Szukaj
Kontakt
wszystkie kategorie
Strona główna » Poradniki » Monitoring magazynu – jak zapanować nad chaosem w sezonie świątecznym

Monitoring magazynu – jak zapanować nad chaosem w sezonie świątecznym

Data dodania: 14-11-2019
Czy kamery z magazynie są konieczne?

W jaki sposób pomogą zapobiec stratom?Porozmawialiśmy ostatnio z sześcioma właścicielami firm, którzy wynajmują powierzchnie magazynowe. Poprosiliśmy ich o wyróżnienie trzech największych problemów, przed którymi stoją najemcy magazynów – głównie w dynamicznym sezonie zakupowym. 
alt


Odpowiedzi były niemal jednomyślne. Trzy najczęściej wskazywane bolączki to:
 
 • olbrzymi wzrost liczby zamówień w gorących sezonach zakupowych i kłopoty wynikłe z opóźnień czy niedokładnego pakowania,
 • gubienie produktów w wyniku nieuwagi kurierów/pracowników lub z powodu braku panowania nad dużymi ilościami dostaw,
 • strach przez kradzieżą towaru (szczególnie w nocy, gdy najłatwiej zakraść się w okolice obiektu).

+ Problem, który pojawił się u dwóch właścicieli (wynajmujących bardzo duże powierzchnie magazynowe):
 
 • utrudniona kontrola nad pracownikami - ich punktualnością, czasem przerw, nadgodzinami.

Cd. artykułu pod grafiką >>

 
alt


Zgadzamy się z tym, że jeśli firma ma przynosić konkretne zyski, to niezbędna jest bardzo staranna obserwacja przebiegu pracy w magazynach. To tam kryje się największa odpowiedzialność – pracownicy nie tylko muszą przyjmować i wypakowywać dostawy, ale także terminowo wysyłać (odpowiednio zabezpieczone) zamówienia oraz dbać o właściwy obieg dokumentów.

Nic dziwnego, że w najgorętszych sezonach zakupowych zdarzają się najliczniejsze błędy – skutkujące niezadowoleniem klientów, olbrzymim stresem pracowników a także, ostatecznie – dużymi stratami dla właściciela firmy.

W jaki sposób monitoring pomoże w ich uniknięciu?

W jakie rozwiązania zainwestować, by w styczniu cieszyć się spokojem i naprawdę dużym przychodem? 
1. Kamery z obiektywem motozoom – nad stanowiskami do pakowania towaru
 


Niezadowolony klient wystawia negatywny komentarz. Powód? Nie dostał pełnego zamówienia! Tymczasem, mimo przeszukania magazynu, nie ma śladu po brakujących produktach.

W takiej sytuacji często stosowaną zasadą jest wysyłanie klientowi kolejnej paczki z towarem. Jeśli jednak podobne sytuacje zdarzają się nagminnie lub towar jest bardzo kosztowny, należy zbadać problem bardzo dokładnie - by koszt reklamacji nie nadwyrężył budżetu firmy.

Podobnie jak w sytuacji, gdy towar dociera do klienta zupełnie zniszczony, a karton nie nosi śladów zgnieceń.

Jak wtedy zweryfikować sposób pakowania paczek przez pracowników, nie stojąc im jednocześnie nad głowami?Cd. artykułu pod grafiką >>

 
alt

Kamera Hikvision HiWatch z obiektywem motozoom, promiennikiem o długości 30 metrów i rozdzielczością 4 Mpx. Zobacz więcej TUTAJ.


Rozwiązanie?

Z rekomendacji naszych klientów wynika, że najlepiej sprawdzają się kamery z rozdzielczością FullHD i wyższą (2, 4, 6 Mpx) oraz z obiektywem Motozoom.

Obiektyw Motozoom pozwala na zdalną zmianę kąta widzenia – czyli przybliżanie/oddalenie detali na filmowanym obrazie. To oznacza, że możesz zobaczyć nagraną scenę bardzo szczegółowo, zupełnie jakbyś zaglądał komuś przez ramię!

Obiektywem zmiennoogniskowym możesz sterować ręcznie oraz z poziomu zdalnego panelu obsługującego pracę kamery.Cd. artykułu pod grafiką >>


 
alt

Kamera Hikvision HiWatch z obiektywem motozoom, mocną i wodoodporną obudową oraz rozdzielczością 2 Mpx

 
 
2. Kamery rozpoznające twarze, przeliczające ludziJeśli sądzisz, że najnowsze technologie są dostępne jedynie dla wielkich korporacji, to pozwól nam wyprowadzić się z błędu :)

Kamery uzupełnione o algorytm sztucznej inteligencji można coraz częściej napotkać nie tylko na lotniskach i w największych centrach handlowych – coraz częściej zamawiają je właściciele mniejszych sklepów, restauracji, hoteli.

To dlatego, że korzyści płynące z posiadania z takich urządzeń są trudne do oszacowania!

Pozwól nam to zilustrować.

Wyobraź sobie, że kamera zapisuje, rozpoznaje i przelicza wszystkie osoby, które weszły tego dnia do Twojego obiektu – wraz z emocjami, które im towarzyszą. Rozpoznaje intruza, zwłaszcza gdy ten przekroczy wyznaczoną linię (tzw. detekcja ruchu).Cd. artykułu pod grafiką >>

 
alt

Podgląd z interfejsu kamery analitycznej, która wykrywa twarze osób oraz ich wiek, emocje i cechy charakterystyczne.


Do tego, może przeliczać osoby przebywające zbyt długo w danych pomieszczeniu i alarmować Cię, jeśli ta liczba przekroczy dopuszczalną normę.

Mało tego – kamera informuje Cię od razu o pozostawionym/zagubionym obiekcie (dostrzega tylko większe obiekty, takie jak kartony, wózki, koszyki, palety).Cd. artykułu pod grafiką >>

 
alt

Podgląd z interfejsu kamery analitycznej z funkcją wykrywania pozostawionych bagaży i większych przedmiotów.


Wszystkie działania analityczne są podejmowane w czasie rzeczywistym, co oznacza, że otrzymujesz powiadomienie natychmiast po wystąpieniu wydarzenia zdefiniowanego przez kamerę jako niepokojące.

Jednocześnie nie musisz się obawiać o fałszywe alarmy – moduł sztucznej inteligencji zmniejsza ich ilość aż o 90%.

Gdzie warto umieszczać kamery analityczne?

 
 • Na ścianie/suficie z widokiem na drzwi wejściowe do magazynu.
 • Na ścianie/suficie z widokiem na halę magazynową.
 • Na korytarzu (wtedy kamera zarejestruje wszystkie wejścia/wyjścia z poszczególnych pomieszczeń).
 • Przy miejscach szczególnie niebezpiecznych lub zabronionych.
 • Na słupie, na zewnątrz budynku*.

*Taki montaż umożliwi Ci korzystanie z pozostałych funkcji analitycznych, takich jak rozpoznawanie pojazdów i uruchamianie alarmu w przypadku przekroczenia przez pojazd wyznaczonej przez Ciebie linii.


Cd. artykułu pod grafiką >>

 
alt

Podgląd z interfejsu kamery analitycznej wykrywającej przekroczenie linii przez intruza lub pojazd.


Najbardziej zaawansowany model matki Hikvision (zapamiętuje nie tylko twarze, ale imiona i stanowiska osób) kosztuje 13 000 złotych.

Jeśli nie możesz sobie pozwolić na taki wydatek, to nic nie szkodzi!

 
Podobnie działające kamery (posiadające wszystkie wymienione wyżej funkcje) dostaniesz już w cenie od 900 złotych.

Wybraliśmy najpopularniejsze modele:


Cd. artykułu pod grafiką >>

 
alt


Od lewej: Kamera dwuobiektywowa Hikvision rozpoznająca i zapamiętująca twarze, z bazą danych zapisanych twarzy oraz z funkcjami audio. Zobacz więcej TUTAJ.
Na środku: Kamera kopułowa BCS z obiektywem motozoom, zaawansowaną analityką obrazu, promiennikiem nocnym o długości 40 metrów i rozdzielczością 5 Mpx. Więcej znajdziesz TUTAJ.
Po prawej: Kamera tubowa BCS z zaawansowaną analityką obrazu, promiennikiem nocnym o długości 80 metrów, wandaloodporną obudową i rozdzielczością 2 Mpx. Po więcej zapraszamy TUTAJ. 
3. Kamery pracujące w nocy – najlepsza ochrona przed złodziejamiObawa przed kradzieżami spędza Ci sen z powiek?

Chcesz się upewnić, czy nikt nie kręci się w nocy wokół Twojego magazynu?

To bardzo częsta bolączka właścicieli magazynów oraz ich najemców – większość takich powierzchni mieści się na obrzeżach miast lub w małych miejscowościach, gdzie nietrudno jest podjechać zupełnie niezauważenie.

Najprostszym, a jednocześnie najkorzystniejszym cenowo rozwiązaniem jest montaż kamery z dobrym oświetlaczem nocnym (co najmniej 50 metrów).


Cd. artykułu pod grafiką >>


 
alt


Od lewej: Kamera tubowa Hikvision z promiennikiem nocnym na 80 metrów, czujnikiem ruchu i wygodnym zasilaniem PoE. Zobacz więcej TUTAJ.
Na środku: Kamera kopułowa Hikvision z promiennikiem nocnym na 50 metrów, bardzo mocną obudową i rozdzielczością 4 Mpx. Dostępna TUTAJ.
Po prawej: Kamera tubowa BCS z obiektywem motozoom, promiennikiem nocnym na 60 metrów i wygodnym zasilaniem PoE. Przeczytaj więcej TUTAJ.Gdzie?
Na słupie telegraficznym, przybudówce, ścianie garażu lub, jeśli to możliwe, nad drzwiami wejściowymi po stronie zewnętrznej.

Dlaczego to najlepsze rozwiązanie?

O każdej porze dnia i nocy możesz podejrzeć widok z kamery (za pośrednictwem aplikacji na telefony typu Android, iPhone, która działa także na urządzeniach komputerowych).

Promienniki nocne działają w każdych warunkach pogodowych – widzą dobrze w deszczu oraz w rzadkiej mgle.

Dzięki uzupełniającym funkcjom poprawiającym jakość (działającym np. w przypadku ostrego światła reflektora i latarki lub regularnych zmian oświetlenia) szczegóły na obrazie zawsze będą czytelne. 
+ Bonus, czyli kontrolery dostępu/czytniki linii papilarnych
 


Czyli rozwiązanie, które sprawdza za Ciebie obecność i punktualność pracowników i zapisuje wszystko w historii wydarzeń.

Profesjonalne czytniki linii papilarnych to urządzenia, które powinny czuwać nad pracą w każdej firmie zatrudniającej więcej niż 10 pracowników.

Przydają się szczególnie w najgorętszych sezonach, kiedy najtrudniej jest zweryfikować punktualność personelu.

4 najważniejsze korzyści?

 
 • wpuszczają tylko osoby uprawnione do wejścia. Rozpoznają Twoich pracowników lub dostawców po kodzie PIN, czytniku zbliżeniowym lub odcisku palca (lub dowolnej kombinacji tych możliwości);
 • pilnują za Ciebie harmonogramu pracy. Zapamiętują dokładne godziny wejścia i wyjścia poszczególnych osób (z uwzględnieniem ustalonych przez Ciebie kryteriów takich jak: nadgodziny, dni świąteczne, wcześniejsze wyjścia);
 • uruchamiają alarm w przypadku próby siłowego wejścia osób niepowołanych;
 • czytniki uzupełnione o kamery zapamiętują szablony twarzy Twoich pracowników i nie dopuszczają, by do budynku wszedł intruz;

Czytniki, które szczególnie polecamy:

Cd. artykułu pod grafiką >>

 
alt


Od lewej: Czytnik linii papilarnych Dahua z wbudowaną kamerą i pamięcią 150 000 zdarzeń. Zobacz więcej TUTAJ.
Na środku: Rejestrator czasu pracy Dahua z wyświetlaczem LCD i możliwością zaprojektowania indywidualnych harmonogramów. Dostępny TUTAJ.
Od prawej: Kontroler dostępu Premium Dahua z wbudowaną kamerą FullHD (zapamiętującą 1000 szablonów twarzy). Więcej znajdziesz TUTAJ.Założenie monitoringu w magazynie to niemały koszt – jest to jednak inwestycja, na którą warto postawić.

Kamery będą pełnić funkcję odstraszacza dla potencjalnych złodziei – zapobiegniesz większości kradzieży.

Jeśli w magazynie dojdzie do wypadku lub ataku wandali, bardzo szybko uzyskasz nagranie ze zdarzenia – jako dowód dla policji oraz dla ubezpieczyciela.

Możesz także znacząco ułatwić pracę ochroniarzom – w każdej chwili, bez opuszczania stanowiska, podejrzą, co dzieje się wokół magazynu, a w przypadku niepokojącego zdarzenia otrzymacie (Ty oraz wszyscy wybrani pracownicy) natychmiastowe powiadomienie.

Jeśli zdecydujesz się na założenie monitoringu, to z czasem całkiem zapomnisz o tym, jak stresujący i pełen strat finansowych był kiedyś sezon świąteczny! 
altPamiętaj, że jeżeli masz jakiekolwiek pytania lub potrzebujesz indywidualnych rozwiązań, możesz się z nami skontaktować – bardzo chętnie pomożemy!
 

Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł, może zainteresuje Cię także nasza oferta:

 

Przejdź do strony głównej
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu