+48 789 062 111
+48 507 237 287
61 4152775
0
Strona główna1 » Poradniki2 » Jak wybrać monitoring do firmy?
KategorieProducenci

Szukaj

alt
alt

Nasze hity

Opinie o produktach

Cennik

Pobierz cennik PDFPobierz cennik HTMLPobierz cennik XLS

Jak wybrać monitoring do firmy?

Kamery przemysłowe w firmie, to nie tylko prewencja i kontrola bieżących wydarzeń. Odpowiednio dobrany zestaw do monitoringu może mieć zastosowanie wszechstronne.

Wybór jednak nie jest łatwy. Na co zwrócić uwagę?
1. Kwestie prawne.

Pracodawca musi przedstawić, do czego użytkowany będzie monitoring. Zazwyczaj chcemy zabezpieczyć się przed aktami wandalizmu i kradzieżą.Kamery, powinny być umieszczone jedynie w miejscach związanych z pracą i rotacją towaru. Monitoring nie powinien naruszać dóbr pracowników. Przekładając to na prosty język, pracodawca musi poinformować pracowników o kamerach w miejscu pracy. Nie powinniśmy stosować kamer z podsłuchem, bez wiedzy pracowników, oraz umieszczać monitoringu w toaletach i pomieszczeniach socjalnych. 
alt
2. Zestaw analogowy, hybryda, a może IP?
W tym przypadku wiele zależy od zastosowania kamer i jakości, którą chcemy uzyskać.
  • Rozdzielczość analogowa to 704x576 pikseli.
  • Hybryda to rozdzielczość do 5 megapikseli i więcej.
  • Monitoring IP to rozdzielczość w bardzo wysokiej jakości, wraz z szeregiem funkcji dodatkowych.
 


alt


3. Jaki monitoring wybrać?Hybryda - pozwala łączyć system analogowy, TVI/CVI/AHD oraz dodawać pojedyncze kamery IP (potrzebny oddzielny switch).


System działa po przewodzie koncentrycznym lub sieciowym. Niewątpliwą zaletą jest możliwość wykorzystania infrastruktury kablowej po koncentryku lub po skrętce UTP, oraz prosta instalacja na zasadzie PLUG&PLAY. Z montażem urządzeń w przypadku, gdy mamy uszykowane okablowanie, poradzi sobie nawet kompletny laik. 
alt


Najnowszy system cyfrowy ip - wszystkie urządzenia łączone są w obrębie sieci. Podłączenie działa na zasadzie:


Rejestrator z wbudowanym switchem POE ->kabel utp ->kamera IP.  


Rejestrator ->switch POE ->kamera IP.


Switch w dowolnym miejscu ->kamery IP, które wpinamy w obrębie istniejącej sieci w firmie.
alt

Wybór odpowiedniego systemu zależy od potrzeb danego pracodawcy, a przede wszystkim budżetu przeznaczonego na monitoring. Chociaż kamery cyfrowe są najdroższe, to w ostatnich latach mocno potaniały. Ceny kamer IP zaczynają się już od około 150 złotych, ale lepszej jakości urządzenia to wydatek co najmniej 300 złotych. Przykładami mogą być popularne kamery ip hikvision:
alt

DS-2CD1043G0-I<- Kliknij tutaj!
DS-2CD1143G0-I<- Kliknij tutaj!
DS-2CD2T43G0-I5<- Kliknij tutaj!

4. Najważniejsze funkcje w monitoringu:

 
  • Rozdzielczość, im wyższa tym lepiej.
  • Kąt widzenia kamer, ogniskowa 2,8mm to zwykle ok 100 stopnii, 3,6mm to ok 87 stopnii, im dalej schodzimy w dół tym kąt jest coraz węższy.
  • Sposób zasilania, możemy zasilać kamery pojedynczym zasilaczem 12 volt, lub poprzez POE jedną skrętką komputerową UTP.
  • Zewnętrzna obudowa, klasa szczelności minimum IP.66 oraz IP.67. Oznacza to obudowy odporne na kurz, wodę, mróz, upał.
  • Wandaloodporna obudowa do kamer, klasa IK.10 to oznaczenie, które daje gwarancję odporności na uderzenia młotkiem.
  • Zasięg podczerwieni w nocy, zawsze wybieraj kamery o odpowiednim zasięgu i bierz poprawkę na realny zasięg promiennika, który zdarza się, że jest kilka metrów krótszy jak w specyfikacji.
  • Kamery nagrywające na czujnik ruchu, oszczędność miejsca na dysku w miejscach mało uczęszczanych.Monitoring to nie tylko kontrola pracowników, włamań, złodzieja. Dzisiaj monitoring może poprawić wydajność procesów w firmie, ulepszyć martwe strefy w firmie, poprawić i zoptymalizować ułożenie towaru.


Wybierając odpowiedni system, ponosimy koszt zakupu urządzeń. Pamiętajmy jednak, że ta inwestycja może zwrócić się w bardzo krótkim odcinku czasu.

 
Przejdź do strony głównej