0
Strona główna » Poradniki » Monitoring domu - dlaczego warto montować kamery?

Kategorie

Monitoring domu - dlaczego warto montować kamery?

Dom to najważniejszy dorobek naszego życia, w którym znajdujemy spokój i szczęście. Na budowę lub zakup własnego domu wkładamy bardzo dużo pieniędzy oraz pracy. Zamieszkując w nim zdajemy sobie sprawę, że znaleźliśmy w końcu swoje wymarzone miejsce do życia z rodziną. Natomiast nasz dorobek jest bardzo łatwym kąskiem dla włamywaczy, którzy tylko czekają na naszą nieobecność. Złodzieje obserwują dom oraz domowników przez dłuższy czas. Po przeanalizowaniu naszej nieobecności oraz cennych rzeczy, które znajdują się wewnątrz domu włamywacze planują wielki dzień rabunku. Dlatego należy we właściwy sposób dobrze zabezpieczyć naszą posesję. Monitoring domu odstraszy włamywaczy lub pozwoli złapać ich na gorącym uczynku.

 

Monitoring domu - co to jest?

 

Monitoring domu to system kamer i wielu innych urządzeń, który pomaga chronić dom oraz posesję przed złodziejami i kradzieżą. Monitoring na przestrzeni lat zmienił się diametralnie, dzięki nowoczesnej technologii. W dzisiejszych czasach można nadzorować bezpieczeństwo swojej posesji z poziomu telefonu, tabletu lub laptopa. Kamery z wysoką rozdzielczością pozwolą uchwycić na obrazie każdą osobę, która znajduje się w obrębie czujnika.

 

 

Kradzież z włamaniem - statystyki

 

Zakładanie nowoczesnych monitoringów domu sprawia, że z roku na rok spada liczba kradzieży z włamaniem. Warto pamiętać również o zabezpieczeniu domu pod względem technicznym. Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w drzwi antywłamaniowe - nie tylko wejściowe, ale i również garażowe czy balkonowe. Idealnym dodatkiem do alarmu i monitoringu domu będą również rolety antywłamaniowe.

 

Jak działają włamywacze?

 

Włamywacze przede wszystkim obserwują posesję i domowników przez dłuższy czas. Sprawdzają o której godzinie wychodzą oraz wracają do domu. Analizują jak wygląda dzień mieszkańców tak, aby wybrać najodpowiedniejszy moment na włamanie. Złodzieje często wykorzystują również media społecznościowe domowników. Z tych portali można dowiedzieć się, czy znajdują się oni na wakacjach, w pracy czy w szkole.

 

Często włamania występują w godzinach nocnych, ponieważ wtedy właściciele posesji śpią. Jeśli dom lub mieszkanie nie posiada alarmu, który obudzi domowników to stanowi to idealne zaproszenie dla włamywaczy. Niektórzy nocni złodzieje, aby nie obudzić właścicieli domu podczas rabunku rozpylają nad ich głowami substancję usypiającą.

 

Do włamań z kradzieżą dochodzi również w biały dzień. Złodzieje podają się za pracowników branży energetycznej, wodociągowej, za dalekich znajomych dzieci właścicieli domu lub za bardzo daleką rodzinę. W takich sytuacjach włamywacze pracuję we dwoje. Jeden z nich zagaduje domownika, a drugi szuka okazji do rabunku.

 

Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem?

 1. Zabezpieczenia antywłamaniowe - najczęściej dochodzi do kradzieży w domach jednorodzinnych. Posesję oraz dom należy zabezpieczyć w taki sposób, aby włamywacze nie dostali się do wnętrza domu. Idealną propozycją są kamery zewnętrzne oraz czujniki ruchu, które w szybki i łatwy sposób wykryją obecność osób niepożądanych. W domu najlepiej jest zamontować alarm, kamery wewnętrzne oraz zabezpieczenia antywłamaniowe drzwi, okien oraz rolety antywłamaniowe.
 2. Ubezpieczenie domu - przy budowie nowego lub kupnie starego domu polecamy ubezpieczyć swoją posiadłość. Ubezpieczenie pozwoli zminimalizować koszty przed ewentualnym włamaniem z kradzieżą.
 3. Ubezpieczenie na życie - nie wszystkie włamania z kradzieżą występują podczas nieobecności właścicieli. Zdarza się, że mieszkańcy znajdują się w swoich domach podczas rabunku. Dlatego warto pomyśleć o ubezpieczeniu na życie, ponieważ podczas włamania może stać się krzywda każdej osobie, która zamieszkuje daną posiadłość.
 4. Brak ufności wobec nieznajomych - włamania z kradzieżą często występują w biały dzień. Złodzieje podają się za pracowników zakładów energetycznych lub wodociągowych. Przed wpuszczeniem nieznajomych warto poprosić ich o wylegitymowanie się.
 5. Oznaki nieobecności - przed wyjazdem na wakacje lub na dłuższą podróż warto porozmawiać z zaprzyjaźnionym sąsiadem. Dom nie powinien prezentować się jako “opuszczony”. Dlatego co jakiś czas sąsiad, osoba z rodziny lub grona znajomych powinna pojawić się na posesji. Wystarczy podlać kwiaty, opróżnić skrzynkę na listy lub podnieść rolety.
 6. Zamykanie drzwi i okien - to najważniejsze kwestia podczas nieobecności domowników. Każde drzwi: wejściowe, balkonowe, garażowe i okna powinny być szczelnie zamknięte.

 

Monitoring domu jak zrobić i jak podłączyć?

Monitoring można zakupić we własnym zakresie w sklepach branżowych i samemu go zainstalować. Natomiast najlepszą propozycją jest współpraca z monterem lub firmą monterską, która podpowie jaki monitoring będzie najlepszy oraz zamontuje go w szybki i łatwy sposób. Monitoring domu można oczywiście samemu zrobić i podłączyć - natomiast wiąże się to z wydłużonym czasem oraz z problemami na poziomie technicznym.


Monitoring domu jaki wybrać?

Na rynku występuje monitoring domu bezprzewodowy oraz przewodowy. Najbardziej polecany jest system przewodowy, ponieważ jest on niezawodny i mało podatny na zakłócenia. Instalacja monitoringu, który oparty jest na sieci przewodowej jest bardziej pracochłonna niż instalacja monitoringu bezprzewodowego. Natomiast system bezprzewodowy opiera się na transmisji radiowej, którą w łatwy sposób można przechwycić i zakłócić.

 

 

Z jakich urządzeń składa się monitoring domu?

Monitoring posesji przede wszystkim musi składać z trzech niezbędnych urządzeń takich jak: kamery, rejestrator oraz dysk. Taki zestaw pozwala na monitorowanie obiektu w czasie rzeczywistym, zapisywanie go w charakterze magazynu nagrań na dysku twardym oraz przekazywanie powiadomień o wykryciu intruza.

 

Monitoring domu z alarmem

Często klienci wysyłają zapytania o kamery do monitoringu domu wraz z alarmem. Natomiast nie jest to polecane rozwiązanie, ponieważ kamery potrafią wykryć najmniejszą detekcję ruchu. W takich sytuacjach alarm w domu włączałby się za każdym razem, gdy coś pojawiłoby się w polu widzenia kamery. Np. gdyby pies lub kot sąsiada pojawiłby się na posesji. Istnieją inteligentne rozwiązania, np. seria AcuSense od Hikvision, lecz nie jest tani system. Dlatego warto jest przemyśleć sprawę i wybrać system monitoringu bez alarmu. Takie rozwiązanie nie spowoduje niepotrzebnego hałasu w domu, natomiast wyśle powiadomienie o wykryciu ruchu na konkretne urządzenie, z którego korzysta właściciel posesji.

 

Monitoring domu cena - ile kosztuje?

Koszt systemu monitoringu domu jest bardzo zróżnicowany. Urządzenia wchodzące w skład monitoringu posiadają różne parametry oraz właściwości. Na rynku można znaleźć i te tańsze i te droższe zestawy. Natomiast warto pamiętać, że tańszy monitoring nie zawsze sprawdzi się na wszystkich posesjach i zaspokoi potrzeby domowników. Koszt systemu monitoringu zależy nie tylko od parametrów urządzeń, ale i również od ich ilości. Jeśli posiadamy posesję o bardzo dużej powierzchni to oczywiste, że będziemy potrzebować większej ilości kamer. Przedział cenowy urządzeń do monitoringu domu zaczyna od 1,5 tys. PLN. Im lepsze urządzenia i ich ilość tym cena wzrasta. Do kosztów systemu monitoringu należy doliczyć również pracę instalatorów. Można oczywiście samemu zainstalować monitoring domu i go skonfigurować, aby zaoszczędzić - natomiast jest to bardzo pracochłonne.

