0
Strona główna » Poradniki » System rozpoznawania tablic rejestracyjnych - LPR/ANPR

Kategorie

Produkty w promocji

System rozpoznawania tablic rejestracyjnych - LPR/ANPR

System rozpoznawania tablic rejestracyjnych - LPR/ANPR

System rozpoznawania tablic rejestracyjnych to zaawansowana technologia, która coraz częściej używana jest na parkingach, autostradach, przejściach granicznych i ulicach. Kamery LPR skutecznie identyfikują numery tablic rejestracyjnych pojazdów w ruchu, co pomaga w pracy niektórych organów państwowych. Rozpoznawanie tablic ułatwiają również wjazd oraz wyjazd pojazdów z parkingu firm lub centrów handlowych.


System identyfikujący tablice rejestracyjne

 

System rozpoznawania tablic rejestracyjnych - co to jest?

 

System rozpoznawania tablic rejestracyjnych LPR (Licence Plate Recognition) jest nowoczesnym systemem z najnowszą technologią, który umożliwia odczyt tablic rejestracyjnych pojazdów. Zaawansowane techniki obrazu umożliwiają identyfikację tablic rejestracyjnych, które są zabrudzone lub uszkodzone. System LPR, który tworzą kamery sieciowe z LPR (ANPR) pozwala na odczyt tablic rejestracyjnych pojazdów, które są w ciągłym ruchu. Automatyczny system rozpoznawania numerów rejestracyjnych w zależności od producentów może różnić się nieznacznie nazwą: LPR (Licence Plate Recognition), ALPR (Automatic License Plate Recognition), ANPR (Automatic Number Plate Recognition).

 

System rozpoznawania tablic rejestracyjnych - zalety

 

Kamery LPR przede wszystkim zmniejszają czas na wjazd, wyjazd lub przejazd oraz redukują natężenie ruchu. Przechowuje dane na temat wjazdów, wyjazdów i pojazdów takie jak: czas i ilość oraz pochodzenie aut. Przede wszystkim eliminują konieczność używania biletów parkingowych, czytników lub kart zbliżeniowych. System rozpoznawania tablic rejestracyjnych ułatwiają pracę ochronie, straży granicznej lub innym służbom mundurowym.

 

Rozpoznawanie tablic rejestracyjnych - gdzie znajdują swoje zastosowanie?


Zastosowanie sytemu LPR ANPR ALPR
 

Kamera LPR najczęściej wykorzystywana jest na parkingach takich obiektów jak: centra handlowe, lotniska czy biurowce. System LPR, dzięki połączeniu ze szlabanem może pozwalać na wjazd lub wyjazd z parkingu lub może blokować wjazd lub wyjazd pojazdom, które znajdują się w tzw. czarnej liście. System rozpoznawania tablic rejestracyjnych to idealna technologia, która wspomoże pracę na przejściach granicznych. System przechowuje wszystkie informacje o pojazdach, które przyspieszą otwarcie bramki lub jej blokadę. Taki system idealnie sprawdzi się również przy monitoringu miejskim. Monitorowanie ulic umożliwi rozpoznanie oraz zlokalizowanie skradzionego pojazdu. Dodatkowo kamery LPR zidentyfikują pojazd, którym popełniono wykroczenie. Rozpoznawanie tablic rejestracyjnych znajduje swoje zastosowanie również na autostradach. Kamery wizyjne pozwolą automatycznie rozpoznać właściciela pojazdu oraz przyspieszą proces wystawiania i przesyłania mandatu, jeśli zostało popełnione wykroczenie.

 

System odczytu tablic rejestracyjnych - jak działa?


Jak działa system identyfikujący tablice rejestracyjne
 

Najnowsza technologia kamer LPR pozwala na identyfikację poruszających się pojazdów z dużą prędkością nawet na czterech pasach ruchu. Natomiast dla lepszej identyfikacji numerów rejestracyjnych pojazdów producent Hikvision zaleca stosowane jednej kamery do jednego lub maksymalnie do dwóch pasów ruchu. Na stronie producenta podane są również rewelacyjne informacje o skuteczności działania kamer LPR. Wychwytuje ona 99% nadjeżdżających pojazdów, które poruszają się z prędkością aż 120km/h. Dodatkowo kamery Hikvision są w stanie rozpoznać numery tablic rejestracyjnych nadjeżdżających samochodów z taką prędkością aż w 95%. Kamery LPR pozwalają tworzyć specjalne listy z numerami rejestracyjnymi pojazdów, które wspomagają ich działanie. Lista pożądana tzw. biała lista umożliwia np. na wjazd lub wyjazd pojazdów z parkingu, natomiast lista niepożądana tzw. czarna lista blokuje wjazd lub wyjazd na obszar obiektu. Na liście można zdefiniować maksymalnie 2048 numerów tablic rejestracyjnych. Dodatkowo oprogramowanie LPR umożliwia wywołanie zdarzenie alarmowego np. powiadomienie centrum monitoringu, wysłanie zdjęcia na FTP, kartę pamięci, czy serwer NAS. Aby oprogramowanie kamery LPR działało sprawnie należy dodatkowo zastosować rejestratory IP Hikvision z serii K oraz I.

 

 

Funkcje systemu do identyfikacji tablic rejestracyjnych

 

Kamery LPR posiadają rewelacyjne funkcje, które usprawniają pracę wielu organom oraz firmom. Najważniejsze funkcje systemu rozpoznawania tablic rejestracyjnych to:

 • skuteczna detekcja tablic rejestracyjnych pojazdów poruszających się, jak i nieruchomych w ruchu publicznym

 • sterowanie bramami oraz szlabanami na parkingach, autostradach, przejściach granicznych

 • tworzenie pożądanych i niepożądanych list numerów tablic rejestracyjnych

 • wywołanie zdarzeń alarmowych i powiadomienie centrum monitoringu

 • zaawansowane wyszukiwanie nagrań monitoringu wg. konkretnych wytycznych

 • harmonogramy przydzielania praw dostępu

 • łatwa i szybka konfiguracja z poziomu interfejsu rejestratora

 

Jakie kamery LPR? - Renomowana marka Hikvision

 

Marka Hikvision, która specjalizuje się w produkcji kamer i urządzeń do monitoringu najwyższej jakości posiada w swojej ofercie kamery LPR. Poniżej przedstawimy dwa polecane przez nas modele, które idealnie sprawdzają się do identyfikacji numerów tablic rejestracyjnych. 

Jest to model projektowy z serii Darkfighter, który tworzy raport osób wjeżdżających i wyjeżdżających z obszarów objętych monitoringiem. Kamera LPR posiada szeroki kąt widzenia 92°-32° oraz regulowany zdalnie motozoom, dzięki czemu można lepiej obserwować wskazany obszar i przybliżać lub oddalać obraz wprost z aplikacji. Kamera została wyposażona w metalową obudowę z klasą szczelności IP67, która odporna jest na niekorzystne warunki atmosferyczne. Dzięki czemu kamera Hikvision może zamontowana na zewnątrz budynku. Kamera posiada również slot na karty microSD do 128 GB, dzięki czemu kamera nie wymaga rejestratora, by nagrywać obraz. Dzięki wbudowanym wejściom i wyjściom audio można do niej podłączyć mikrofon oraz głośnik. Zaletą kamery Hikvision LPR DS-2CD4A26FWD-IZS/P jest wbudowany promiennik podczerwieni do 50 metrów oraz funkcje poprawiające jakość obrazu takie jak:

 • ROI - poprawianie jakości wybranych fragmentów obrazu

 • F-DNR (Defog) - redukcja szumów związanych z opadami atmosferycznymi

 • EIS - Elektroniczna stabilizacja obrazu

 • Darkfighter - technologia rozjaśniająca obraz w nocy

 • 3D-DNR - Cyfrowa redukcja szumu w obrazie

 • D-WDR - Szeroki zakres dynamiki oświetlenia

 • BLC - konfigurowalna kompensacja światła wstecznego

 • AGC - Automatyczna regulacja wzmocnienia obrazu

 • Sharpness - Wyostrzanie konturów obrazu

 

 

 

Kamera IP marki Hikvision z możliwością odczytywania tablic rejestracyjnych (ANPR/LPR). Kamera z rozdzielczością 2 Mpx oraz szerokim kątem widzenia 103,3°-38,6°. Ten model również posiada metalową obudowę o klasie szczelności IP67 oraz dodatkowo jest wandaloodporna. Kamera jest zasilana przezPoE (Power over Ethernet), tzn. dane oraz energia elektryczna dostarczane są jednym przewodem (UTP) wprost z rejestratora lub ze switcha PoE. Kamera LPR posiada wbudowany nowoczesny rodzaj matrycy przetwornika obrazu tzw. Darkfighter. Wykorzystuje ona technologię Ultra Low Light, wpływa ona na znaczne polepszenie jakości obrazu w bardzo słabym oświetleniu.

 

DarkFighter - zastosowanie

 

System rozpoznawania tablic rejestracyjnych - montaż kamer LPR

 

Wysokiej jakości kamery LPR, aby skutecznie rozpoznać numery tablic rejestracyjnych muszą być zamontowane w odpowiedni sposób i w odpowiednim miejscu. Kamera powinna uchwycić obraz tablicy rejestracyjnej nie tylko stojącego, ale i również poruszającego się pojazdu. Przed wyborem miejsca montażu należy zwrócić uwagę na specyfikację kamer wizyjnych do identyfikacji tablic rejestracyjnych, ponieważ każdy producent ma swoje pewne wytyczne, które należy spełnić.

 

Wytyczne, jakie należy spełnić podczas montażu kamer LPR Hikvision do rozpoznawania tablic rejestracyjnych:

 • szerokość tablicy rejestracyjnej powinna mieścić się w zakresie od 130 - 300pix w kadrze (optymalnie 150-200pix),

 • kąt pionowy nie powinien przekraczać 30°,

 • kąt poziomy nie powinien przekraczać 30°,

 • odchylenie tablicy nie powinno przekraczać +/-5°.


 

Jaki program do odczytu tablic rejestracyjnych z kamery LPR?

 

Producent kamer LPR marki Hikvision udostępnia swoim klientom darmowy program darmowy programiVMS-4200. Taki program umożliwia użytkownikom ustawić zaawansowane funkcje kamery oraz manipulować i korygować konkretne ustawienia. Program iVMS-4200 przede wszystkim jest łatwy w obsłudze, przejrzysty, posiada przyjazny interfejs oraz bezpłatne aktualizacje. Klienci mają ciągły dostęp do pomocy technicznej oraz wykwalifikowani specjaliści są dostępni w każdej chwili dla użytkowników programu. Producent monitoringu Hikvision stworzył również specjalny program iVMS-5200, który służy do profesjonalnego użycia kamer z funkcją LPR, czyli rozpoznawania tablic rejestracyjnych. Jest to płatna wersja, która została rozszerzona o specjalny moduł z dodatkowymi funkcjami. Hikvision stworzył również program, który dostępny jest na urządzeniach mobilnych, które posiadają takie systemy jak: Android, iOS, Windows Mobile. Program iVMS-4500 pozwala na łatwe i wygodne otrzymywanie powiadomień z obsługi kamer LPR na smartfonie lub tablecie.

Program kliencki Hikvision - iVMS

 

System rozpoznawania tablic rejestracyjnych cena
 

Rozpoznawanie tablic rejestracyjnych to zaawansowana technologia, który wymaga poniesienia troszkę większych kosztów. Kamery wizyjne do monitoringu domu lub biura są tańsze niż kamery z funkcją LPR. Natomiast są to wysokiej jakości kamery, które pozwalają na skuteczny odczyt tablic rejestracyjnych, nawet przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Cena za kamery ANPR (LPR) zaczyna się od kwoty 3,5 tys. złotych brutto. Polecamy kamery LPR Hikvision, natomiast na rynku dostępne są również inne marki. Alternatywą do Hikvision jest rozpoznawanie tablic rejestracyjnych Dahua.


 

Jeśli są Państwo zainteresowani zakupem kamer do identyfikacji tablic rejestracyjnych zachęcamy do kontaktu z naszymi wykwalifikowanymi specjalistami lub do odwiedzenia naszej strony internetowej www.zabezpieczeniapoznan.pl.


Przeczytaj również

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej