
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z TEGO PORADNIKA?
✅ Kamery solarne i kamery wifi - gdzie najlepiej zamontować
✅ Kamery bezprzewodowe wifi – co wybrać?
✅ Kamery Wi-Fi i LTE – co warto wiedzieć przed zakupem?
✅ Jak zwiększyć zasięg kamer wifi?
✅ Jakie kamery bezprzewodowe polecamy - podsumowanie
Jeśli jesteś w trakcie budowy domu lub chcesz skutecznie zabezpieczyć budynek bez użycia okablowania, wówczas skutecznym rozwiązaniem mogą być kamery z panelem solarnym. Kamery bezprzewodowe często są stosowane w domkach letniskowych, jako monitoring działki lub w miejscach z dala od dostępu do sieci i zasilania. W Zabezpieczenia Poznań, staramy się pokazywać możliwości sprzętu, oprócz samych zalet, staramy się pokazać również pułapki przed zakupem. W poniższym krótkim poradniku, przedstawiamy wstęp do wyboru odpowiednich urządzeń i mały przegląd przykładowych modeli.
Kamery solarne i kamery wifi - gdzie najlepiej zamontować
Podstawą skutecznego monitoringu jest odpowiedni montaż i dobór urządzeń. Poniżej krótka checklista montażowa, zapewniająca skuteczny monitoring solarny:
✅ Średnia wysokość montażu to minimum 2,5-3 metry. Pamiętajmy żeby kamery nie były zamontowane zbyt nisko i narażone na kontakt z potencjalnymi włamywaczami. Zbyt wysoki montaż może ograniczyć kadr obrazu i obciąć kąt widzenia.
✅ Konfiguracja i ustawienia kamery IP. Ustaw kamerę tak, żeby obejmowała główne wejścia, podjazd, furtkę albo ogród. Przed akceptacją podglądu, warto podejrzeć podgląd z aplikacji. Nie zawsze łatwo ponownie dostać się w miejsce montażu urządzeń.
✅ Odpowiednio dopasuj ogniskową kamer. Nie zawsze sama rozdzielczość kamery będzie najważniejsza. Odpowiednia kamera zewnętrzna to idealnie dopasowana ogniskowa. Najczęściej wybierane są kamery szerokokątne. W miejscach wąskich i na wjazdy, w Zabezpieczenia Poznań, rekomendujemy kamery z funkcjami MotoZoom.
✅ Dostęp do słońca – ważne dla panelu solarnego. Kamery solarne dobrze jeśli będą miały dostęp do światła dziennego. W przypadku okresu jesienno-zimowego, może być konieczne ręczne doładowywanie panelu. Możesz zamontować kamerę i panel osobno – panel może być np. 1–2 metry dalej, w miejscu gdzie jest więcej słońca (kabel zazwyczaj ma ok. 3-4 metry długości).
✅ Wbudowany panel kamery lub kamera akumulatorowa powinna być w miejscu, gdzie mamy do niej fizyczny dostęp. W przypadku ładowania panelu lub wymiany baterii, pamiętajmy o łatwym dostępie do urządzenia.

