Specjaliści w doborze Zabezpieczeń Hikvision / Dahua od 2014 roku
Szukaj
Kontakt
0Koszyk
Możemy pomóc? Zadzwoń 507-237-287
wszystkie kategorie
Strona główna » Poradniki » Kamery IP - jakie modele wybrać jako monitoring domu?

Kamery IP - jakie modele wybrać jako monitoring domu?

Kamery IP - jakie modele wybrać jako monitoring domu? Data dodania: 25-01-2023
Kamery-IP-modele-monitoring-domu

Przeglądając oferty monitoringu, możemy natknąć się na spory wybór urządzeń. Różnice potrafią być znaczące. Jeśli szukasz skutecznego zabezpieczenia domu czy firmy, warto aby montaż kamer był dobrze przemyślany. W poniższym artykule proponujemy przybliżyć podstawowe kryteria doboru dzięki czemu samodzielnie odpowiednio dopasujesz wybrany model urządzenia.

 

 

Kamera-IP-najważniejsze-cechy

 

Kamera IP - najważniejsze cechy przy doborze sprzętu


 

Klienci często dobierają sprzęt przez pryzmat rozdzielczości obrazu danego urządzenia. Owszem jest to istotny element, dzięki czemu podgląd zyskuje na jakości. Jednak oprócz samych megapikseli, warto zwrócić uwagę na kolejne elementy układanki.

 

Monitoring PREMIUM dla klientów wymagających warto aby posiadał wskazane funkcjonalności:

 • Technologia Hikvision Acusene - jest to analityka obrazu, dzięki której możemy rozróżnić zdarzenia. Godnymi uwagi są funkcje takie jak: wtargnięcie w obszar, przekroczenie linii, rozpoznawanie twarzy, klasyfikacja ludzi i pojazdów, rejestrowanie tablic rejestracyjnych ( kamery LPR), zmiana sceny, zniknięcie bagażu. To tylko jedne z nielicznych funkcji wpływających na jakość monitoringu. Kamery analityczne potrafią stworzyć inteligentny monitoring, dzięki któremu możemy w łatwy sposób posortować interesujące nas zdarzenia. Jest to nie tylko oszczędność czasu, ale umiejętne filtrowanie zdarzeń, które może pełnić funkcje alarmowe. 

 

Funkcje w kamerze, które podnoszą możliwości monitoringu:

 • HLC - funkcja niwelująca mocne i rażące światło skierowane w kierunku kamery. Jeśli wybierzemy kamery IP z funkcjami HLC + BLC nie musimy obawiać się zaślepienia kamery przez latarkę bądź wjeżdżające pojazdy.
 • Strefy i maski prywatności - jest to element, dzięki któremu możemy wyciąć wskazane elementy obrazu. Funkcja będzie bardzo przydatna jeśli przykładowo nie chcemy monitorować działki sąsiada lub zabronionych elementów kadru. Wówczas kamera rejestruje wypunktowane miejsca.
 • SMD PLUS - czyli wyszukiwanie wskazanych elementów w kadrze, takich jak pojazdy czy ludzie.
 • ROI - w tym przypadku system kamery poprawia wybrane fragmenty obrazu.
 • Wejście microSD- wejście na karty pamięci oznacza, że kamery mogą pracować bez użyciu rejestratora lub tworzyć backup zdarzeń w pamięci karty micro SD.
 • Wbudowany mikrofon i głośnik - oznacza to możliwość wydawania komunikatów przez głośnik. Przykładowo jeśli na podglądzie wykryjesz coś niepokojącego, możesz wydać komunikat z poziomu kamery, który przestraszy agresorów. 
 • Anti Flicker - czyli niwelowanie efektu migotania obrazu.
 • ICR - mechaniczny filtr podczerwieni, który niweluje wpadające kontrastowe światło podczerwone.


Powyższe funkcjonalności to tylko wybrane cechy wpływające na jakość naszego systemu. Musimy pamiętać, że nie każdy budynek musi posiadać rozbudowaną analitykę obrazu. Tworząc zestaw do monitoringu, możemy w obrębie jednego systemu dobrać kilka typów urządzeń. Jeśli posiadamy rejestrator na 8 kamer, wówczas możesz zastosować kamery IP podstawowe oraz mocniejsze kamery IP z funkcjami IVS.

 

 

Budowa-rodzaje-kamery-IP

 

Budowa i rodzaje kamery IP


 

Wyróżniamy kamery różniące się wizualnie. Dzięki temu kamery mogą być montowane w różnych lokalizacjach  i miejscach. Wyróżniamy:

 

 • TUBOWE KAMERY IP

 

 • KOPUŁOWE KAMERY IP

 

 • OBROTOWE KAMERY IP

 

 • MINIATUROWE KAMERY IP

 

Podstawowe kamery mogą być skierowane w dany punkt i będą monitorowały wybrane miejsca. Modele bardziej rozbudowane umożliwiają regulację ogniskowej w kamerze. W uproszczeniu zmienna ogniskowa oznacza możliwość indywidualnego dopasowania kąta widzenia. Kamery ze zoomem umożliwiają nakierowanie obrazu na wskazane miejsce. Jeśli zależy nam aby zobaczyć tablice rejestracyjne lub twarze z wskazanej odległości, musimy wybierać kamery precyzyjne, czyli z funkcjami motozoom. Warto również pamiętać, że raz zapisany na dysku materiał, nie może być przybliżony i zmieniony.

Jeśli zależy nam aby nasz monitoring domu obserwował dalszy teren i odległe fragmenty działki, warto postawić na kamery obrotowe z funkcjami śledzenia. Dzięki temu kamery umożliwiają przybliżenie obrazu nawet na bardzo dalekich odległościach.

 

 

Kamery-IP-przewodowe-czy-bezprzewodowe

 

Kamery IP przewodowe czy bezprzewodowe?


 

Wybierając technologie i typ, funkcje kamer musimy pamiętać o bardzo istotnym elementem, jakim jest typ podłączenia urządzeń. W Zabezpieczenia Poznań rekomendujemy kamery łączone przewodowo poprzez POE. Jest to najbardziej stabilne podłączenie kablowe. Musimy pamiętać, że kamery IP łączymy po przewodzie sieciowym. Zarówno zasilanie jak i wizja przesyłane są jednym przewodem UTP. Kamery zasilone mogą być bezpośrednio z rejestratora ze switchem lub z niezależnego switcha POE. Nie ma wymogów co do switchy dodatkowych. Oznacza to, że możemy wybrać switch Poe dowolnego producenta, który łączy rejestrator IP i zasila kamery.

 

Kamery bezprzewodowe nie wymagają przewodów. Musimy pamiętać o ograniczeniach łączności, które mogą powodować grubsze ściany i przeszkody w budynku. Kamery IP WIFI, sprawdzają się głównie w warunkach przydomowych, gdzie posiadamy mocną sieć WIFI i brak przeszkód. Oprócz tego kamery wifi to ograniczona liczba modeli. Z reguły producenci sprzętu do monitoringu, tworzą kamery bezprzewodowe tylko w podstawowych rozdzielczościach i z mocno ograniczonymi funkcjami wspierającymi system.

 

 

Jak-wysoko-zamontować-kamery-IP

 

Jak wysoko zamontować kamery IP?


 

Kamery powinny być zamontowane możliwie wysoko, lecz tak aby nie miały fizycznego kontaktu z osobami trzecimi. Urządzenia niezależnie jakiej są firmy zazwyczaj zakładane są na wysokościach minimum 2,5-4m. Jest to wysokość standardowa i pozwalająca zachować podgląd i dozór w wysokiej jakości. Jeśli montaż urządzenia będzie wyżej, wówczas wybierajmy kamery z odpowiednio dopasowaną ogniskową.

 

Poniżej przedstawiamy przykładowe porównanie kątów widzenia kamer, które były montowane na takiej samej wysokości, czyli ok 4 metrach.

Kamera IP DAHUA 8MPX - ogniskowa 2,8mm i zasięg kamery do 30 metrów
Kamera IP Hikvision 4mpx FISHEYE 180 stopni
Kamera cyfrowa Hikvision 8MPX z ogniskową 4mm
Kamera IP z funkcją MOTOZOOM

 

 

alt

 

Jak rozbudować monitoring, jakie funkcje dodatkowe posiada monitoring?


 

Kamery przemysłowe możemy zintegrować z wideodomofonem. Dzięki temu obraz z kamery będzie widoczny na ekranie wideodomofonu. Musimy jednocześnie zdawać sobie sprawę, że wideodomofon i monitoring to dwa oddzielne systemy. Sam wideodomofon ma również dość ograniczoną pamięć wewnętrzną i rozmiar monitora. Oznacza to, że systemu kamer nie jesteśmy w stanie zastąpić wideodomofonem z małą kartą pamięci.

 

Jeśli chodzi o samą rozbudowę monitoringu, zawsze rekomendujemy wybór rejestratora z zapasem wejść i kanałów, dzięki czemu w przypadku rozbudowy o kolejne kamery przemysłowe nie musimy wymieniać całego urządzenia i konfigurować wszystkiego od zera. Raz wybrany rejestrator IP nie może być rozbudowany o kolejne kanały. 

 

 

Jakie-kamery-IP-wybrać-jako-monitoring-domu

 

Jakie kamery IP wybrać jako monitoring domu?


 

Skuteczny monitoring, to odpowiednio dopasowane urządzenia. Na przykładzie powyżej warto zauważyć, że kamery różnią się nie tylko rozdzielczością. Jeśli jesteśmy na etapie doboru urządzeń, warto poradzić się i zapytać jakie mamy możliwości. Nie zawsze wybór gotowego zestawu, gdzie wszystkie kamery są jednakowe okaże się najlepszym wyborem. Monitoring IP, umożliwia zastosowanie kamer różnego typu w obrębie jednego systemu. Nie ma urządzeń uniwersalnych, które sprawdzą się wszędzie.

 

Zapraszamy do skorzystania z opcji darmowa wycena monitoringu w firmie Zabezpieczenia Poznań. Dzięki indywidualnej konsultacji, jesteśmy w stanie wspólnie oszczędzić czas i pieniądze, które mogły by zostać wydane na nietrafiony sprzęt.

 

alt
MIKOŁAJ MEISSNER
Product Manager
alt
MICHAŁ KRÓL
Specjalista ds. sprzedaży

 

 

Tak oceniają nas klienci w popularnych serwisach internetowych

 

Dokładamy wszelkich starań, aby zaspokoić wszystkie potrzeby i oczekiwania naszych klientów. Wasza opinia jest dla nas bardzo ważna. Nieustannie pracujemy nad udoskonaleniem procesu składania i realizacji zamówienia, aby spełnić najwyższe standardy obsługi klienta.

 

 

 Przeczytaj również

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej
regulamin sklepu internetowego
Zweryfikowany sprzedawca
Twój wybór dotyczący plików cookie na tej stronie.Używamy plików cookie, aby zoptymalizować funkcjonalność witryny i zapewnić najlepszą możliwą obsługę.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu