systemy analogowe, mimo ciągle solidnej pozycji rynkowej odczuwają coraz większy napór systemów monitoringu wykorzystującymi kamery IP. Wykorzystanie do budowy systemu monitoringu kamer IP umożliwia uzyskanie zdecydowanie lepszej rozdzielczości. Niezależnie czy projektujemy system monitoringu wewnętrzny czy zewnętrzny, kamery IP sprawdzą się doskonale jako narzędzie szczegółowej identyfikacji osób, tablic rejestracyjnych i innych szczegółów. Ogromną zaletą kamer IP jest możliwość zaprojektowania systemu działającego w warunkach wifi. Kamery IP pracujące w zasięgu sieci bezprzewodowej to wyjątkowo wygodne narzędzie monitoringu, a brak konieczności okablowania sprawia, że system jest bardzo dyskretny.

Jakie kamery wybrać?

Odpowiedź na to pytanie wymaga przede wszystkim określenia potrzeb użytkownika. Jedną z tych potrzeb jest zapewne niezawodność i niezależność od czynników zewnętrznych. Systemy z analogowymi kamerami oferują słabszej jakości obraz, jednak ich działanie uzależnione jest jedynie od zasilania. W przypadku kamer IP poza zasilaniem musimy upewnić się, że system działał będzie w warunkach mocnej i stabilnej sieci internetowej.

 

Może zainteresują Cie również:Przejdź do strony głównejWróć do kategorii Poradniki