Kamery bezprzewodowe wifi – co wybrać?
Monitoring bezprzewodowy dzieli się na kilka typów kamer. Każdy typ różni się między sobą. Warto przed zakupem zastanowić się, jakie elementy będą dla nas kluczowe.
KAMERY WIFI
✅ Działają w każdej lokalizacji z internetem Wi-Fi
✅ Nie trzeba prowadzić kabli do rejestratora
✅ Można je samodzielnie zainstalować (np. przy wejściu, garażu, ogrodzie)
✅ Idealne do podglądu na żywo, powiadomień o ruchu i nagrywania
✅ Trzeba podłączyć zasilanie do każdej z kamer wifi
✅ Posiadają dostęp zdalny z poziomu aplikacji mobilnej
Kamera IP tubowa IPC-HFW1430DS-SAW-0280B Wi-Fi Dahua 4 Mpx
Kamera obrotowa zewnętrzna IMOU IPC-S42FP 4 Mpix WiFi 355°
Inteligentna kamera WiFi Reolink W320 5mpx Smart Detekcja Mikrofon MicroSD
Kamera Reolink DUO SERIES W730 WIFI 4K 8MP z podwójnym obiektywem panoramicznym 180°
Pamiętajmy oczywiście o ograniczeniach, istotny wpływ na działanie systemu mogą mieć przeszkody i łączność wifi, która musi być na dobrym poziomie. Pamiętajmy, że kamera wifi to nie to samo co kamera wifi solarna.
KAMERY LTE – działają tam, gdzie nie ma Wi-Fi
Sprawdzają się w miejscach bez dostępu do sieci i internetu. Potrzebujemy karty sim, która musi zapewnić dostęp do internetu.
Zalety:
✅ Pełna niezależność – brak Wi-Fi nie stanowi przeszkody
✅ Nadają się do zdalnych lokalizacji, kamery łatwo przenieść w inne miejsce i używać ich w okresie wakacyjnym
✅ Możliwość podglądu i powiadomień na telefonie, pamiętajmy jednak o odpowiedniej pojemności pakietu internetu
Wady:
✅ Wymagają karty SIM z aktywnym internetem (abonament lub pre-paid)
✅ Transfer danych może być ograniczony – warto używać trybu detekcji ruchu
✅ Zasięg sieci danego operatora, może być ograniczeniem w odległych lokalizacjach
Kamera Reolink DUO SERIES G750 LTE 6MPx Szeroki kat 180° Bateria 10400mAH
Kamera obrotowa LTE 4G na kartę SIM Reolink Trackmix 4Mpx Zoom Analityka Śledzenie AKUMULATOROWA
Kamera bezprzewodowa z akumulatorem Reolink G330 4G LTE IP65 Zoom 4MP Detekcja
Kamera obrotowa LTE 4G na kartę SIM Reolink Trackmix G770 8Mpx Zoom Analityka Śledzenie AKUMULATOROWA
Najważniejsze cechy produktu kamer LTE to ich niezależność i pełna mobilność oraz prostota montażu. Nie jest to idealne rozwiązanie do profesjonalnego monitoringu a ilość sprawnie działających modeli jest mocno ograniczona, jednak musimy wiedzieć, że główne cechy produktu to szybkość i prostota montażu oraz możliwość zmiany lokalizacji kamery w dowolnym momencie.
KAMERY Z PANELEM SOLARNYM – monitoring bez ładowania
To idealne połączenie wygody i oszczędności. Kamera ma wbudowany akumulator, a panel solarny ładuje go za pomocą energii słonecznej. Całość działa bez potrzeby ładowania co kilka dni. Pamiętajmy oczywiście o odpowiedniej pojemności baterii i monitorujmy zużycie. Kamera solarna do monitoringu domu i odpowiedni panel słoneczny są z reguły bardzo proste w montażu, dzięki czemu możemy zaoszczędzić na kosztach konfiguracji wykonywanej przez instalatora.
Zalety:
✅ Całkowicie bezprzewodowe działanie – bez kabli zasilających
✅ Działa długo bez przerwy – panel ładuje baterię codziennie w okresie wiosenno-letnim
✅ Świetne do miejsc, gdzie nie ma dostępu do prądu
Wady:
✅ Wymaga dostępu do słońca – panel musi być dobrze ustawiony
✅ W zimie lub w bardzo pochmurne dni może ładować się wolniej lub wymagać ręcznych doładowań
Kamera na akumulator i panel solarny Reolink DUO G750 LTE
Kamera bezprzewodowa zewnętrzna Reolink G330 4G LTE z panelem solarnym i akumulatorem
Kamera obrotowa 5MPX Reolink GO PT SERIES G430 LTE 4G + PANEL SOLARNY 2
Kamera obrotowa LTE 4G na kartę SIM Reolink Trackmix G770 8Mpx Zoom Analityka Śledzenie AKUMULATOROWA + Panel Solarny 2
Kamery z panelem solarnym to rozwiązanie idealne na okres wakacyjny i jako monitoring domu oraz kamery na budowę. Nie jest to rozwiązanie idealne, jednak czasami może się okazać jednym, które możemy zastosować. Kamery na panel solarny często działają w aplikacji mobilnej i podobnie jak kamery LTE, wymagają dostępu do sieci.

Kamery Wi-Fi i LTE – co warto wiedzieć przed zakupem?
Kamera LTE musi mieć zasięg sieci komórkowej (dowolny operator komórkowy).
✅ Najlepiej, jeśli w miejscu montażu masz przynajmniej 3 kreski zasięgu LTE na swoim telefonie – to dobry znak, że kamera też będzie działać prawidłowo.
✅ Kamera zużywa dane z pakietu internetowego – dlatego warto wybrać:
✔️ model z detekcją ruchu (żeby nie nagrywać obrazu cały czas i nie tracić pakietu)
✔️ aplikację, która nie przesyła całego obrazu non stop, tak jak jest to w przypadku monitoringu przewodowego
Ile internetu potrzebuje kamera LTE?
✅ Średnio: ok. 1–3 GB miesięcznie, jeśli używasz tylko podglądu i powiadomień o ruchu
✅ Jeśli często oglądasz nagrania lub obraz na żywo – warto mieć większy pakiet danych, który zapewni regularny dostęp do urządzeń.
Kamery LTE to kuszące rozwiązanie, jednak ma swoje ograniczenia. Doskonale sprawdzają się jako prosty monitoring domu lub kamery na plac budowy lub na działkę. Jeśli chcemy natomiast stworzyć profesjonalny zestaw monitoringu domu, wówczas rekomendujemy rozwiązania przewodowe wraz z pełnoprawnym rejestratorem i dyskiem twardym. Pamiętajmy, że kamery mobilne, działają zazwyczaj niezależnie i rejestrują obraz na karcie pamięci SD. Pojemność karty, może być sporym ograniczeniem.
Kamera Poe i przewodowy monitoring zapewnię stabilne i długie działanie. Mimo wszystko w miejscach, gdzie nie mamy wyboru pamiętajmy, że nawet taki prosty monitoring może posiadać niezbędne funkcje do podstawowego dozoru. Warto wymienić takie możliwości jak: detekcja ludzi, wbudowany mikrofon, funkcje korygujące jakość obrazu czy nawet możliwość śledzenia obiektów w momencie, jeśli Twoim wyborem będzie kamera obrotowa.

Jak zwiększyć zasięg kamer wifi?
Najprostsze rozwiązanie – im bliżej kamera znajduje się routera Wi-Fi, tym lepszy sygnał.
W praktyce:
✅ Staraj się, żeby między kamerą a routerem było jak najmniej ścian i stropów
✅ Jeśli router jest w rogu domu, rozważ jego przestawienie bliżej środka
✅ Zastosuj rozgałęźniki sygnału lub urządzenia pokroju Mesh, dzięki czemu możemy zwiększyć jakość sygnału domowej sieci wifi
✅ Zastosuj wzmacniacze sygnału w budynku, tak aby poprawić jakość sygnału, szczególnie jeśli urządzenia są na różnych piętrach
✅ Nie wszystkie kamery mają ten sam zasięg. Niektóre modele (np. kamery Reolink) mają:
✔️ Wbudowane mocniejsze anteny Wi-Fi
✔️ Posiadają możliwość zastosowania dodatkowych anten
Warto zapytać nas, które modele mają najmocniejszy zasięg Wi-Fi – doradzimy konkretnie i dopasujemy modele dopasowane do konkretnego budynku. Ciekawe mogą okazać się urządzenia wifi Reolink. Producent posiada kilka serii produktowych, z popularniejszych możemy wskazać: kamery wifi Reolink argus, wifi Reolink RLC, Reolink DUO.
Odpowiednia kamera na kartę sim, powinna być wybierana nie tylko przez pryzmat zasięgu sieci. Bardzo ważne są również inne istotne parametry kamery, takie jak:
✅ Zasięg kamery
✅ Kąt widzenia
✅ Obsługa mobilna z poziomu aplikacji, taka, która odpowiada naszym upodobaniom, jest stabilna i prosta w obsłudze
✅ Funkcje korygujące jakość obrazu, dzięki czemu kamera sprawdzi się w warunkach całkowitej ciemności oraz nie będzie zaślepiana światłem kierowanym w stronę urządzania np.: wjeżdżające samochody czy latarka włamywacza
✅ Możliwość nagrywania na detekcję ruchu, dzięki czemu zaoszczędzimy miejsce.
Jakie kamery bezprzewodowe polecamy w Zabezpieczenia Poznań - podsumowanie
Odpowiedni dobór sprzętu to oczywiście kwestia indywidualna, modele mogą różnić się między sobą. Z reguły część cech sprzętu, może być powtarzająca się.
Kamera solarna do monitoringu ogrodu i domu, może posiadać inne cechy jak kamera solarna do. monitoringu działki. Warto sprawdzać na jak długo wystarczy panel słoneczny. Warto również zwracać uwagę na funkcje dodatkowe. Nie kierujmy się tylko i wyłącznie samym zasięgiem czy rozdzielczością kamery. Pamiętajmy aby sprzęt posiadał stabilny dostęp z aplikacji a sama aplikacja była obsługiwana w języku Polskim oraz zapewniała support techniczny. Kamera solarna z funkcją powiadomień, może pomóc stworzyć nam nasz mini monitoring domowy.
W Zabezpieczenia Poznań, zawsze rekomendujemy rozwiązania przewodowe i kamery IP PoE. W miejscach, gdzie nie jest to możliwe, warto postawić na sprawdzone i stabilne rozwiązania. Stabilne oznacza dla nas, takie, które posłużą na długie lata oraz zapewnią rozpoznanie szczegółów na co najmniej zadowalającym poziomie. Serdecznie zapraszamy do kontaktu i wspólnego omówienia obiektu i dopasowanie optymalnych modeli dla Twojego monitoringu domu i ogrodu czy działki.


Oceny Naszych Klientów na Wiodących Platformach Internetowych
Nasze całkowite zaangażowanie jest kluczem do skutecznego zaspokajania potrzeb naszych klientów. Wasze opinie stanowią dla nas nieocenione źródło informacji i inspiracji. Ciągle udoskonalamy procedury związane z obsługą zamówień, aby zagwarantować najwyższy poziom obsługi i zapewnić satysfakcję naszym klientom.

Robert Porębski
tel: 500-590-501
e-mail: allegro@zabezpieczeniapoznan.pl
Pozostałe formy kontaktu