Szukaj
Kontakt
wszystkie kategorie
Strona główna » Poradniki » Jaki dysk twardy wybrać do monitoringu?

Jaki dysk twardy wybrać do monitoringu?

Jaki dysk twardy wybrać do monitoringu? Data dodania: 05-03-2021

Dysk twardy to niezbędny element wyposażenia każdego monitoringu. To nośniki danych, które umożliwiają pracę ciągłą całego systemu telewizji przemysłowej. Dysk twardy wykorzystuje się w rejestratorach cyfrowych oraz pozwala na zapisywanie obrazu z kamer monitoringu. Aby monitoring wizyjny w prawidłowy sposób zabezpieczał dom, biuro, firmę, sklep i wiele innych budynków należy pamiętać o zakupie odpowiedniego rejestratora z pojemnym dyskiem twardym. W poniższym artykule przedstawimy najważniejsze informacje o dyskach twardych do systemów monitoringu i nasze propozycje.
 

Jaki dysk wybrać do pracy w systemie monitoringu

 

Co to jest dysk twardy?
 

Dysk twardy (HDD) to istotny element każdego systemu monitoringu, który umożliwia rejestrowanie obrazu z kamery. Dzięki niemu, możemy również odtwarzać zapisany obraz w dowolnej chwili. Na rynku monitoringu dostępne są dyski twarde o różnych pojemnościach. Długość rejestrowanego obrazu z monitoringu zależy od pojemności dysku. Im większa pojemność, tym więcej materiału zmieści się na dysku. Dyski twarde do systemów monitoringu charakteryzują się przede wszystkim pracą ciągłą. Taki sprzęt zapisuje dane bez przerwy 24 godziny przez 7 dni w tygodniu.


Jak wybrać właściwą pojemność dysku

 

Pojemność dysków twardych do monitoringu

 

Dyski twarde do rejestratorów najczęściej można spotkać o pojemności: 1 TB, 2 TB, 4 TB, 6 TB, 8 TB oraz 10 TB. Należy jednak zwrócić uwagę, że pojemność dysku przede wszystkim zależy od liczby i rozdzielczości rejestrowanego obrazu z kamery oraz rodzaju kompresji plików. Przed zakupem dysku twardego należy zastanowić się, jaką ilość obrazu ma on pomieścić.


Na co zwrócić uwagę wybierając dysk do monitoringu

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze dysku twardego do monitoringu?

 

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę parametry kamery, kompresję oraz czas nagrywania. Rozbudowany system monitoringu, na który składa się większa ilość rejestratorów oraz kamer będzie potrzebować dysku twardego o dużej pojemności. Natomiast rejestratorowi z jedną lub dwiema kamerami, które znajdują się w biurze, sklepie lub domu wystarczy dysk twardy o mniejszej pojemności.

 

Jakość zapisywanego obrazu odgrywa kluczową rolę w wyborze parametrów dysku twardego. Obraz można zapisać w jakości FullHD, 4K lub 8K. Warto zwrócić uwagę na to, iż materiał w jakości FullHD będzie zajmował mniej miejsca, niż obraz w jakości 4K lub 8K. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na rodzaj kompresji danych. Co to jest kompresja danych? To zmiana sposobu zapisu informacji (danych) w celu zmniejszenia objętości materiału. Innymi słowy chodzi o wyrażenie tego samego zestawu materiału, lecz za pomocą mniejszej liczby bitów. W systemach monitoringu kompresja danych oznacza zmniejszenie miejsca zajmowanego przez plik wideo z kamery. W systemach monitoringu możemy wyróżnić dwa rodzaje kompresji danych: H.264 i H.265. Co ciekawe kompresja H.265, gwarantuje nawet 50-procentową redukcję miejsca. Trzecim głównym czynnikiem jest czas nagrywania. Mamy różne rodzaje monitoringu, które rejestrują obraz z kamery przez całą dobę lub takie, które rejestrują tylko obraz przez kilka godzin np. w nocy. Im większa ilość rejestrowanego materiału, tym system monitoringu potrzebuje dysku o większej pojemności.


 

Jaką pojemność dysku twardego zakupić do konkretnego monitoringu? Jak to obliczyć?

 

W wyszukiwarce dostępne są kalkulatory wymaganej pojemności dysku do monitoringu. Najczęściej należy podać metodę kompresji, rozdzielczość zapisu, rozmiar klatki, ilość kamer, ilość klatek na sekundę z każdej kamery, ilość godzin zapisu na dobę, wymagany czas archiwizacji, strumień zapisu i minimalna pojemność dysku. Dodatkowo możecie skontaktować się z naszymi pracownikami, którzy wysyłają na maila specjalny program do obliczania pojemności dysku lub po wstępnej rozmowie pomagają wybrać konkretny dysk twardy.


Jak zamontować dysk w rejestratorze NVR lub DVR

 

Dysk twardy w systemach monitoringu CCTV IP - jak zamontować?

 

Dyski przemysłowe HDD 3,5" umieszczane są we wnętrzu rejestratora. W rejestratorach znajdują się specjalne miejsca na dyski z możliwością przykręcenia ich do obudowy rejestratora. Dysk można w szybki i łatwy sposób samemu zamontować w sprzęcie.


Polecane modele dysków przemysłowych HDD
 

Dysk twardy do rejestratora - polecane przez nas

 

W naszej ofercie sklepu możecie znaleźć dyski twarde do monitoringu najwyższej jakości. Dyski twarde marki WD Purple przystosowane są do pracy ciągłej w systemach monitoringu CCTV IP. Do najważniejszych zalet dysków tej marki należy: bezawaryjność, rekomendacja dla wszystkich rejestratorów marki Hikvision, doskonała współpraca z analogowymi i nowoczesnymi rejestratorami oraz nieprzerwana praca przez całą dobę. Dodatkowo posiadają specjalne protokoły oraz technologie wpływające znacznie na żywotność oraz dodatkowo zapobiegające powstawaniu błędów podczas nagrywania. Dostępne pojemności to: 1 TB, 2 TB, 4 TB i 8 TB. 

Dysk twardy do monitoringu wizyjnego - cena

 

Oferujemy dyski twarde marki Western Digital z serii Purple w przedziale cenowym od 247 do 1150 zł brutto - w zależności od pojemności. Warto zwrócić uwagę na to, że przy większych systemach monitoringu należy wybierać dyski twarde o większej pojemności i większej cenie. Lepiej jest wydać pieniądze raz a porządnie, niż w późniejszym czasie co chwile wymieniać tańsze dyski. Częsta wymiana tańszego dysku, który może okazać się awaryjny wiąże się ze straceniem wcześniejszych danych. Droższe propozycje od sprawdzonych producentów posiadają również gwarancję minimum 24 miesiące.

 

Jeśli szukasz dysku twardego do rejestratora - wysokiej jakości w dobrej cenie zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami. Odpowiemy na każde pytanie i pomożemy w wyborze idealnego sprzętu.


Przeczytaj również

 

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu