Listwy przeciwprzepięciowe do kamer - ochrona systemu monitoringu w okresie burzowym
Post jest zainspirowany częstymi telefonami od klientów, którzy pytają nas, czy da się odratować i naprawić kamery, które uległy przepięciu. Im bliżej sezonu letniego, tym większe zagrożenie burzami, które mogą poważnie zaszkodzić naszym systemom monitorującym.
Wychodzimy z założenia, że lepiej zapobiegać niż leczyć - dlatego przedstawimy kilka refleksji na temat ochrony monitoringu w okresie bardzo wysokich temperatur oraz burz.
Okres letni, często kojarzony jest z odpoczynkiem, urlopem, wyjazdami w gronie znajomych. Temperatury w Polsce, z roku na rok, są coraz wyższe. Towarzyszą temu częste wyładowania atmosferyczne, które mogą być istotnym zagrożeniem dla całej sieci IT w firmie czy w domu.
Aby system działał nieprzerwanie w okresie burz i gwałtownych opadów, warto abyś pomyślał o zabezpieczeniu systemu. Koszty zabezpieczenia urządzeń są niskie, montaż nie wymaga fachowej wiedzy, a ochrona i oszczędność na wymianie kamer na nowe może być bardzo wymierna.
Jak wybrać odpowiednie listwy antyprzepięciowe do monitoringu?
1. Wybieraj listwy dla odpowiedniego systemu
Monitoring dzieli się na analogowy / cyfrowy IP. Każdy z systemów posiada indywidualne listwy - zależne od ilości kanałów, które możemy zabezpieczyć. Listwy chronią nie tylko rejestratory, ale także komputery wewnątrz sieci, switche, trasy pomiędzy rejestratorem a kamerami. Standardowym zabezpieczeniem jest skuteczność udarowa minimum 100A na każdy obwód przewodu LAN.
2. Kategoria przewodu
Wybieraj tylko urządzenia obsługujące wysokie klasy okablowania w wielu kategoriach.
Standardami są Ethernet 10Base-T oraz 100Base-TX i mogą być używane z okablowaniem kategorii 5, 5e oraz 6 a, dzięki zastosowaniu ekranowanych gniazd, zapewnia pełną kontynuację ekranu przewodów FTP.
3. Odpowiednie uziemienie
Solidne listwy posiadają uziemienie oraz możliwość montażu w szafach rackowych. Jest to szczególnie wygodne w przypadku istniejących instalacji. Takie urządzenia są bardzo małych gabarytów, nie powinno być problemu ze zmieszczeniem ich nawet w dość ciasnej szafie serwerowej. Montaż takich urządzeń nie powinien potrwać dłużej niż kilka minut.
4. Chronione pary w przewodach
Solidne urządzenie zapewni ochronę wszystkich par okablowania, czyli (1+2)-(3+6), (4+5)-(7+8). Jest to bardzo ważne w przypadkach monitoringu IP oraz monitoringu IP, zasilanego przez PoE.
5. Separatory galwaniczne
To, najprościej mówiąc, urządzenia dzięki którym zabezpieczymy monitoring analogowy. Stanowią podstawową ochronę przed różnicami potencjałów, które bardzo często są przyczyną zakłóceń w obrazie oraz uszkodzeń urządzeń telewizji przemysłowej w przypadku przepięć. Podobnie jak przy zabezpieczeniach systemów IP, w analogu również znajdują się urządzenia do montażu w szafach rackowych.
Dodatkową zaletą seperatorów galwanicznych jest to, że eliminują zakłócenia w monitoringu, jeśli w pobliżu okablowania i kamer znajdują się inne przewody prądowe, metalowe słupy, które mogą powodować zakłócenia sygnału. Separatory najczęściej wystarczy zastosować z jednej strony przewodu, mogą być również bardzo przydatne w przypadku monitoringu na dalekiej odległości.
6. Organizer przewodów do kamer przemysłowych
Urządzenia i listwy przepięciowe, to miniaturowe płytki. Wybierając odpowiednie urządzenie, warto abyś przemyślał temat organizera okablowania. Jest to spore ułatwienie z poziomu monterskiego, ale również pozwala zaoszczędzić cenne miejsce w szafie sterowniczej, serwerowej.
7. Bezpieczniki Mofset
Ich funkcją jest rozłączanie obwodu wejściowego w czasie 1μS w momencie przekroczenia dopuszczalnego prądu udarowego o 1mA. Dzięki temu, system będzie pracował nieprzerwanie, a jakość ochrony to obecnie najwyższy możliwy trend w przypadku antyprzepięciowych zabezpieczeń.
8. Listwy zasilania pasywne z automatycznymi bezpiecznikami
W przypadku mniejszych systemów CCTV, warto zamontować łączówki zasilania z bezpiecznikami. Dzięki temu w systemie nie powinno być zwarcia, natomiast w przypadku nagłych wahań i skoków zasilania, uszkodzone zostaną jedynie same bezpieczniki w urządzeniu.
9. Transformatory pasywne do kamer na przewód UTP
Popularne transmitery BALUM TR-1d to podstawa, dzięki której podłączysz system analogowy po przewodzie sieciowym UTP. Plusem z zastosowania transformatorów wysokiej jakości jest możliwość przesyłania obrazu do bardzo dalekiej odległości po jednym przewodzie i bez utrat jakości. Dodatkową zaletą jest miniaturowy rozmiar - dzięki temu transmiterki schowasz lub zabudujesz w wygodnym miejscu.
10. Zabezpieczenie sieci gigabit
Warto zwrócić uwagę na parametry udarowe urządzeń, minimalne przesłuchy pomiędzy parami oraz niską tłumienność, co pozwoli w pełni zakwalifikować je do kategorii 6 (4x 250MHz). Pomimo że popularne sieci Gigabit Ethernet pracują na częstotliwości 4 x 125MHz, zapas jakościowy jest istotny w celu zachowania niezawodności pracy dużych instalacji.
Moduły mogą być stosowane w szafie rackowej oraz w plastikowych obudowach przykręcanych do ściany. Warto, by urządzenia posiadały po stronie chronionej (Device) i niechronionej (Line) gniazda RJ-45. Rozwiązanie takie przyspiesza podłączanie przewodów, serwisowanie złożonych paneli ochronnych w szafie Rack oraz ułatwia podłączenie ich do istniejących już instalacji.
Powyżej przedstawiliśmy podstawy tematyki antyprzepięciowej. Sprzęt warto dobrać po dokładnej analizie urządzeń w istniejącej infrastrukturze.
Sami bardzo polecamy wybór setów urządzeń. Dzięki temu rozwiązaniu możemy bardzo zaoszczędzić pieniądze, zwłaszcza w przypadku większych instalacji.
Producenci często oferują urządzenia w rozbiciu na poszczególne elementy, które łączymy modułowo. Z naszych doświadczeń wynika, że często możemy w sposób zbiorczy zabezpieczyć grupę urządzeń, zamiast zabezpieczać każde oddzielnie (dokupując dziesiątki modułów).
Jeśli potrzebujecie więcej porad, pomocy przy doborze urządzeń - zapraszamy do KONTAKTU.
Jeżeli spodobał Ci się wpis, przejrzysz naszą ofertę:
Systemy sygnalizacji pożarowej ⚙️ Zabezpieczenia i wyłączniki przeciwprzepięciowe ⚙️ Listwy przeciwprzepięciowe 230V ⚙️ Zabezpieczenia przeciwprzepięciowe LAN ⚙️ Zabezpieczenia przeciwprzepięciowe koncentryczne ⚙️ Zabezpieczenia przeciwprzepięciowe symetryczne ⚙️