Specjaliści w doborze Zabezpieczeń Hikvision / Dahua
Szukaj
Kontakt
0Koszyk
Możemy pomóc? Zadzwoń 507-237-287
wszystkie kategorie
Strona główna » Poradniki » Kamery bezprzewodowe - stabilny monitoring czy udręka?

Kamery bezprzewodowe - stabilny monitoring czy udręka?

Kamery bezprzewodowe - stabilny monitoring czy udręka? Data dodania: 21-11-2022

Monitoring bezprzewodowy czy kamery kablowe, co lepsze? Często klienci powtarzają powyższe zapytanie. Zazwyczaj jeśli rozważamy kamery bezprzewodowe, prawdopodobnie chcemy uniknąć remontu budynku wiążącego się z rozciągnięciem instalacji. Sama koncepcja jest dla nas jak najbardziej logiczna. Wybierając zestaw kamer bezprzewodowy, warto spojrzeć na elementy, które mogą zakłócić sprawne działanie sprzętu. W poniższym poradniku, pragniemy przedstawić podstawowe różnice i pułapki, gdy decydujemy się na monitoring bezprzewodowy. Rozwiązania bezprzewodowe cieszą się aktualnie bardzo dużym zainteresowaniem. Czy to idealna koncepcja czy pułapka? Przekonajmy się wcześniej jak po zakupie i zamontowaniu urządzeń.

 

Kamery-IP-WiFi-sposob-podłaczenia

 

Kamery IP WiFi- sposób podłączeniaDecydując się na system bez użycia przewodów, musimy pamiętać, że kamery IP WiFi wymagają podłączenia zasilania. Jest to nieodzowny element, bez którego sprzęt nie zadziała. Stawiając na kamery cyfrowe IP, musimy również pamiętać o lokalnej sieci i dostępie do internetu.

Bez użycia protokołów sieciowych, większość modeli nie będzie funkcjonować i nie otrzymamy działającego sprawnie podglądu do kamer z poziomu aplikacji mobilnej. Dlatego pamiętajmy kamery IP WiFi - wymagają dostępu do sieci.

Alternatywą są kamery Reolink, które posiadamy w ofercie. Wybrane modele posiadają dodatkowe zasilanie solarne lub wejście na kartę GSM, dzięki czemu otrzymujemy transfer z poziomu aplikacji na telefonie komórkowym. Wadą kamery na solar będzie rozładowywanie się w okresie zimowym i konieczność ręcznego doładowania panelu solarnego z poziomu gniazdka.

 

 

 

Kamery bezprzewodowe - jakie rozdzielczości mamy do wyboru?


 

Decydując się na monitoring IP WiFi, musimy pamiętać o ograniczonej gamie modeli.

W przypadku systemów przewodowych, producenci oferują szeroki przekrój modeli, rozdzielczości, zasięgu, modeli kamer z analityką obrazu np.: Hikvision Acusense czy Dahua Tioc. Kamery bezprzewodowe to głównie rozdzielczości 2 i 4 MPx, które są wystarczające jako monitoring domu czy kamery do małej firmy.

 

 

Modele zabezpieczeń z funkcjami WiFi z reguły służą do bieżącego podglądu na krótszej odległości w warunkach przydomowych. Osobiście uważamy, że jest to słuszne zastosowanie i jeśli posiadamy przyzwoitą sieć WiFi w domu, oraz brak przeszkód i grubych murów to kamery bezprzewodowe mogą okazać się dobrym wyborem.

 

Kamery-do-monitoringu-bezprzewodowe

 

Kamery do monitoringu bezprzewodowe - funkcje, które warto mieć


 

✅ Detekcja dźwięku i wbudowany mikrofon, to przydatne elementy, dzięki którym kamera może rejestrować obraz oraz zapisywać nagrania głosowe.

Szeroki kąt widzenia, czyli odpowiednio dopasowana ogniskowa pozwalająca skierować urządzenia w konkretne miejsce na obiekcie. Kamery bezprzewodowe najczęściej są stałoogniskowe. Również rekomendujemy kamery szerokokątne do monitoringu domu czy ogrodu.

Diody podczerwieni lub diody led, dzięki którym kamery pracują w trybie dzień i noc bez dodatkowego oświetlenia pomocniczego. Podczerwień wspomaga pracę nocną i pozwala na szczegółowy monitoring 24 godziny na dobę. Tryb nocny to absolutna konieczność.

Nagrywanie na kartę pamięci lub zapisywanie obrazu w chmurze, dzięki czemu kamery nie potrzebują niezależnego rejestratora.

Obsługa z poziomu urządzeń mobilnych, czyli obsługa aplikacji do podglądu i dostępu zdalnego. Jest to absolutna konieczność w momencie, gdy często przebywamy poza domem lub zwyczajnie chcemy podejrzeć co się dzieje na obiekcie lub przejrzeć zapisane w pamięci zdarzenia i nagrania.

Funkcje PTZ, czyli sterowanie i obracanie kamery obrotowej, dzięki któremu możemy nakierować urządzenia w dowolne miejsce na obiekcie.

Współpraca z każdym typem internetu, dzięki czemu możemy zastosować internet mobilny do podglądu z kamer.

Protokół Onvif, czyli możliwość współpracy i podłączenia gdy chcemy wykorzystać rejestrator ip do monitoringu inny jak marka kamery, którą użytkujemy.

Nagrywanie na detekcję ruchu i rozpoznawanie ludzi. To elementy, które pozwolą zaoszczędzić miejsce na karcie pamięci i przyspieszą przeglądanie nagrań według godzin.

Ukrycie przewodów montażowych i puszki do kamer. Dzięki temu, nawet jeśli kamera wymaga tylko zasilania, możemy ukryć końcówki zasilacza i ochronić je przed warunkami atmosferycznymi

 

Monitoring-bezprzewodowy-wady


 

Monitoring bezprzewodowy - jakie są realne ograniczenia działania i wady ?


 

Wybierając system kamer bezprzewodowy, musimy pamiętać o ewentualnych utratach zasięgu przez przeszkody zlokalizowane w budynku. Warto pamiętać, że sieć wifi może nie być tak stabilna i mocna jak nam się wydaje. Pamiętajmy też, że jeśli router z dostępem do internetu jest w piwnicy a posiadamy budynek wysoki na kilka kondygnacji lub kamery są znacząco oddalone to prawdopodobnie monitoring nie będzie działał stabilnie. Możemy spróbować wzmacniaczy sygnału sieci WiFi, jednak w praktyce rozwiązanie nie zawsze jest w 100% skuteczne. Warto powiedzieć otwarcie, że realne działanie kamer i funkcjonowanie systemu musimy przetestować na obiekcie na własnej skórze. Być może, jeśli nie chcemy ingerować w kłucie budynku, to kamery bezprzewodowe będą jedynym słusznym rozwiązaniem.

 

Ze względu na ograniczony realny zasięg urządzeń, monitoring bezprzewodowy sprawdzi się jako kamery do domu. Jeśli oczekujemy stabilnego działania na dużych odległościach, warto postawić na system przewodowy. Kamery bezprzewodowe nie zawsze posiadają rozbudowane funkcje, tak jak jest to w przypadku rozwiązań przewodowych. Realny zasięg kamer WiFi to kilkanaście metrów bez przeszkód - wewnątrz pomieszczeń i ok 90-120 metrów w terenie otwartym w przypadku stabilnej i mocnej sieci domowej.

 

 

 

Znani producenci tacy jak HIKVISION czy DAHUA oferują kilkanaście modeli kamer WIFI. Ograniczeniem będą również rejestratory do monitoringu bezprzewodowe, które z reguły posiadają możliwość podłączenia 4 lub maksymalnie 8 kamer w obrębie jednej nagrywarki.

Jeśli interesuje nas większy system, musimy pomyśleć nad systemem przewodowym. W przypadku gdy wybieramy monitoring przewodowy, ilość modeli jest znacząca większa.

 

 

Monitoring bezprzewodowy - ile kosztuje i jakie kamery rekomendujemy?


 

Dobrej jakości kamera IP WiFi, to wydatek pokroju 350-600 zł. Mając do dyspozycji takie widełki cenowe, możemy wybrać kamery bezprzewodowe z większością funkcji o których pisaliśmy na początku artykułu. Z naszej strony rekomendujemy kamery Dahua 4MPx z zapisem na karcie pamięci z funkcjami detekcji ruchu i zapisu na karcie pamięci. Starajmy się unikać sprzętu niewiadomego pochodzenia ze względu na niesprawdzone aplikacje do podglądu zdalnego, które nie zawsze działają stabilnie.

 

 

Zestaw-monitoringu-bezprzewodowy

 

Zestaw monitoringu bezprzewodowy - z czego się składa?


 

Na sklepie Zabezpieczenia Poznań, przyszykowaliśmy gotowe zestawy kamer WiFi. Cały pakiet składa się z rejestratora z dyskiem twardym, kamer IP oraz z zasilaczy, które są wymagane do podłączenia kamer.

 

 

Monitoring bezprzewodowy jeśli oczekujemy tylko jednej lub dwóch kamer, może składać się z pojedynczych urządzeń rejestrujących obraz na karcie pamięci. Jest to ekonomiczne rozwiązanie, które pozwala na oszczędność miejsca w pamięci urządzenia.

 

kamery-bezprzewodowe-podsumowanie

 

Kamery bezprzewodowe - podsumowanie czy warto kupić?


 

Jest to kwestia do indywidualnego rozpatrzenia, jeśli posiadamy mocny internet domowy i brak przeszkód oraz nie chcemy ingerować w budynek to być może jesteśmy zdani wyłącznie na system kamer bezprzewodowy. Jeśli mamy do wyboru system przewodowy lub kamery IP WiFi, zawsze powtarzamy, że użycie okablowania będzie bardziej stabilnym i pewnym rozwiązaniem.

Monitoring bezprzewodowy, jesteśmy na tak, ale musimy spełnić pewne wymagania, które pozwolą nam w pełni wykorzystać łączność i stabilność urządzeń.

 

 

alt
MIKOŁAJ MEISSNER
Product Manager
alt
MICHAŁ KRÓL
Specjalista ds. sprzedaży

 

 

Tak oceniają nas klienci w popularnych serwisach internetowych

 

Dokładamy wszelkich starań, aby zaspokoić wszystkie potrzeby i oczekiwania naszych klientów. Wasza opinia jest dla nas bardzo ważna. Nieustannie pracujemy nad udoskonaleniem procesu składania i realizacji zamówienia, aby spełnić najwyższe standardy obsługi klienta.

 

 

 Przeczytaj również

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej
Zweryfikowany sprzedawca
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu