0
Strona główna » Poradniki » Monitoring IP - jak zaplanować montaż kamer w firmie?
KategorieProducenci

Monitoring IP - jak zaplanować montaż kamer w firmie?

Montaż kamer to inwestycja dzięki której możemy usprawnić procesy logistyczne, poprawić wydajność pracowników, posiadać argumentacje dla klienta, który otrzymał źle skompletowane zamówienie.

Planując montaż kamer, warto działać z wyprzedzeniem tak by montaż monitoringu był optymalny dla infrastruktury na obiekcie.1. Jakie okablowanie?

Monitoring IP działa zawsze po przewodzie UTP, typu skrętka komputerowa.

W przypadku gdy posiadasz instalacje po przewodzie koncentrycznym możesz zakupić konwertery EOC-110 które zamontujesz z dwóch stron kabla koncentrycznego i dzięki temu podłączysz dowolne kamery IP niezależnie od użytego przewodu.

Kamery analogowe, hybrydowe - działają po przewodzie koncentrycznym oraz UTP. 

Kamery cyfrowe, IP - wybieraj przewód UTP.

 
alt

2. Przekrój przewodów do kamer.

Standardowy przewód przy instalacji kamer na odległościach do 100 metrów to  UTP 8x 0,5, a w przypadku przewodu koncentrycznego jest to  K-60 2x0,5

Przy dalszej odległości warto wybierać większy przekrój przewodów oraz przewody 100% miedzi.

W przypadku montażu zewnętrznego, wybierz czarny przewód ziemny odporny na warunki pogodowe i mrozy.
alt

3. Zasilanie kamer.

IP - rejestrator z wbudowanym switchem POE, zasilisz jednym przewodem kamery do odległości 100 metrów.
Możesz wybrać również samodzielne switche POE do monitoringu. Pamiętaj o ograniczeniach wynikających z odległości.

Analog - Przewody wizyjne zawsze schodzą się do rejestratora. Warto przy rejestratorze zamontować zbiorczy zasilacz dzięki czemu zasilanie oraz wizje prześlesz jednym przewodem.
Pamiętaj o odpowiednich końcówkach, czyli wtyk DC i transmitery TR-1 w przypadku UTP oraz wtyk BNC/F przy przewodzie K-60.

Do obu systemów możesz zamontować samodzielne zasilacze do gniazdka.
alt

4. Obraz z kamer i miejsce podglądu.

Niemal wszystkie rejestratory posiadają złącze VGA/HDMI dzięki czemu rejestrator podłączysz bezpośrednio do dowolnego monitora komputerowego lub telewizora.

Posiadamy przewody HDMI do 30 metrów, które doskonale spisują się przy większej odległości. Dla osób które mają monitory lub telewizory w oddalonych miejscach możesz użyć konwertera HDMI po skrętce komputerowej, lub HDMI po przewodzie koncentrycznym. Jest to rozwiązanie dzięki któremu zachowasz wysoką jakość obrazu i nie musisz ponosić kosztów nowej instalacji zwłaszcza tam, gdzie nie możesz jej wykonać.
alt

5. Rozdzielenie obrazu z kamer na kilka monitorów.

Jeśli posiadasz kilka urządzeń w których chcesz widzieć obraz z kamer, możesz wybrać spliter i rozgałęznik HDMI do podzielenia obrazu na kilka lub kilkanaście stanowisk.
Pamiętaj o tym, że nie każdy rejestrator do monitoringu umożliwia podział na zadania między użytkownikami. W uproszczeniu oznacza to, że obraz na każdym z monitorów/telewizorów będzie dokładnie ten sam.
alt


6. Uprawnienia dla pracowników na rejestratorze.

Większość rejestratorów dostępnych w ofercie umożliwia delegowanie zadań.
Administrator ma dostęp do pełnych ustawień systemu.
Pracownik może otrzymać tylko dostęp do podglądu na żywo, dostęp do wybranych kamer, nie będzie miał za to możliwości kopiowania i kasowania nagrań, etc.7. Sterowanie rejestratorem.

Warto na poziomie zakupu sprzętu wiedzieć gdzie będzie zamontowany rejestrator tak by odpowiednio sterować ustawieniami z poziomu pilota lub zakupić przedłużacz do myszy. 
alt

8. Konfiguracja systemu do monitoringu i zdalny dostęp do kamer.

Monitoring IP wpięty do sieci skonfigurujesz zdalnie. Pamiętaj o tym, że masz dostęp do pełnych ustawień sprzętu w sieci lokalnej oraz w sieci zewnętrznej. Otrzymujesz niemal taki sam dostęp zdalny, jak siedząc na wprost rejestratora i klikając myszką.


9. Łączenie przewodów od monitoringu.

Za wszelką cenę unikaj łączenia i sztukowania przewodów do kamer. Kamery hybrydowe i IP są szczególnie podatne na zakłócenia. Jeśli sprzęt ma działać stabilnie montaż musi być łączony na zasadzie - jedna kamera -> jeden przewód.


10. Podtrzymanie systemu do monitoringu w przypadku braku zasilania.

Monitoring możesz podtrzymać do kilku godzin wybierając odpowiedni zasilacz UPS. Warto wyliczyć łączne obciążenie rejestratora z dyskami oraz kamer z załączonymi promiennikami nocnymi, czyli maksymalne obciążenie systemu i na jego podstawie zapytać o odpowiedni system zasilania awaryjnego UPS.
 
Powyżej przedstawiliśmy krótkie wprowadzenie do podstaw instalacji. Jeśli potrzebujesz więcej informacji zadaj pytanie lub zaproponuj LIVE na facebooku w którym na żywo będziemy odpowiadać na niezbędne dla Ciebie tematy.

Jeżeli spodobał Ci się wpis, sprawdź naszą ofertę:

Przejdź do strony głównejWróć do kategorii Poradniki