Szukaj
Kontakt
wszystkie kategorie
Strona główna » Poradniki » 10 porad przy doborze alarmu domowego

10 porad przy doborze alarmu domowego

Data dodania: 07-05-2018
Jeśli przeglądasz internet i chcesz wybrać odpowiedni system alarmowy do domu, powinieneś mieć świadomość co z czym działa.

Podstawy podstaw pozwolą wybrać odpowiedni zestaw alarmowy szyty na miarę, a także odpowiednio skompletować system który uruchomisz samodzielnie.


alt

Poniżej lista 10 priorytetów przy doborze alarmu.

1. Centrala działa tylko z odpowiednim manipulatorem.
alt

Dobierając centralę alarmową, pamiętaj o odpowiednim manipulatorze. Jeśli dajmy na to wybierasz centralę z serii Satel Perfecta, manipulator musi być przeznaczony dla tej serii, np: Satel Perfecta 16 wrl -> zadziała z  manipulatorem satel z początkiem PRF

Jeśli wybierasz centralę Integra 24-128 wrl , szyfrator do alarmu powinien mieć początek INT.


2. Czujniki do alarmu przewodowe i bezprzewodowe.
alt
Każda centrala alarmowa obsługuje konkretny typ czujników. 99% central obsługuje domyślnie   czujniki przewodowe. Czujniki przewodowe i bezprzewodowe obsługują głównie centrale alarmowe hybrydowe.

Warto dobrze dobrać centralę by uniknąć dodatkowych kosztów w przyszłości. Mamy wiele telefonów od klientów, gdzie brakuje 1 wejścia lub przewodu w alarmie przez co wymieniając centralę, klient musi zmienić również szyfrator.


3. Sygnalizator alarmowy. Który?
alt

Syreny alarmowe dzielą się na: 
  • zewnętrzne, wewnętrzne
  • przewodowe, bezprzewodowe
  • z wbudowanym akumulatorem, bez własnego zasilania
Podobnie jak w przypadku gdy wybierasz czujnik ruchu pir bezprzewodowy lub przewodowy, odpowiednio dobierz centralkę by sprzęt współgrał ze sobą.

Zwracaj również uwagę na głośność syreny w decybelach, im wskaznik DB jest wyższy tym syrena alarmowa jest głośniejsza. Średnia zewnętrzna syrena alarmowa to 120 DB.


4. Podział na strefy alarmowe.

Jeśli masz większy obiekt lub dom z kilkoma piętrami pamiętaj o tym by system rozdzielić na strefy. Pozwoli to Tobie załączyć dół mieszkania, podczas gdy miejsce w którym śpisz umożliwi swobodne wyjście do toalety bez wzbudzenia alarmu.


5. Przewód alarmowy? Jakim przewodem podłącze czujki, syrenę, manipulator?
alt

Standardowy i najczęściej wybierany przewód zarówno dla manipulatora, czujników alarmowych, sygnalizatora to przewód YTDY 6x0,5. Podłączysz nim dowolny typ czujnika.

Czujniki okienne czyli kontaktrony wymagają tylko dwóch żył i są wyjątkiem.


6. Jakie czujniki mogę montować w systemie alarmowym?

Niezależnie od centrali nie ma wymogów co do typu czujników które wybierzesz. Oznacza to, że mając dowolny alarm przewodowy możesz podłączyć czujniki ruchu, zalania, czujniki dymu, gazu, temperatury, czujnik sufitowy, etc. Pamiętaj jedynie o ograniczeniach o których wspominaliśmy wyżej, czyli dobór centrali do czujek przewodowych lub bezprzewodowych.


7. Czy alarmem mogę sterować zdalnie z telefonu?

Obecnie większość alarmów pozwoli Tobie zdalnie załączyć system, sprawdzić logowania użytkowników, sprawdzić stan systemu, wzbudzić alarm i sygnalizator. Jest to doskonały straszak gdy podglądasz swój dom zdalnie z kamer i widzisz kręcące się niepowołane osoby wokół obiektu.


8. Alarm z powiadomieniem na telefon.
alt

Renomowani producenci mają spory wybór central alarmowych z wbudowanym powiadomieniem SMS na telefon. System alarmowe hybrydowe pozwolą sterować alarmem, otrzymać sms lub połączenie alarmowe w przypadku wzbudzenia systemu, oraz dostać się do ustawień alarmu.

Jeśli posiadasz alarm bez powiadomiena GSM, w każdej chwili możesz dokupić moduł alarmowy GSM z anteną np: Satel GPRS T-4, Ropam Basic-GSM. 


9. Sterowanie alarmem z poziomu pilota.

 
alt

Centrale alarmowe umożliwiają sterowanie systemem z poziomu pilota. Co lepsze i warto o tym wspomnieć, możesz rozłączyć alarm aż do odległości 100 metrów, lub otworzyć bramę wjazdową. Wszystko to będzie widoczne na sygnalizatorze który przy kliknięciu mrugnie i powiadomi o stanie załączenia systemu alarmowego.


10. Który alarm wybrać do domu?

Przy doborze zwracaj uwagę na ilość maksymalnych wejść w centrali alarmowej, co oznacza ile urządzeń maksymalnie podłączysz przy systemie alarmowym.

Bardzo popularne są centrale alarmowe hybrydowe obsługujące czujniki przewodowe + bezprzewodowe z wbudowanym powiadomieniem na telefon. 

Satel Micra, Satel Perfecta WRL, Optima GSM to najpopularniejsze centrale alarmowe w zastosowań dla średnich obiektów i domów. Cena sprzętu jest wymierna do funkcjonalności którą możemy uzyskać.Dobór alarmu to prosta sprawa, nie ma systemów lepszych lub gorszych. Alarm to system który dobieramy pod konkretną ilość czujników, stref, ilość klawiatur, ITP.  

Nie zawsze w domu warto montować centralę do 256 czujników której i tak nie wykorzystamy w przyszłości.

Jeśli chcecie uzyskać więcej informacji zachęcamy do kontaktu, lub zadawania pytań.

Wkrótce wprowadzimy serię Video LIVE gdzie będziemy na facebooku odpowiadać na wszelkie pytania od klientów i instalatorów na żywo. Jeśli macie sugestie, proszę piszcie.

 

Jeżeli spodobał Ci się wpis, sprawdź naszą ofertę:Przejdź do strony głównej
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu