Ogromnym ułatwieniem staje się podgląd systemu z chmury P2P, dzięki czemu użytkownik nie martwi się internetem, a sama konfiguracja zajmuje kilka chwil.
Zależnie od zamontowanego systemu musimy odpowiednio dobrać prędkość internetu, tak by całość działała płynnie i sprawnie.
Co nas interesuje wybierając właściwy internet dla systemu kamer?
UPLOAD - czyli prędkość wysyłania. Często operatorzy sieci podają maksymalną prędkość, która w rzeczywistości jest rzadko osiągalna. Zasada jest prosta, im upload jest wyższy tym lepiej dla nas jako użytkownika.
Przykład 1
Jeśli w miejscu, które chcemy monitorować jest dostęp do internetu o parametrach:
- Prędkość pobierania (Download): 30 Mb/s
- Prędkość wysyłania (Upload): 3 Mb/s
System monitoringu będzie składał się z 4 kamer IP o parametrach strumienia wideo:
- Strumień główny: 1920×1080/25kl – 4096 kb/s
- Strumień dodatkowy: 1280x720/25kl – 1792 kb/s
Z powyższych informacji możemy wywnioskować, że równoczesne odtwarzanie 4 strumieni wideo w pełnej rozdzielczości wymaga przepustowości 4x 4096 kb/s czyli 16384 kb/s (16 Mb/s).
Maksymalna możliwa prędkość wysyłania dla naszego internetu wynosi tylko 5 Mb/s, więc nie ma możliwości równoczesnego podglądu z 4 kamer w strumieniu głównym.
W takiej sytuacji będzie możliwość jednoczesnego podglądu 4 kamer w strumieniu dodatkowym o obniżonej rozdzielczości (4x 1792 kb/s= 7168 kb/s = 7 Mb/s).
W każdej chwili jest także możliwość włączenia jednej kamery w strumieniu głównym, dzięki czemu będzie mogła nagrywać w pełnej rozdzielczości.
Przykład 2
Na obiekcie zamontowany został stały dostęp do Internetu o parametrach:
- Prędkość pobierania (Download): 12 Mb/s
- Prędkość wysyłania (Upload): 2 Mb/s
System CCTV składa się z 6 kamer o poniższych parametrach strumienia wideo:
- 2 Kamery IP 4K UHD:
- Strumień główny: 3840×2160/15kl – 8192 kb/s
- Strumień dodatkowy: 1280x720/25kl – 1536 kb/s
- 4 Kamery analogowe:
- Strumień główny: 1920×1080/25kl – 2048 kb/s
- Strumień dodatkowy: 1280x720/25kl – 1792 kb/s
W tym przypadku równoczesny podgląd ze wszystkich 6 kamer w pełnej rozdzielczości wymaga od nas łącza o przepustowości (2x 8192 kb/s) + (4x 2048 kb/s) czyli 24 576 kb/s (24 Mb/s).
Wymagana prędkość znacznie przekracza możliwości naszego łącza internetowego (2 Mb/s) co oznacza że przepływność nawet jednego kanału jest zbyt duża, aby uzyskać podgląd obrazu chociaż z jednej kamery.
Użytkownik może uzyskać podgląd o obniżonej rozdzielczości (strumień dodatkowy), ale tylko z jednej kamery, gdyż tylko taką przepustowość osiągnie zamontowany internet.
Zdalne odtwarzanie nagrań
Podglądając kamery zdalnie mamy możliwość wyboru strumienia, ponieważ jest on przesyłany w czasie rzeczywistym. Podczas odtwarzania zapisanych na dysku nagrań, użytkownik nie ma możliwości zmiany strumienia. Przy domyślnych ustawieniach, rejestrator nagrywa tylko strumień główny, który umożliwia zapis nagrań o najlepszych parametrach.
Chcąc włączyć odtwarzanie nagrań również w strumieniu dodatkowym oprócz strumienia głównego, należy włączyć jego nagrywanie w ustawieniach rejestratora.
Podsumowanie
Dzięki przedstawionym powyżej przykładom, można zauważyć że wymagana prędkość wysyłania zależy od zastosowanych w monitoringu urządzeń, a dokładnie od ich przepływności (bitrate).
Przez to, w przypadku posiadania bardzo wolnego łącza, mamy również możliwość uzyskania podglądu.
Urządzenia monitoringu IP oferują użytkownikom minimum dwa strumienie wideo, każdy o innych parametrach, dzięki czemu możemy dostosować prace rejestratora pod własne wymagania.
Jeżeli spodobał Ci się wpis, sprawdź naszą ofertę:
Bezpieczny monitoring, czyli jaki?
Samodzielna Kamera IP - sposób na tani i funkcjonalny monitoring domu?
Tak oceniają nas klienci w popularnych serwisach internetowych
Dokładamy wszelkich starań, aby zaspokoić wszystkie potrzeby i oczekiwania naszych klientów. Wasza opinia jest dla nas bardzo ważna. Nieustannie pracujemy nad udoskonaleniem procesu składania i realizacji zamówienia, aby spełnić najwyższe standardy obsługi klienta.