Kamery to stały, niemal niezauważalny już element krajobrazu, głównie miejskiego, ale nie tylko. Monitoring instalowany jest na posesjach prywatnych, w sklepach i ich okolicy, na parkingach, w różnego typu miejscach użyteczności publicznej oraz na ulicach. Cel jest zawsze ten sam – oznakowane czytelnym i jednoznacznym symbolem kamery mają zapobiegać przestępczości. Prewencja nieakceptowalnych zachowań, niszczenia mienia, kradzieży czy aktów agresji to niejedyny powód, dla którego osoby fizyczne, przedsiębiorcy i odpowiedzialne za ochronę danego obiektu jednostki decydują się na montaż monitoringu. W wielu bowiem przypadkach zapis z urządzenia jest w stanie doprowadzić organy ścigania do sprawcy, gdy jednak do niepożądanego zdarzenia dojdzie. Szansa na identyfikację winowajcy to jedna z najważniejszych zalet instalacji kamer.
Jaka rozdzielczość kamery do monitoringu uznawana jest za najlepszą, dającą gwarancję rozpoznania twarzy? Jak zmienić rozdzielczość kamery? Zapraszamy do lektury wpisu, w którym przyjrzymy się tym tematom.
Na co wpływa rozdzielczość nagrania z monitoringu? Przekłada się ona na kilka aspektów, które razem decydują o efektywności systemu bezpieczeństwa, ale nie tylko. Liczba pikseli oddziałuje na:
Jak to zrobić? W różnych modelach ścieżka może wyglądać odmiennie, jednak zazwyczaj należy połączyć się z systemem monitoringu przez przeglądarkę lub dedykowaną aplikację. Następnym krokiem powinno być odszukanie sekcji ustawień kamery/konfiguracji wideo (nazwa może się różnić) oraz podkategorii rozdzielczość/jakość obrazu. Po wybraniu pożądanej rozdzielczości z listy należy kliknąć przycisk akceptacji (zastosuj/zapisz lub podobne). W niektórych sytuacjach system może wymusić ponowne uruchomienie kamery, aby zapisać wprowadzone zmiany. Po konfiguracji warto przetestować wybraną rozdzielczość i upewnić się, że spełnia indywidualne wymagania.
Aby zmienić rozdzielczość kamery w konkretnym modelu, najlepiej stosować się do zaleceń producenta, zapoznać się z instrukcją obsługi, skonsultować z działem wsparcia technicznego lub z dostawcą sprzętu.
Mamy nadzieję, że ten wpis pomoże Ci dobrać sprzęt ułatwiający rozpoznawanie twarzy. Pamiętaj, że przy zakupie systemu monitorującego warto skonsultować się ze specjalistami. Jeśli wybierzesz dobry sklep, uzyskasz w nim też wsparcie dotyczące dobru optymalnej rozdzielczości kamer do konkretnych potrzeb.
Jaka rozdzielczość kamery do monitoringu uznawana jest za najlepszą, dającą gwarancję rozpoznania twarzy? Jak zmienić rozdzielczość kamery? Zapraszamy do lektury wpisu, w którym przyjrzymy się tym tematom.
Rozdzielczość w kamerach monitoringu – wpływ na rozpoznawanie twarzy
Czym jest rozdzielczość i jaki ma wpływ na jakość zapisu? Najprościej rzecz ujmując rozdzielczość to liczba pikseli, czyli miniaturowych elementów, z których składa się obraz – to, co nagrane zostało przez kamerę. Im wyższa rozdzielczość, tym większa liczba pikseli, a co za tym idzie – znaczniejsza szczegółowość zapisu, lepsza ostrość i jakość. Rozdzielczość mierzona i opisywana jest w pikselach za pomocą dwóch wymiarów – szerokości i wysokości. Jedna liczba określa, ile pikseli znajduje się poziomie, a druga ile w pionie obrazu.Na co wpływa rozdzielczość nagrania z monitoringu? Przekłada się ona na kilka aspektów, które razem decydują o efektywności systemu bezpieczeństwa, ale nie tylko. Liczba pikseli oddziałuje na:
- jakość zapisu – im wyższa rozdzielczość, tym lepsza klarowność i szczegółowość obrazu (istotne znaczenie w kontekście potencjalnej identyfikacji twarzy);
- zakres widzenia – bardzo często większa liczba pikseli przekłada się na szerszy zakres obrazu, tj. możliwość monitorowania większego obszaru;
- skalowalność obrazu – dobra rozdzielczość zazwyczaj łączy się z szansą na efektywne powiększanie i przybliżanie, ze względu na rejestrację dużej liczby szczegółów;
- rozmiar plików – dobra jakość nagrań wiąże się z użyciem sporej ilości danych, a co za tym idzie – zajmowaniem większej części miejsca na dysku lub serwerze; to z kolei może generować wyższe koszty przechowywania;
- przepustowość sieci – przysyłanie zapisów o wysokiej rozdzielczości może wpłynąć na działanie innych systemów korzystających z tej samej sieci; wymagana jest więc większa przepustowość;
- wydajność systemu – wysoka rozdzielczość to spore obciążenie, stare lub mniej zaawansowane systemy mogą sobie z nią nie poradzić.
Dostępne na rynku rozdzielczości kamer bezpieczeństwa
Jaka rozdzielczość kamery do monitoringu jest najpopularniejsza? W systemach bezpieczeństwa stosuje się najczęściej:- 720p (1280x720) – tak zwane kamery HD (high definition) często uznawane są za wystarczające w kontekście podstawowych systemów monitorujących, jednak zapis może okazać się nie dość szczegółowy, aby umożliwił rozpoznanie twarzy bądź tablic rejestracyjnych;
- 1080p (1920x1080) – popularne sprzęty Full HD (FHD) oferują lepszy obraz i stosowane są często w małych firmach bądź domach prywatnych; zapis zazwyczaj pozwala zidentyfikować osobę lub pojazd;
- 2K (2560x1440 lub 2304x1296) – wyższa klarowność obrazu i możliwość rejestracji szczegółów przy mniejszym zużyciu miejsca na dysku;
- 4K (3840x2160) – kamery Ultra HD (UHD) dostarczają jedne z najlepszych możliwych do uzyskania obrazów; stosowane w zaawansowanych systemach bezpieczeństwa;
- 5MP (2592x1944), 8MP (3840x2160), 12MP (4000x3000) i więcej – popularne w monitoringu miejskim lub przemysłowym, gdzie jakość i możliwość rejestracji szczegółów jest bardzo ważna; wymagana jest przy tym wysoka przepustowość sieci i dużo miejsca na przechowywanie danych.
Co jeszcze wpływa na jakość nagrania z monitoringu?
Jak już wspomnieliśmy rozdzielczość, czyli liczba pikseli, ma bardzo duży wpływ na jakość nagrania, a co za tym idzie – możliwość rozpoznawania twarzy czy numerów tablic rejestracyjnych. Nie jest to jednak jedyny istotny element. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?- Oświetlenie – ma bardzo duży wpływ na wyrazistość i klarowność obrazu. Jak nietrudno się domyślić, obraz zarejestrowany w ciągu jasnego dnia będzie bardziej czytelny niż ten nagrany nocą, o zmierzchu, w trakcie opadów deszczu, śniegu czy innych okoliczności mających negatywny wpływ na jakość zapisu. Kamery warto więc zamieszczać w dobrze oświetlonych miejscach, np. na latarniach czy w obszarach, w których światło zapala się na fotokomórkę.
- Ustawienie kamery i odległość od obiektu – spore znaczenie ma kąt nachylenia sprzętu, gdyż bezpośrednio przekłada się na zakres monitorowanego obszaru. Przy instalacji kamery warto więc zwrócić na to uwagę i poświęcić trochę czasu na optymalne ustawienie.
- Prędkość migawki i ustawienia kamery – nie bez znaczenia pozostaje właściwa konfiguracja sprzętu. Dobrym rozwiązaniem jest zaczerpnięcie informacji u sprzedawcy sprzętu, opisanie okoliczności, w jakich będzie wykorzystywany system monitorujący i poproszenie specjalisty o optymalne dopasowanie funkcji.
- Oprogramowanie do analizy obrazu – co warto podkreślić, rozpoznawanie twarzy lub innych szczegółów z zapisu monitoringu uzależnione jest nie tylko o samego sprzętu, jego ustawienia i konfiguracji. W celu osiągnięcia najlepszych wyników w interpretacji obrazu warto postawić na dobre oprogramowanie do przetwarzania nagrania i rozpoznawania twarzy.
Modyfikacja rozdzielczości kamery
Wiele osób zastanawia się, jak zmienić rozdzielczość kamery i czy jest to w ogóle możliwe. W licznych przypadkach producenci dopuszczają taką opcję. Wykorzystywana bywa ona, aby okresowo, w odpowiedzi na specyficzne potrzeby danej chwili, zwiększyć liczbę pikseli i jakość zapisu, a w innych momentach ją ograniczać, zyskując tym samym miejsce na dysku czy zmniejszając zużycie przepustowości sieci.Jak to zrobić? W różnych modelach ścieżka może wyglądać odmiennie, jednak zazwyczaj należy połączyć się z systemem monitoringu przez przeglądarkę lub dedykowaną aplikację. Następnym krokiem powinno być odszukanie sekcji ustawień kamery/konfiguracji wideo (nazwa może się różnić) oraz podkategorii rozdzielczość/jakość obrazu. Po wybraniu pożądanej rozdzielczości z listy należy kliknąć przycisk akceptacji (zastosuj/zapisz lub podobne). W niektórych sytuacjach system może wymusić ponowne uruchomienie kamery, aby zapisać wprowadzone zmiany. Po konfiguracji warto przetestować wybraną rozdzielczość i upewnić się, że spełnia indywidualne wymagania.
Aby zmienić rozdzielczość kamery w konkretnym modelu, najlepiej stosować się do zaleceń producenta, zapoznać się z instrukcją obsługi, skonsultować z działem wsparcia technicznego lub z dostawcą sprzętu.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Montując systemy telewizji CCTV i bezpieczeństwa, należy pamiętać także o ograniczeniach etycznych i prawnych, związanych przede wszystkim z ochroną danych osobowych. Osoba, która potencjalnie może znaleźć się w zasięgu kamery, powinna być o tym fakcie poinformowana – w tym celu w strefach monitorowanych zamieszcza się specjalne tabliczki jednoznacznie wskazujące na obecność sprzętu rejestrującego obraz. Sama identyfikacja osoby, której wizerunek został zarejestrowany przez kamerę monitoringu wiązać się może jedynie z sytuacjami ostatecznymi – kiedy nagranie ma służyć jako materiał dowodowy w prowadzonym postępowaniu. Nie należy nadużywać możliwości, jakie dają systemy bezpieczeństwa.Mamy nadzieję, że ten wpis pomoże Ci dobrać sprzęt ułatwiający rozpoznawanie twarzy. Pamiętaj, że przy zakupie systemu monitorującego warto skonsultować się ze specjalistami. Jeśli wybierzesz dobry sklep, uzyskasz w nim też wsparcie dotyczące dobru optymalnej rozdzielczości kamer do konkretnych potrzeb.