Specjaliści w doborze Zabezpieczeń Hikvision / Dahua
Szukaj
Kontakt
0Koszyk
Możemy pomóc? Zadzwoń 507-237-287
wszystkie kategorie
Strona główna » Poradniki » Jaki rejestrator do monitoringu?

Jaki rejestrator do monitoringu?

Jaki rejestrator do monitoringu? Data dodania: 06-07-2021

Od wielu już lat jednym z najlepszych sposobów na zabezpieczenie swojego domu czy przedsiębiorstwa jest system monitoringu. Składa się on jednak nie tylko z samych kamer, gdyż niezwykle ważną rolę pełni sam rejestrator. Przy jego kupnie pojawia się pytanie, jaki rejestrator do monitoringu wybrać? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

 

Spis treści:

 1. Rodzaje rejestratorów w systemach monitoringu

 2. Rejestrator analogowy a hybrydowy - różnice

 3. Jaki rejestrator do kamer IP?

 4. Rejestrator sieciowy a ilość kamer IP

 5. Rejestrator IP jaki wybrać

 6. Rejestrator IP cena
 

Rodzaje rejestratorów w systemach monitoringu


Rodzaje rejestratorów do monitoringu CCTV
 

Mówi się, że rejestrator jest urządzeniem centralnym dla systemu monitoringu, dlatego też bardzo ważne jest, aby dobrać niezawodny sprzęt. Warto przy tym pamiętać, że to właśnie rejestrator powinien odpowiadać za jakość, ale również za szybkość obrazu przechwytywanego przez nasze kamery. Zasadniczo wyróżnia się 4 typy rejestratorów:

 • analogowe

 • hybrydowe (tzw. 5w1)

 • IP (sieciowe),

 • WiFi (bezprzewodowe).

 

Powyższy podział uzależniony jest od okablowania jakie jest położone w obiekcie, który ma być monitorowany. Starsze systemy monitorujące oparte są o przewody koncentryczne, natomiast nowoczesne systemy tworzone są w oparciu o przewód Ethernetowy/UTP, popularnie określany jako “skrętka”. Różnice w budowie znajdują się na poniższej grafice:


Schemat budowy przewodu koncentrycznego i Ethernet
 
 


Rejestrator analogowy a hybrydowy - różnice


Różnice między rejestratorem analogowym a hybrydowym
 

W rejestratorach analogowych transmisja sygnału między kamerami a rejestratorem odbywała się za pośrednictwem przewodu koncentrycznego. Obecnie połączenie między urządzeniami może być również realizowane poprzez przewód UTP z wykorzystaniem specjalnego transformatora sygnału. Na rynku dostępne są jeszcze cyfrowe rejestratory DVR, ich zaletą jest niska cena, jednakże są bardzo ograniczone w funkcjonalności i jakości nagrań.

 

 

Współczesnym następcą rejestratorów analogowych stał się rejestrator hybrydowy, który łączy w sobie cechy rejestratora analogowego oraz IP, przez co określa się je jako rejestratory 5w1. Pozwala to w jednym urządzeniu odtwarzać sygnał analogowy i cyfrowy - w zależności od rodzaju kamery. Hybrydowy rejestrator CCTV umożliwia rejestrację wysokiej jakości obrazu zarówno analogowego, jak i cyfrowego. Posiada również opcję podłączenia do sieci, dzięki czemu uzyskujemy możliwość podglądu na żywo.

 

Jaki rejestrator do kamer IP?

 
 
Rejestrator przemysłowy CCTV IP
 

W systemie monitoringu IP zalecane jest, aby zarówno rejestrator i kamery były od jednego producenta. Pozwala to na maksymalną kompatybilność i wykorzystanie wszystkich dostępnych funkcji, m.in.: inteligentną analizę obrazu czy zdalne zmiany niektórych ustawień. Obecnie większość rejestratorów IP wspiera standard ONVIF (Open Network Video Interface Forum). Standard ten umożliwia dodanie kamery zewnętrznego producenta do sieci monitoringu, ale nie umożliwia pełnego wykorzystania potencjału kamery z zaawansowanymi funkcjami. Dlatego przy wyborze rejestratora do kamer przemysłowych IP warto zacząć od wyboru producenta lub sprawdzenia czy oba urządzenia faktycznie posiadają standard ONVIF.

 

Rejestrator sieciowy a ilość kamer IP

Kolejną kwestią w doborze rejestratora jest ilość kamer jaką ma obsługiwać. Do wyboru mamy:

 

Do zastosowań domowych zazwyczaj wystarczą rejestratory CCTV na 4 lub 8 kamer cyfrowych. To samo tyczy się niedużych firm czy sklepów. Dla takich zastosowań często dostępne są zestawy monitoringu IP. W większych obiektach, gdzie ma pracować kilkanaście kamer zalecane jest stosowanie profesjonalnych rejestratorów przemysłowych o wysokiej przepustowości (bitrate).

 

Rejestrator IP jaki wybrać


Jaki wybrać rejestrator NVR CCTV IP?
 

Wybierając rejestrator zadajecie sobie pytanie - jaki rejestrator IP jest najlepszy? Jednak powinna się pojawić tam personalizacja - jaki jest najlepszy dla mnie, na jakich funkcjonalnościach mi zależy? Dlatego podpowiadamy, na jakie parametry powinniśmy zwrócić największą uwagę, wybierając rejestrator przemysłowy IP. Są to:

 • przepustowość rejestratora (bitrate) - jest to ilość informacji (bitów) transmitowanych w jednostce czasu przez kamerę - im wyższy tym lepiej,
 • rozdzielczość zapisu - obecne modele oferują zapis aż do rozdzielczości 12 MPx,

 • ilość obsługiwanych dysków twardych HDD - przeważnie jest to od 1 do 2 dysków w pojemnościach od 1 TB do 8 TB,

 • współpraca z ONVIF,

 • ilość obsługiwanych kamer i do jakiej rozdzielczości

 • wbudowany lub zewnętrzny switch PoE do kamer IP

 • obsługa zaawansowanych funkcji, np. inteligentnej analizy obrazu (IVS)

Najważniejsza jest w zasadzie ilość kamer do pracy w ramach naszego monitoringu, aby rejestrator mógł być odpowiednio przystosowany do pracy z większą ilością kamer IP. W momencie kiedy przekroczymy ilość obsługiwanych kamer, rejestrator IP nie będzie w stanie ich obsłużyć.


 

Rejestrator IP cena

Ceny rejestratorów IP różnią się w zależności od producenta i serii. Najtańsze rejestratory IP na 4 kamery można kupić już za 289 PLN. Wyższe modele, oferujące znacznie więcej funkcji i wyższą przepustowość są w granicy do ok. 1000 PLN. Zasadniczą różnicą w cenach rejestratorów IP jest ilość obsługiwanych kamer oraz czy posiadają wbudowany switch PoE. W momencie, gdy posiadamy własny switch PoE, możemy skupić się na zwiększeniu ilości obsługiwanych kamer lub polepszeniu funkcjonalności rejestratora IP w cenie NVR z wbudowanym switchem. W przypadku dalszych problemów z doborem rejestratora zespół doradców Zabezpieczenia Poznań czeka na kontakt telefoniczny, mailowy lub poprzez czat na stronie, aby dobrać najlepszy sprzęt, tak by spełnił Wasze oczekiwania i służył przez długie lata.

 

 

Jeśli uważasz, że nasz poradnik o rejestratorach do monitoringu miał dla Ciebie jakąś wartość, postaw nam kawę i daj kolejną motywacje do dalszego tworzenia przydatnych artykułów. Pozdrawiamy:)

 

wsparcie

 

 

Przeczytaj również

 
 
 
 

Jeżeli spodobał Ci się wpis, przejrzysz naszą ofertę:

 

 

 

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej
Zweryfikowany sprzedawca
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu