0
Strona główna » Poradniki » Nowe technologie Hikvision - cz. II - ColorVu

Kategorie

Nowe technologie Hikvision - cz. II - ColorVu

ColorVu - zawsze kolorowy obraz

 

Hikvision ColorVu to jedna z najnowszych technologii producenta Hikvision, obecnie stanowi trzon serii EasyIP 4.0 oraz Turbo Hd 5.0. Technologia ColorVu z miejsca poruszyła rynek monitoringu proponując rezygnację z oświetlacza podczerwieni (IR) na rzecz niewielkiego oświetlacza LED. Kamery Hikvision ColorVu poprzez wykorzystanie światła naturalnego, ulicznego oraz własnych diod LED są w stanie generować kolorowy obraz nawet przy minimalnym natężeniu światła (0,003 lx). Kamera ColorVu są coraz częściej wykorzystywana w miejscach, gdzie szary obraz z podczerwieni staje się niewystarczający w identyfikacji, np. na parkingach, wejściach do firm lub zatłoczonych miejscach publicznych.


ColorVU zabezpieczeniapoznan

Technologia Hikvision ColorVu - specyfikacja

 
 
 

ColorVu to synergia najlepszych cech optycznych i nowoczesnej technologii. Obiektywy stosowane w kamerach ColorVu posiadają bardzo duży otwór przysłony (F1.0), co przekłada się na znacznie większą ilość światła docierającego do matrycy. Przetwornik kamer został wyposażony w innowacyjne sensory rejestrujące znikome natężenie światła (<0,0005 lx, gdzie bezksiężycowa noc ma natężenie światła rzędu 0,01 lx). Specjalnego typu matryca (BSI - Backside Illumination)wykorzystuje szczególne rozmieszczenie światłoczułych elementów w celu zwiększenia ilości światła pochłanianego. Technologia ta była jeszcze całkiem niedawno poza zasięgiem przeciętnego użytkownika, przeważnie stosowano ją w sprzęcie wojskowym oraz astronomii.

Poza technicznymi aspektami kamer ColorVu, dochodzą jeszcze użyte w nich technologie obróbki cyfrowej. W tej serii produktów Hikvision zastosował m.in: Dual Conversion Gain (DCG) i Wide Dynamic Range (WDR), które znacznie poprawiają jakość obrazu w niskim natężeniu światła.

Do tego wszystkiego dochodzi wykorzystanie diod LED zamiast diod podczerwieni (IR), dioda może działać jako oświetlenie lub ostrzeżenie, że weszło się do monitorowanej strefy. Zasadniczo dioda LED nie ma na celu oślepić, a podświetlić na tyle, by obiekt był widoczny, przez co możemy uzyskać więcej informacji o tym, kto i w jakim celu wszedł na teren naszej posesji lub firmy.

 

Jak rozpoznać produkty Hikvision z serii ColorVu?

 

W kamerach sieciowych (IP) rozpoznanie kamer jest niezwykle proste, gdyż na samym końcu numeru producenta (nazwa modelu) występuje oznaczenie “-L” lub “-LU”. “L” oznacza standardową kamerę ColorVu, natomiast modele z końcówką “-LU” to kamery z wbudowanym mikrofonem. W niektórych sytuacjach dostęp do zapisu wideo z dźwiękiem może być kluczowym dowodem w sprawie lub ważną wskazówką w poszukiwaniach.

 

 

Kamery analogowe Turbo HD (4w1) można rozpoznać również po końcówce numeru producenta, w tym przypadku spotkamy się z oznaczeniem “-DFT-F” lub “DFT-PIRXOF”. W przypadku pierwszego oznaczenia, to jest to standardowa kamera analogowa HD-TVI. Natomiast kamera z końcówką “-PIRXOF” (np. DS-2CE12DFT-PIRXOF), posiada wbudowaną czujkę PIR i syrenę alarmową, dzięki czemu może służyć za skuteczny odstraszacz na potencjalnego intruza.

 

 

Gdzie zastosować kamery Hikvision ColorVu?

Kamery serii ColorVu świetnie odnajdują się jako podstawowe kamery monitoringu domu. Ktoś podkradał się do domu? A może zarysował auto? Dzięki kamerom ColorVu zyskujemy pewność co do kolorów ubrań, samochodów lub innych charakterystycznych cech, których nie bylibyśmy w stanie odtworzyć w kamerze opartej o podczerwień.

Kolejnym miejscem, gdzie z powodzeniem mogą zastąpić kamery starszego typu, to monitoring osiedla lub monitoring firmy. W obu przypadkach cechy zewnętrzne osób lub pojazdów są niezwykle ważne w identyfikacji po zarejestrowaniu podejrzanych zachowań. W monitoringu miejskim, kamery ColorVu mogą być kluczowym dowodem dla policji w przypadku rozbojów, napaści czy kradzieży.

 

Poniżej zamieszczamy film promocyjny serii, który w przewrotny sposób ukazuje, co technologia ColorVu może odkryć na zarejestrowanym obrazie.

 


 
Przeczytaj również
 
Komentarze (1)
And17-10-2020 0:00:36
Posiadam kamery Colorvu w systemie IP. Polecam przy montażu na domu, jakość obrazu zdecydowanie przewyższa pozostałych producentów.

Przejdź do strony głównej