Zasilacz awaryjny UPS to niezbędny sprzęt, który zapewnia nieprzerwany dostęp prądu do urządzeń, które powinny pracować w trybie ciągłym. Zasilacze awaryjne znajdują swoje zastosowanie w domu, biurach, szkołach, szpitalach, bankach, zakładach produkcyjnych oraz w wielu innych. Zasilacze UPS najczęściej wykorzystywane są do zasilania komputerów i serwerów, natomiast umożliwiają również pracę ciągłą wentylatorom, centralnemu ogrzewaniu czy piecom.
W poniższym artykule przedstawimy najważniejsze informacje o UPS i odpowiemy na najczęściej zadawane pytania przez klientów.
Spis treści:
- Zasilacz UPS co to jest?
- Z czego składa się UPS?
- Jak działa zasilacz UPS i co zapewnia?
- UPS zasilacz - rodzaje
- Zasilacz awaryjny UPS - jaki wybrać i na co zwrócić uwagę?
- Zasilanie awaryjne UPS - dla kogo?
- Zasilacz awaryjny UPS - jak długo działa?
- Zasilacze UPS - cena
- Zasilacz UPS - jaki wybrać do domu, biura czy serwerowni?
1. Zasilacz UPS co to jest?
UPS z języka angielskiego - Uninterruptible Power Supply to w dosłownym tłumaczeniu zasilacz bezprzerwowy. W Polsce przyjęła się nazwa zasilacza awaryjnego lub po prostu UPS-em. Zasilacz UPS wyposażony jest w akumulator, który gromadzi energię elektryczną. Energia jest przekazywana do urządzeń, które są podłączone do UPS w przypadku awarii zasilania. W skrócie - jeśli nagle nastąpi awaria w dostawie prądu, to urządzenia wymagające ciągłej pracy przełączą się na zasilanie energią elektryczną z UPS. Dodatkowo zasilacze UPS chronią urządzenia przed uszkodzeniem, jakie mogłyby powstać w wyniku skoków napięcia energii elektrycznej.
2. Z czego składa się UPS?
Zasilacz UPS przede wszystkim składa się z akumulatora i trwałej obudowy. Niektóre z nich posiadają specjalny wyświetlacz LED, które informują o stanie pracy zasilacza: tryb pracy, poziom ładowania baterii, poziom napięcia we/wy, wskaźnik przeciążenia. Większość zasilaczy awaryjnych posiada również szereg funkcji, które optymalizują transfer energii do urządzeń wymagających zasilania do prawidłowego działania.
3. Jak działa zasilacz UPS i co zapewnia?
UPS to system awaryjnego zasilania urządzeń, które są do niego podłączone. Taki sprzęt pozwala na podtrzymanie zasilania urządzeń w określonym czasie i o określonej mocy. Akumulatory umieszczone w zasilaczach awaryjnych gromadzą prąd, który jest pobierany z sieci. W momencie awarii w dostawie prądu lub chwilowego zaniku zasilania, UPS podtrzymuje pracę i zapewnia zasilanie awaryjne podłączonych do niego urządzeń, dzięki wcześniej nagromadzonej energii w akumulatorach.
4. UPS zasilacz - rodzaje
Zasilacze off-line z tzw. bierną rezerwą - są to zasilacze awaryjne, które zapewniają tylko podstawową ochronę przed zanikiem dostawy prądu. Jest to typ zasilacza, który dedykowany jest i stosowany do ochrony komputerów osobistych. Zasilacze off-line są tanie oraz ich praca jest niemal bezgłośna. Natomiast ich wadą jest opóźniona reakcja na przełączenie w sieci - w porównaniu do zasilacza online. Następnym mankamentem jest nieco mniejsza odporność na zakłócenia.
ZASILACZ UPS UT850EG-FR/UPS 850 VA CyberPower
ZASILACZ UPS VI-1500/LCD 1500 VA
Zasilacze online z tzw. podwójną konwersją - są to zasilacze awaryjne o najbardziej zaawansowanym rozwiązaniu i technologii. Taki sprzęt generuje idealne napięcie wyjściowe i świetnie sprawdzi się przy zasilaniu najwrażliwszych odbiorników. Jest to urządzenie dedykowane najbardziej wymagającym użytkownikom, firmom i do serwerów. Natomiast wadą jest wysoka cena, głośna praca oraz wysokie zużycie energii, ponieważ wynika ona z podwójnego przetwarzania prądu. Największą zaletą takiego urządzenia jest brak przerwy w dostawie prądu oraz krótki czas reakcji.
Zasilacze line-interactive - są to zasilacze awaryjne, które bazują na konstrukcji off-line. Natomiast posiadają one bardziej rozbudowane funkcje i rozwiązania. Zasilacz line-interactive wykorzystuje przetwornik napięcia, który jest podłączony na stałe. W momencie spadku napięcia lub chwilowej przerwy w dostawie prądu zasilacze nie zawsze przełączają źródło zasilania na akumulator, dlatego że potrafią same się ustabilizować. Takie rozwiązanie jest droższe od zasilacza off-line, natomiast tańsze od zasilacza online. Zaletą takiego sprzętu jest krótszy czas reakcji na wahania napięcia i zakłócenia. Taki rodzaj zasilacza awaryjnego dedykowany jest do domów i mniejszych biur, w których znajdują się takie sprzęty jak: komputery, drukarki, skanery itd. Zasilacz umożliwa zakończenie pracy i wyłączenie awaryjnie komputera bez narażenia się na utratę danych.
5. Zasilacz awaryjny UPS - jaki wybrać i na co zwrócić uwagę?
Wybór zasilacza awaryjnego to spore wyzwanie. Przed kupnem najlepiej porozmawiać z wykwalifikowanym pracownikiem sklepu, który sprzedaje takie urządzenia np. www.zabezpieczeniapoznan.pl lub poczytać artykuły, specyfikacje i porady w Internecie. Oferta zasilaczy UPS jest bardzo obszerna ze względu na ich przeznaczenie, parametry i dodatkowe funkcje. Poniżej przedstawiamy najważniejsze parametry zasilaczy, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem:
-
Przeznaczenie urządzenia - przed zakupem zasilacza należy zastanowić się nad jego przeznaczeniem. Do czego będzie potrzebny i jakie urządzenia ma zasilać? Oferta zasilaczy UPS jest bardzo obszerna, dlatego warto najpierw sprecyzować czy zasilacz jest potrzebny do komputera, całego biura, serwerowni czy szpitali. Przeznaczenie zasilacza i jego parametry techniczne różnią cenami.
-
Moc zasilacza - jest to jeden z najważniejszych parametrów, na jakie należy zwrócić szczególną uwagę. Jest ona podawana na dwa sposoby: moc czynna w watach (W) oraz moc pozorna w voltoamperach (VA). Przed wyborem zasilacza należy ustalić jaka moc jest potrzebna do podtrzymania zasilania podłączonych do niego urządzeń.
-
Czas przełączania - jest to bardzo istotny parametr zasilacza awaryjnego. To od niego zależy jak szybko zasilacz UPS zareaguje w momencie przerwy w dostawie prądu. Najlepiej jest wybierać zasilacze awaryjne, które posiadają wysoki wskaźnik czasu przełączania.
-
Kształt napięcia wyjściowego - w podstawowych modelach z tańszą ceną kształt napięcia przyjmuje formę prostokąta. Najlepiej jest wybierać zasilacze awaryjne, które posiadają kształt napięcia wyjściowego, który zbliżony jest do sinusoidy.
-
Liczba i typ gniazd wyjściowych - minimalna ilość gniazd w zasilaczu powinna wynosić 3. Taka ilość idealnie sprawdzi się w warunkach domowych do podłączenia: monitora, jednostki PC oraz dodatkowe urządzeń, jak np. router. Natomiast jeśli UPS ma zasilać większą ilość sprzętu to tych gniazd wyjściowych musi być o wiele więcej.
-
Monitorowanie i sterowanie pracą zasilacza - podstawowe modele zasilaczy awaryjnych posiadają LED-owy wyświetlacz, który informuje jego pracy. Zaawansowane modele posiadają już specjalne oprogramowanie.
-
Pojemność akumulatora - warto zwrócić uwagę na ten parametr, ponieważ informuje on, kiedy akumulator należy wymienić. W zasilaczu zamontowane są ogniwa, które ulegają zużyciu zwykle po 500 cyklach ładowania lub 5 latach. Dlatego idealnym rozwiązaniem jest zakup zasilacza, w którym można samodzielnie wymienić ogniwa.
-
Cena - przed wyborem zasilacza awaryjnego warto przejrzeć oferty wielu sklepów. Przede wszystkim warto zastanowić się do czego zasilacz będzie potrzebny i wtedy przefiltrować cenowo wszystkie dostępne zasilacze.
6. Zasilanie awaryjne UPS - dla kogo?
Zasilacze UPS najczęściej wykorzystywane są w domach np. do monitoringu posesji, oraz do sprzętów komputerowych. Świetnie sprawdzają się również w biurach, zakładach produkcyjnych, serwerowniach oraz szpitalach.
7. Zasilacz awaryjny UPS - jak długo działa?
W zasilaczach awaryjnych zamontowane są ogniwa, które ulegają zużyciu i to one decydują o działaniu akumulatora. Ogniwa ulegają zużyciu zwykle po 500 cyklach ładowania lub po 5 latach - najczęściej jest to po 3 latach. Najlepiej jest zakupić zasilacz UPS, w którym można samodzielnie wymieniać ogniwa. Dodatkowo świetnym i funkcjonalnym dodatkiem jest zakup bypassa, które umożliwia wymianę baterii bez przerwy w zasilaniu podłączonych urządzeń. Przed zakupem zasilacza awaryjnego warto również zwrócić uwagę na jego gwarancję. Zasilacze o lepszych parametrach objęte są długoletnim okresem gwarancyjnym, dzięki czemu w razie usterki możemy spokojnie oddać sprzęt do naprawy.
8. Zasilacze UPS - cena
Ceny zasilaczy UPS różnią się od siebie w zależności od ich parametrów i przeznaczenia. Nasz sklep oferuje zasilacze od kwoty 165 zł do kwoty 3 190 zł. Jest to dosyć duża rozbieżność, która spowodowana jest nie tylko parametrami, przeznaczeniem ale i również marką, technologią oraz ich wielkością.
9. Zasilacz UPS - jaki wybrać do domu, biura czy serwerowni?
-
UPS do komputera - pojedyncze komputery nie pobierają dużo prądu, dlatego idealnym rozwiązaniem są zasilacze awaryjne, które oferują moc co najmniej 300 W. Komputer w domu może być podłączony do zasilacza zarówno off-line, jak i on-line.
ZASILACZ UPS AT-UPS650-LCD 650 VA EAST
Zasilacz UPS AT-UPS650-LCD 650 VA firmy East to urządzenie, które świetnie sprawdzi się w domu. Urządzenie wyposażone jest wyświetlacz LCD informujący o stanie pracy zasilacza: tryb pracy, poziom ładowania baterii, poziom napięcia we/wy, wskaźnik przeciążenia. Moc czynna zasilacza wynosi 390 W co w przypadkach awarii zasilania zapewnia nieprzerwaną pracę 100 watowych urządzeń nawet do 45 min. Czas ładowania urządzenia do 90% następuje w ciągu 8 godzin. Zasilacz jest modelem off-line z tzw. bierną rezerwą. Sprzęt posiada dwa gniazda wyjściowe co oznacza, że można podłączyć do zasilania dwa urządzenia.
-
UPS do domu i biura - zasilacz do domu i biura powinien przede wszystkim posiadać minimalną moc 500 VA. Polecamy z naszej oferty zasilacz o trochę wyższej cenie z lepszymi parametrami.
Zasilacz UPS AT-UPS1200BK-LCD 1200 VA EAST
Profesjonalny zasilacz podtrzymujący napięcie UPS przeznaczony do systemów monitoringu oraz sprzętu komputerowego w domu lub biurze. Zasilacz awaryjnego zasilania podtrzymujący napięcie i zapewniający nieprzerwany transfer energii do urządzeń elektrycznych. Moc czynna zasilacza wynosi 720 W co w przypadkach awarii zasilania zapewnia nieprzerwaną pracę 100 watowych urządzeń nawet do 45 min. Zasilacz posiada trzy wejścia gniazdkowe, dzięki czemu akumulator może zasilać trzy podłączone do niego urządzenia.
-
UPS do serwera - do zasilania serwera szczególnie polecane są zasilacze typu online. Serwery to urządzenia, które odpowiadają za nieprzerwany dostęp do Internetu. W takim przypadku nie można mówić o żadnym spadku napięcia i braku przepływu energii.
Wysokiej jakości zasilacz firmy East to profesjonalne urządzenie podtrzymujące napięcie UPS, przeznaczone do systemów monitoringu, centrów magazynowania danych, sieci i serwerów. Moc czynna zasilacza wynosi 900 W co w przypadkach awarii zasilania zapewnia nieprzerwaną pracę 100 watowych urządzeń nawet do 45 min. Największą zaletą zasilacza online jest brak przerwy w dostawie prądu oraz krótki czas reakcji. Cena jest wysoka, natomiast jest to spowodowane nowoczesną technologią i wysokimi parametrami urządzenia.
Jeśli są Państwo zainteresowani zakupem zasilaczy awaryjnych UPS zachęcamy do kontaktu z naszymi wykwalifikowanymi specjalistami lub do odwiedzenia naszej strony internetowej www.zabezpieczeniapoznan.pl.