 

Jakie kamery do monitoringu domu?

Do monitoringu domu można wybrać kamery o różnych parametrach i właściwościach. Najlepiej jest poprosić firmę, która zajmuje się sprzedażą takich urządzeń o pomoc w wyborze systemu monitoringu. Dostępne na rynku są kamery zewnętrzne kopułowe, tubowe oraz obrotowe. Każda z nich cechuje się zupełnie innym wyglądem. Dodatkowo każda z kamer posiada parametry, które pozwalają na wybór takiego wariantu, który najlepiej będzie pasował do konkretnej posesji i wymagań klientów. Najważniejsze parametry kamer, na które należy zwrócić szczególną uwagę to: 

 • maksymalna rozdzielczość nagrywania, 
 • obiektyw (jasność i kąt widzenia)
 • zasięg podczerwieni),
 • klasa szczelności (najlepiej IP66/67)
 • detekcja ruchu,
 • funkcje analityczne obrazu
 • rodzaj zasilania.

Im wyższe parametry kamery, tym system monitoringu będzie lepszy. Natomiast warto poprosić o pomoc firmy, która zna się na takich urządzeniach. Ponieważ nie zawsze im lepsze kamery i droższe, tym system monitoringu będzie korzystniejszy dla konkretnej posesji.


 

Monitoring domu na co zwrócić uwagę?

Przy wyborze monitoringu domu należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy dom jest w trakcie budowy. Jeśli tak, to idealną propozycją jest system przewodowy, ponieważ kable potrzebne do monitoringu można od razu umieścić podczas remontu. Gdy dom jest już wybudowany i nie chcemy wiercić w ścianach i doprowadzać systemu kablowego należy wybrać monitoring bezprzewodowy. Podczas wyboru urządzeń do monitoringu należy zwrócić również uwagę na to, czy będziemy mieć podgląd w telefonie. Niezawodną opcją dla bezpieczeństwa posesji jest monitoring domu w nocy. A więc warto wybrać takie kamery, które posiadają funkcję obrazu i detekcji ruchu w godzinach nocnych. Zestaw monitoringu należy wybierać od zaufanych sprzedawców, którzy pomogą nie tylko w wyborze urządzeń, ale i również w przypadku problemów technicznych. Taką firmą jest internetowy ZabezpieczeniaPoznan.pl, który posiada szeroką ofertę wysokiej jakości systemów monitoringu domu.
 

Monitoring domu w telefonie - podgląd

Najnowsza technologia systemu monitoringu domu pozwala na uzyskanie podglądu z kamer w telefonie. Wystarczy połączyć rejestrator z routerem poprzez kabel i skonfigurować aplikację. Jest to łatwa i szybka cecha monitoringu do zaimplementowania oraz pomocna w życiu codziennym opcja. Podgląd z kamer można uzyskać na telefonie w każdym miejscu na świecie i o każdej godzinie - wystarczy mieć ciągły dostęp do internetu zarówno w domu, jak i na urządzeniu mobilnym. Podgląd na telefonie pozwoli dbać o bezpieczeństwo domu w nowoczesny sposób. Możemy sprawdzać co się dzieje na naszej posesji w pracy, na wakacjach czy na wyjazdach służbowych.

Poniżej przykład aplikacji do obsługi kamer DAHUA/BCS

Aplikacja do zdalnej obsługi monitoringu domu

Pomoc w wyborze systemu monitoringu domu, który będzie dostosowany do potrzeb klienta oraz powierzchni posesji uzyskasz w naszym sklepie klikając w okienko czatu, pisząc na email lub nad odwiedzając w naszym sklepie stacjonarnym.

 

Przeczytaj również

 

 

 

 

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej