Streaming oraz transmisje na żywo to w ostatnich latach prawdziwy hit. Przede wszystkim w ostatnich miesiącach wzrosło znaczenie streamingu live przez pandemię koronawirusa. Firmy, rząd oraz kościoły musiały przenieść swoją działalność do Internetu. Wiele firm musiało się przebranżowić, albo poszukać nowych dróg dotarcia do klientów. W kościołach drastycznie została zmniejszona ilość uczestników mszy świętej. Dlatego idealnym rozwiązaniem dla takich instytucji jest transmisja na żywo, z której może korzystać każdy człowiek z dostępem do sieci.
Streaming co to jest?
Streaming w języku angielskim oznacza tzw. “strumieniowanie”. Z praktycznego punktu widzenia streaming to udostępnianie treści za pomocą technologii i urządzeń przesyłania strumieniowego. Streaming to inaczej transmisja online, czyli udostępnianie obrazu, filmów, muzyki zdjęć czy innych danych w czasie rzeczywistym. Wykorzystując odpowiedni sprzęt oraz platformę umożliwiającą transmitowanie danych, można przesyłać obraz oraz dźwięk do sieci lub telewizji z dowolnego wydarzenia i miejsca na świecie.
Transmisja na żywo - do czego wykorzystuje się streaming?
Streaming można wykorzystać praktycznie do każdego typu działalności. Transmisje na żywo często pozwalają firmom poszerzać swoje grono odbiorców, dzięki interesującym treściom. Przede wszystkim taka forma udostępniania obrazu i dźwięku w czasie rzeczywistym to między innymi transmisja:
-
wydarzeń sportowych np. mecze
-
wydarzeń branżowych np. targi produktowe
-
mszy świętej
-
gier komputerowych
-
eventów muzycznych i filmowych
-
wydarzeń firmowych i akcji promocyjnych
-
konferencji naukowych
-
szkoleń
-
wywiadów
Streaming online wykorzystywany jest przez firmy lub instytucje, które posiadają konkretną grupę odbiorców. A więc możemy wyodrębnić dwa rodzaje transmisji na żywo:
-
streaming live na dużą skalę: czyli firmy, które specjalizują się w wybranej dziedzinie i takie, które udostępniają obraz oraz dźwięk dużej liczbie odbiorców zarówno w sieci, jak i telewizji. Przykłady: mecze, eventy, koncerty itd. Streaming na dużą skalę wiąże się z profesjonalnym sprzętem.
-
streaming live na małą skalę: czyli firmy, które udostępniają transmisję na żywo do małej grupy odbiorców. Najczęściej wykorzystywane są do tego media społecznościowe oraz sprzęt, który nie wymaga ponoszenia dużych kosztów. Takie transmisję można udostępniać na Facebooku czy Instagramie, poprzez telefon komórkowy.
Wandaloodporna kamera 8MPX BCS-DMIP5801AIR-IV MOTOZOOM zasięg 50m streaming live
Mikrofon pojemnościowy do kamer Hikvision DS-2FP2020 z eliminacją zakłóceń otoczenia
Czarna kamera Darkfighter IP 2Mpx z zoomem i zasięgiem do 50m DS-2CD2625FWD-IZS
Streaming live jako narzędzie marketingowe dla firm
We współczesnym świecie coraz więcej firm wykorzystuje streaming do tworzenia społeczności ze swoją marką. Transmisja wideo w mediach społecznościowych takich jak: Instagram, Facebook czy YouTube pozwala wchodzić w interakcję z oglądającymi. Pracownicy, którzy wykorzystują transmisję na żywo mogą na bieżąco odpowiadać na pytania oglądających. To narzędzie marketingowe pozwala na kształtowanie wizerunku marki, pozyskiwanie potencjalnych klientów i zwiększanie sprzedaży.
Portale do streamingu - gdzie można udostępnić swoją transmisję na żywo?
Praktycznie streamować może każdy, ponieważ streaming online dla mniejszej grupy odbiorców najczęściej przebiega przy wykorzystaniu urządzeń mobilnych takich jak: telefon lub tablet. Natomiast przy profesjonalnych transmisjach na żywo należy wykorzystać komputer. Oprócz urządzeń do streamingu należy posiadać konto na portalach, w których chcemy taką transmisję udostępnić.
-
transmisja niewielkich wydarzeń: Instagram lub Snapchat
-
profesjonalne transmisje wydarzeń: Periscope, Facebook czy YouTube
Transmisja mszy świętej w dobie koronawirusa
Obostrzenia wprowadzone przez rząd w związku z pandemią koronawirusa zmusiła kościoły do wprowadzenia innowacyjnych technologii. W tym momencie w kościele obowiązuje limit osób w strefie czerwonej, a więc w całej w Polsce - 1 osoba na 7 metrów kwadratowych. Podczas mszy świętej w kościele nie może uczestniczyć z tego powodu wiele osób. Dlatego branża monitoringu wyszła na pomoc kościołom i zaproponowała transmisję mszy świętych w sieci. Kamery do streamingu i transmisji na żywo pozwalają wielu ludziom na uczestnictwo w mszy świętej w swoich domach. W największych parafiach można spotkać się z tak innowacyjnym rozwiązaniem. Jest to duże ułatwienie nie tylko dla parafian, ale również dla księży. Zamontowanie kamery do transmisji oraz jej konfiguracja z kanałem streamingowym nie jest taka trudna. W sieci można znaleźć wiele instrukcji, które w szczegółowy i prosty sposób tłumaczą jak udostępnić transmisję na żywo z kamery.
Transmisja mszy świętej online i innych wydarzeń bezpośrednio do YouTube
Rozwój platformy YouTube, branży monitoringu oraz obecna sytuacja na świecie wymusiła produkcję kamer do streamingu online, które potrafią nadawać obraz na żywo bezpośrednio na kanał YouTube. Kamery IP z obsługą strumieniowania przez protokół RTMP nadające bezpośrednio do YouTube to świetny sposób na wyeliminowanie wszystkich niepotrzebnych urządzeń, dzięki czemu zmniejszymy ryzyko awarii. Kamery IP oraz aktywne konto w serwisie streamingowym pozwoli prowadzić transmisję na żywo z takich wydarzeń jak: msza święta online, lekcje przez internet, zdalne szkolenia, konferencje itd. Aby rozpocząć live streaming na kanale YouTube konto musi być zweryfikowane i musi być włączona opcja “Transmisja na żywo”.
Kamera IP HIKVISION DS-2CD2346G2-IU (2,8mm) 4Mpx, AcuSense DarkFighter Mikrofon
Kamera tubowa IP BCS-TIP5201IR-V-VI 2mpx 1080p 2.7-13.5 mm - Motozoom
Jak zrobić streaming na YouTube? Co jest potrzebne?
Przede wszystkim potrzebujemy stabilne łącze internetowe, który pozwoli wysyłać strumień wideo do serwisu YouTube. Jeśli mamy problem z Internetem - nasze łącze jest dość kiepskie to streaming live na YouTube będzie niemożliwy. Oprócz dobrego łącza potrzebujemy oczywiście urządzenia, którym jest kamera IP umożliwiająca przesył strumienia RTMP lub RTSP.
-
RTMP - protokół spotykany jest raczej w nowszych modelach kamer. Jego duża popularność w urządzeniach końcowych i serwisach wideo pozwala na prostą i szybką transmisję obrazu. Wykorzystywany jest przez serwisy wideo takie jak YouTube.
-
RTSP - protokół dostępny praktycznie w każdej kamerze IP. Pomimo wielu zalet używany jest raczej w specyficznych przypadkach. Umieszczenie takiego strumienia na stronie wymaga instalacji wtyczek. Dlatego lepiej jest wybierać kamery z protokołem RTMP, które są łatwiejsze w użyciu.
Co jest potrzebne do strumieniowania?
-
Aktywne konto w portalu streamingowym. Najpopularniejsze serwisy umożliwiające transmisję na żywo za pomocą strumienia RTMP: YouTube, Twitch, Vimeo, Wowza.
-
Link utworzony z URL transmisji oraz klucza strumieniowania z panelu strumieniowania.
-
Kamera, która obsługuje protokół RTMP np. z wejściem audio lub wbudowanym mikrofonem i kodowaniem audio AAC oraz zaimplementowanym protokołem RTMP
-
Stabilne i szybkie połączenie internetowe. Przy transmisji pojedynczej kamery o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli minimalna prędkość to: 2Mbps. Używając kamery z wyższą rozdzielczością prędkość powinna być odpowiednio wyższa (np. dla 4MP nie mniej niż 3,5Mbps)
Transmisja live z kamerą IP i protokołem RTMP - struktura
-
Urządzenia: kamera lub komputer z podłączonymi kamerami generuje strumień w protokole RTMP.
-
Strumień danych w protokole RTMP jest transmitowany (udostępniany) do YouTube za pośrednictwem urządzenia dostępowego - routera. Strumień danych jest udostępniany tylko i wyłącznie w przypadku aktywowanego konta w serwisie YouTube.
-
Odbiorcy w każdym miejscu na świecie mogą oglądać transmisję na żywo w czasie rzeczywistym na kanale YouTube. Wystarczy mieć dostęp do Internetu.
Jakie kamery do transmisji strumieniowej? Na co zwrócić uwagę?
Najlepszą propozycją do streamingu są kamery IP, które posiadają protokół RTMP. Takie urządzenia pozwalają na szybką i prostą transmisję obrazu. W branży monitoringu można spotkać wiele kamer, które posiadają protokół RTMP. Natomiast warto zwrócić uwagę na ich dodatkowe parametry:
-
Obiektyw - dostępny jest stałoogniskowy i zmiennoogniskowy. Lepszą propozycją jest obiektyw zmiennoogniskowy z motozoomem, który pozwala przybliżyć obraz w czasie rzeczywistym.
-
Rozdzielczość - im większa rozdzielczość, tym obraz z kamery jest lepszej jakości.
-
Kąt widzenia - im większy kąt widzenia w kamerze, tym obraz jest obszerniejszy.
-
Promiennik podczerwieni - im większy zasięg promiennika podczerwieni, tym lepsza widoczność w nocy.
-
Wbudowany mikrofon - pozwala na transmisję online nie tylko z obrazem, ale i również z dźwiękiem.
-
Technologia 3D Noise Reduction - zmniejsza szumy przy słabym oświetleniu.
Kamera tuba IP DS-2CD2683G0-IZS Hikvision 8 Mpix Motozoom
Branża monitoringu oferuje wiele kamer do streamingu i transmisji mszy świętej. Poniżej przedstawiamy kamerę, w którą warto zainwestować. Obraz oraz dźwięk z transmisji online jest wysokiej jakości, a konfiguracja bardzo prosta. Kamera tubowa DS-2CD2683G0-IZS to idealne rozwiązanie dla kościołów w dobie koronawirusa. Koszt kamery z protokołem RTMP wynosi 1500 zł brutto. Kamera jest tubowa i posiada obudowę z klasą szczelności IP67 - jest odporna na szczególne warunki atmosferyczne. Rozdzielczość kamery wynosi aż 8Mpix, dzięki czemu obraz z transmisji jest bardzo wysokiej jakości. Kamera do streamingu posiada obiektyw zmiennoogniskowy z motozoomem. Taka funkcja pozwala na przybliżenie obrazu podczas transmisji na żywo. Kąt widzenia jest bardzo szeroki - 105° - 34.5, dzięki czemu pole widzenia i obraz z transmisji jest obszerny. Zasięg promiennika podczerwieni wynosi 50 metrów, czyli oświetlacz umożliwia lepsze prowadzenie transmisji mszy świętej w porach nocnych przy różnym natężeniu światła.