Specjaliści w doborze Zabezpieczeń Hikvision / Dahua od 2014 roku
Szukaj
Kontakt
0Koszyk
Możemy pomóc? Zadzwoń 507-237-287
wszystkie kategorie
Strona główna » Poradniki » Bezpieczny monitoring, czyli jaki?

Bezpieczny monitoring, czyli jaki?

Data dodania: 13-07-2018
Samo posiadanie monitoringu to ogromny krok w stronę bezpieczeństwa. Pamiętaj jednak, że w dobie zaawansowanej technologii powinieneś odpowiednio zadbać o swój system przed osobami niepowołanymi.

Przygotowaliśmy listę czynników ostrożności podczas gdy Twój rejestrator i kamery są podłączone do internetu.1. Zmiana haseł domyślnych.

Zmień fabryczne hasła na własne. Większość nowych modeli rejestratorów IP domyślnie przy pierwszym uruchomieniu prosi o nadanie własnego hasła. Przy starszych modelach warto nadać unikatowe. Podczas gdy sprzęt montuje zewnętrzna firma monterska jest to szczególnie istotne by uniknąć problemów w przyszłości.


alt

2. Zmiana adresów IP.

Ustaw nowe numery IP swoich urządzeń. Tak skonfigurowany monitoring jest trudniejszy w ingerencji osób trzecich.


3. Zmiana portów sieciowych.

Podobnie jak przy adresach IP, warto by porty były zmienione na te z zakresu 1024 do 65535.


4. Bezpieczna chmura P2P.

Praca w chmurze jest bezpieczna, gdyż numery identyfikacyjne urządzeń znasz tylko Ty. Prawdopodobieństwo włamania do takiego systemu jest minimalne.alt


5. Aktualizuj oprogramowanie systemu.

Wydawcy oprogramowania wraz z każdą nową aktualizacją poprawiają luki bezpieczeństwa. Aktualizacje zazwyczaj są darmowe, zajmują kilka minut i znacząco podnoszą stabilność i bezpieczeństwo systemu.


6. Bezpieczny monitoring, czyli bezpieczna sieć własna.

Pamiętaj o zmianie hasła fabrycznego do routera na którym skonfigurowany jest monitoring. Nie udostępniaj haseł osobom trzecim oraz nie przyklejaj naklejki z hasłem na spód routera.
alt

7. Oddzielna sieć na monitoring.

Jest to rozwiązanie idealne które dodatkowo podnosi poziom bezpieczeństwa systemu kamer wykorzystujących protokoły TCP/IP. W tym celu wykorzystuj rejestrator IP z dwoma portami sieciowymi. Jeden do podłączenia z kamerami, drugi do podłączenia dostępu do internetu. 

Rejestratory IP z wbudowanym zasilaniem POE same tworzą sieć na potrzebę kamer.

W przypadku rejestratorów z jednym portem sieciowym, najbezpieczniej jest umiejscowić dodatkowy router między rejestratorem, a punktem dostępowym do internetu.


alt


8. Korzystaj z oryginalnego oprogramowania, które udostępnia producent.

Wydaje się to być tak oczywiste, a jednak wielu ludzi korzysta z oprogramowania z darmowych portali. Wybierając znanych producentów np: Hikvision masz pewność, że sprzęt jest najwyższej jakości, a nad systemem zabezpieczeń codziennie pracuje sztab profesjonalistów.


9. Wyłącz zbędne usługi.

Telnet, SSH, FTP, UPnP to wszystko zbędne opcje systemowe, które nie są konieczne do prawidłowego działania systemu kamer.


10. Nie chwal się przed znajomymi, sąsiadami, nie informuj o wyjazdach.

Pamiętaj, że oprócz zabezpieczeń w sieci Twój monitoring narażony jest na fizyczny kontakt osób trzecich. Rejestrator schowaj w punkcie trudno dostępnym np. w szafie na klucz do której dostęp jest utrudniony. Skonfiguruj kopię nagrań na zewnętrzny serwer, do chmury. Zrób wszystko co możesz by w razie kradzieży, dewastacji sprzętu móc odtworzyć nagrania z kamer.


Jeśli potrzebujesz więcej wiedzy, napisz do nas, a my postaramy się na bieżąco aktualizować blog o to co naprawdę ważne i przydatne.

 


Przejdź do strony głównej
regulamin sklepu internetowego
Zweryfikowany sprzedawca
Twój wybór dotyczący plików cookie na tej stronie.Używamy plików cookie, aby zoptymalizować funkcjonalność witryny i zapewnić najlepszą możliwą obsługę.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu