Specjaliści w doborze Zabezpieczeń Hikvision / Dahua od 2014 roku
Kontakt
0Koszyk
Możemy pomóc? Zadzwoń 507-237-287
Strona główna » Poradniki » Zasilacz UPS na co zwrócić uwagę?

Zasilacz UPS na co zwrócić uwagę?

Zasilacz UPS na co zwrócić uwagę? Data dodania: 26-11-2020

Zasilacz awaryjny UPS to niezbędny sprzęt, który zapewnia nieprzerwany dostęp prądu do urządzeń, które powinny pracować w trybie ciągłym. Zasilacze awaryjne znajdują swoje zastosowanie w domu, biurach, szkołach, szpitalach, bankach, zakładach produkcyjnych oraz w wielu innych. Zasilacze UPS najczęściej wykorzystywane są do zasilania komputerów i serwerów, natomiast umożliwiają również pracę ciągłą wentylatorom, centralnemu ogrzewaniu czy piecom.

 

W poniższym artykule przedstawimy najważniejsze informacje o UPS i odpowiemy na najczęściej zadawane pytania przez klientów.

 

Spis treści:

 1. Zasilacz UPS co to jest?
 2. Z czego składa się UPS?
 3. Jak działa zasilacz UPS i co zapewnia?
 4. UPS zasilacz - rodzaje
 5. Zasilacz awaryjny UPS - jaki wybrać i na co zwrócić uwagę?
 6. Zasilanie awaryjne UPS - dla kogo?
 7. Zasilacz awaryjny UPS - jak długo działa?
 8. Zasilacze UPS - cena
 9. Zasilacz UPS - jaki wybrać do domu, biura czy serwerowni?

 

1. Zasilacz UPS co to jest?

 

UPS z języka angielskiego - Uninterruptible Power Supply to w dosłownym tłumaczeniu zasilacz bezprzerwowy. W Polsce przyjęła się nazwa zasilacza awaryjnego lub po prostu UPS-em. Zasilacz UPS wyposażony jest w akumulator, który gromadzi energię elektryczną. Energia jest przekazywana do urządzeń, które są podłączone do UPS w przypadku awarii zasilania. W skrócie - jeśli nagle nastąpi awaria w dostawie prądu, to urządzenia wymagające ciągłej pracy przełączą się na zasilanie energią elektryczną z UPS. Dodatkowo zasilacze UPS chronią urządzenia przed uszkodzeniem, jakie mogłyby powstać w wyniku skoków napięcia energii elektrycznej.


Z czego się składa UPS
 

2. Z czego składa się UPS?

 

Zasilacz UPS przede wszystkim składa się z akumulatora i trwałej obudowy. Niektóre z nich posiadają specjalny wyświetlacz LED, które informują o stanie pracy zasilacza: tryb pracy, poziom ładowania baterii, poziom napięcia we/wy, wskaźnik przeciążenia. Większość zasilaczy awaryjnych posiada również szereg funkcji, które optymalizują transfer energii do urządzeń wymagających zasilania do prawidłowego działania.


Jak działa zasilacz UPS
 

3. Jak działa zasilacz UPS i co zapewnia?

 

UPS to system awaryjnego zasilania urządzeń, które są do niego podłączone. Taki sprzęt pozwala na podtrzymanie zasilania urządzeń w określonym czasie i o określonej mocy. Akumulatory umieszczone w zasilaczach awaryjnych gromadzą prąd, który jest pobierany z sieci. W momencie awarii w dostawie prądu lub chwilowego zaniku zasilania, UPS podtrzymuje pracę i zapewnia zasilanie awaryjne podłączonych do niego urządzeń, dzięki wcześniej nagromadzonej energii w akumulatorach.

 

4. UPS zasilacz - rodzaje

 

Zasilacze off-line z tzw. bierną rezerwą - są to zasilacze awaryjne, które zapewniają tylko podstawową ochronę przed zanikiem dostawy prądu. Jest to typ zasilacza, który dedykowany jest i stosowany do ochrony komputerów osobistych. Zasilacze off-line są tanie oraz ich praca jest niemal bezgłośna. Natomiast ich wadą jest opóźniona reakcja na przełączenie w sieci - w porównaniu do zasilacza online. Następnym mankamentem jest nieco mniejsza odporność na zakłócenia.Zasilacze online z tzw. podwójną konwersją - są to zasilacze awaryjne o najbardziej zaawansowanym rozwiązaniu i technologii. Taki sprzęt generuje idealne napięcie wyjściowe i świetnie sprawdzi się przy zasilaniu najwrażliwszych odbiorników. Jest to urządzenie dedykowane najbardziej wymagającym użytkownikom, firmom i do serwerów. Natomiast wadą jest wysoka cena, głośna praca oraz wysokie zużycie energii, ponieważ wynika ona z podwójnego przetwarzania prądu. Największą zaletą takiego urządzenia jest brak przerwy w dostawie prądu oraz krótki czas reakcji.Zasilacze line-interactive - są to zasilacze awaryjne, które bazują na konstrukcji off-line. Natomiast posiadają one bardziej rozbudowane funkcje i rozwiązania. Zasilacz line-interactive wykorzystuje przetwornik napięcia, który jest podłączony na stałe. W momencie spadku napięcia lub chwilowej przerwy w dostawie prądu zasilacze nie zawsze przełączają źródło zasilania na akumulator, dlatego że potrafią same się ustabilizować. Takie rozwiązanie jest droższe od zasilacza off-line, natomiast tańsze od zasilacza online. Zaletą takiego sprzętu jest krótszy czas reakcji na wahania napięcia i zakłócenia. Taki rodzaj zasilacza awaryjnego dedykowany jest do domów i mniejszych biur, w których znajdują się takie sprzęty jak: komputery, drukarki, skanery itd. Zasilacz umożliwa zakończenie pracy i wyłączenie awaryjnie komputera bez narażenia się na utratę danych.


Za co zwrócić uwagę kupując UPS

 

5. Zasilacz awaryjny UPS - jaki wybrać i na co zwrócić uwagę?

 

Wybór zasilacza awaryjnego to spore wyzwanie. Przed kupnem najlepiej porozmawiać z wykwalifikowanym pracownikiem sklepu, który sprzedaje takie urządzenia np. www.zabezpieczeniapoznan.pl lub poczytać artykuły, specyfikacje i porady w Internecie. Oferta zasilaczy UPS jest bardzo obszerna ze względu na ich przeznaczenie, parametry i dodatkowe funkcje. Poniżej przedstawiamy najważniejsze parametry zasilaczy, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem:

 • Przeznaczenie urządzenia - przed zakupem zasilacza należy zastanowić się nad jego przeznaczeniem. Do czego będzie potrzebny i jakie urządzenia ma zasilać? Oferta zasilaczy UPS jest bardzo obszerna, dlatego warto najpierw sprecyzować czy zasilacz jest potrzebny do komputera, całego biura, serwerowni czy szpitali. Przeznaczenie zasilacza i jego parametry techniczne różnią cenami.

 • Moc zasilacza - jest to jeden z najważniejszych parametrów, na jakie należy zwrócić szczególną uwagę. Jest ona podawana na dwa sposoby: moc czynna w watach (W) oraz moc pozorna w voltoamperach (VA). Przed wyborem zasilacza należy ustalić jaka moc jest potrzebna do podtrzymania zasilania podłączonych do niego urządzeń.

 • Czas przełączania - jest to bardzo istotny parametr zasilacza awaryjnego. To od niego zależy jak szybko zasilacz UPS zareaguje w momencie przerwy w dostawie prądu. Najlepiej jest wybierać zasilacze awaryjne, które posiadają wysoki wskaźnik czasu przełączania.

 • Kształt napięcia wyjściowego - w podstawowych modelach z tańszą ceną kształt napięcia przyjmuje formę prostokąta. Najlepiej jest wybierać zasilacze awaryjne, które posiadają kształt napięcia wyjściowego, który zbliżony jest do sinusoidy.

 • Liczba i typ gniazd wyjściowych - minimalna ilość gniazd w zasilaczu powinna wynosić 3. Taka ilość idealnie sprawdzi się w warunkach domowych do podłączenia: monitora, jednostki PC oraz dodatkowe urządzeń, jak np. router. Natomiast jeśli UPS ma zasilać większą ilość sprzętu to tych gniazd wyjściowych musi być o wiele więcej.

 • Monitorowanie i sterowanie pracą zasilacza - podstawowe modele zasilaczy awaryjnych posiadają LED-owy wyświetlacz, który informuje jego pracy. Zaawansowane modele posiadają już specjalne oprogramowanie.

 • Pojemność akumulatora - warto zwrócić uwagę na ten parametr, ponieważ informuje on, kiedy akumulator należy wymienić. W zasilaczu zamontowane są ogniwa, które ulegają zużyciu zwykle po 500 cyklach ładowania lub 5 latach. Dlatego idealnym rozwiązaniem jest zakup zasilacza, w którym można samodzielnie wymienić ogniwa.

 • Cena - przed wyborem zasilacza awaryjnego warto przejrzeć oferty wielu sklepów. Przede wszystkim warto zastanowić się do czego zasilacz będzie potrzebny i wtedy przefiltrować cenowo wszystkie dostępne zasilacze.

 

6. Zasilanie awaryjne UPS - dla kogo?

 

Zasilacze UPS najczęściej wykorzystywane są w domach np. do monitoringu posesji, oraz do sprzętów komputerowych. Świetnie sprawdzają się również w biurach, zakładach produkcyjnych, serwerowniach oraz szpitalach.


Jak długo działą zasilacz UPS

 

7. Zasilacz awaryjny UPS - jak długo działa?

 

W zasilaczach awaryjnych zamontowane są ogniwa, które ulegają zużyciu i to one decydują o działaniu akumulatora. Ogniwa ulegają zużyciu zwykle po 500 cyklach ładowania lub po 5 latach - najczęściej jest to po 3 latach. Najlepiej jest zakupić zasilacz UPS, w którym można samodzielnie wymieniać ogniwa. Dodatkowo świetnym i funkcjonalnym dodatkiem jest zakup bypassa, które umożliwia wymianę baterii bez przerwy w zasilaniu podłączonych urządzeń. Przed zakupem zasilacza awaryjnego warto również zwrócić uwagę na jego gwarancję. Zasilacze o lepszych parametrach objęte są długoletnim okresem gwarancyjnym, dzięki czemu w razie usterki możemy spokojnie oddać sprzęt do naprawy.

 

8. Zasilacze UPS - cena

 

Ceny zasilaczy UPS różnią się od siebie w zależności od ich parametrów i przeznaczenia. Nasz sklep oferuje zasilacze od kwoty 165 zł do kwoty 3 190 zł. Jest to dosyć duża rozbieżność, która spowodowana jest nie tylko parametrami, przeznaczeniem ale i również marką, technologią oraz ich wielkością.


UPS dla różnego przeznaczenia
 

9. Zasilacz UPS - jaki wybrać do domu, biura czy serwerowni?

 

 • UPS do komputera - pojedyncze komputery nie pobierają dużo prądu, dlatego idealnym rozwiązaniem są zasilacze awaryjne, które oferują moc co najmniej 300 W. Komputer w domu może być podłączony do zasilacza zarówno off-line, jak i on-line.

 

 

Zasilacz UPS AT-UPS650-LCD 650 VA firmy East to urządzenie, które świetnie sprawdzi się w domu. Urządzenie wyposażone jest wyświetlacz LCD informujący o stanie pracy zasilacza: tryb pracy, poziom ładowania baterii, poziom napięcia we/wy, wskaźnik przeciążenia. Moc czynna zasilacza wynosi 390 W co w przypadkach awarii zasilania zapewnia nieprzerwaną pracę 100 watowych urządzeń nawet do 45 min. Czas ładowania urządzenia do 90% następuje w ciągu 8 godzin. Zasilacz jest modelem off-line z tzw. bierną rezerwą. Sprzęt posiada dwa gniazda wyjściowe co oznacza, że można podłączyć do zasilania dwa urządzenia.

 

 • UPS do domu i biura - zasilacz do domu i biura powinien przede wszystkim posiadać minimalną moc 500 VA. Polecamy z naszej oferty zasilacz o trochę wyższej cenie z lepszymi parametrami.

 

 

 

Profesjonalny zasilacz podtrzymujący napięcie UPS przeznaczony do systemów monitoringu oraz sprzętu komputerowego w domu lub biurze. Zasilacz awaryjnego zasilania podtrzymujący napięcie i zapewniający nieprzerwany transfer energii do urządzeń elektrycznych. Moc czynna zasilacza wynosi 720 W co w przypadkach awarii zasilania zapewnia nieprzerwaną pracę 100 watowych urządzeń nawet do 45 min. Zasilacz posiada trzy wejścia gniazdkowe, dzięki czemu akumulator może zasilać trzy podłączone do niego urządzenia.

 

 • UPS do serwera - do zasilania serwera szczególnie polecane są zasilacze typu online. Serwery to urządzenia, które odpowiadają za nieprzerwany dostęp do Internetu. W takim przypadku nie można mówić o żadnym spadku napięcia i braku przepływu energii.

 

ZASILACZ UPS AT-UPS2000-LCD 2000 VA EAST

ZASILACZ UPS AT-UPS2000-LCD 2000 VA EAST
2 914,76 zł2 777,76 zł brutto2 258,34 zł netto
szt. Dodaj do koszyka
lub

 

Wysokiej jakości zasilacz firmy East to profesjonalne urządzenie podtrzymujące napięcie UPS, przeznaczone do systemów monitoringu, centrów magazynowania danych, sieci i serwerów. Moc czynna zasilacza wynosi 900 W co w przypadkach awarii zasilania zapewnia nieprzerwaną pracę 100 watowych urządzeń nawet do 45 min. Największą zaletą zasilacza online jest brak przerwy w dostawie prądu oraz krótki czas reakcji. Cena jest wysoka, natomiast jest to spowodowane nowoczesną technologią i wysokimi parametrami urządzenia.

 

Jeśli są Państwo zainteresowani zakupem zasilaczy awaryjnych UPS zachęcamy do kontaktu z naszymi wykwalifikowanymi specjalistami lub do odwiedzenia naszej strony internetowej www.zabezpieczeniapoznan.pl.

Przeczytaj również

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej
Masz pytanie ? Problem ? Chcesz zamówić telefonicznie ?
regulamin sklepu internetowego
Zweryfikowany sprzedawca
Copyright 2023 © Zabezpieczenia Poznań Wszelkie prawa zastrzeżone.
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies m.in w celach: świadczenia usług, personalizacji reklamy, statystyk. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
USTAWIENIA PLIKÓW COOKIES
Są zawsze włączone, ponieważ umożliwiają podstawowe działanie strony. Są to między innymi pliki cookie pozwalające pamiętać użytkownika w ciągu jednej sesji lub, zależnie od wybranych opcji, z sesji na sesję. Ich zadaniem jest umożliwienie działania koszyka i procesu realizacji zamówienia, a także pomoc w rozwiązywaniu problemów z zabezpieczeniami i w przestrzeganiu przepisów.
Pliki cookie funkcjonalne pomagają nam poprawiać efektywność prowadzonych działań marketingowych oraz dostosowywać je do Twoich potrzeb i preferencji np. poprzez zapamiętanie wszelkich wyborów dokonywanych na stronach.
Pliki analityczne cookie pomagają właścicielowi sklepu zrozumieć, w jaki sposób odwiedzający wchodzi w interakcję ze sklepem, poprzez anonimowe zbieranie i raportowanie informacji. Ten rodzaj cookies pozwala nam mierzyć ilość wizyt i zbierać informacje o źródłach ruchu, dzięki czemu możemy poprawić działanie naszej strony.
Pliki cookie reklamowe służą do promowania niektórych usług, artykułów lub wydarzeń. W tym celu możemy wykorzystywać reklamy, które wyświetlają się w innych serwisach internetowych. Celem jest aby wiadomości reklamowe były bardziej trafne oraz dostosowane do Twoich preferencji. Cookies zapobiegają też ponownemu pojawianiu się tych samych reklam. Reklamy te służą wyłącznie do informowania o prowadzonych działaniach naszego sklepu internetowego.
ZATWIERDZAM
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies m.in w celach: świadczenia usług, personalizacji reklamy, statystyk. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
USTAWIENIA
ZGADZAM SIĘ