Live streaming - co to jest?
To przede wszystkim transmitowanie wideo w czasie rzeczywistym. Jest wiele możliwości live streamingu. Wykorzystując odpowiedni sprzęt oraz platformę umożliwiającą transmitowanie można przesyłać obraz z dźwiękiem na żywo z dowolnego miejsca na świecie. Od kilku lat streaming cały czas zyskuje na sile zarówno jako kanał komunikacji, jak i promocji marek, firm czy produktów. Streaming to bardzo autentyczny i atrakcyjny kanał komunikacji, ponieważ przekaz jest na żywo i nie ma możliwości przerobienia go w jakikolwiek sposób.
Co można streamować?
Kiedy można wykorzystać streamowanie? We współczesnym świecie, w którym panuje pandemia koronawirusa firmy, marki, instytucje państwowe czy publiczne próbują dosłownie wszystkich rozwiązań, które pomogą im kreować wizerunek oraz pozostać w kontakcie ze swoją społecznością. Transmisje internetowe oraz telewizyjne to idealny sposób na utrzymywanie dobrego poziomu marketingu w sieci oraz komunikacji z klientami. Transmisje na żywo można prowadzić z:
-
kościoła - mszy świętej,
-
konferencji,
-
szkoleń,
-
wywiadów,
-
gier,
-
wydarzeń sportowych,
-
treningów personalnych,
- akcji promocyjnych.
Transmisja mszy świętej w serwisie YouTube z wykorzystaniem kamer IP
Streaming live za pomocą kamery IP w dobie korona wirusa
W obecnej sytuacji na świecie coraz częściej wykorzystywana jest technologia streamingu, która pozwala transmitować obraz na żywo w telewizji i na YouTube. W dobie koronawirusa firmy, instytucje państwowe lub publiczne, osoby prywatne nie mają możliwości bezpośredniego kontaktu ze swoją społecznością czy klientami. Z tego powodu na skalę światową rozszerzyła się moda na streamowanie. Obraz na żywo z dźwiękiem pozwala utrzymywać kontakt ze swoimi fanami, klientami czy społecznością.
Trening personalny z transmisją live
Kamera IP bezpośrednio do YouTube
Rozwój platformy YouTube, branży monitoringu oraz obecna sytuacja na świecie wymusiła produkcję kamer do streamingu online, które potrafią nadawać obraz na żywo bezpośrednio na kanał YouTube. Takie rozwiązanie to przede wszystkim inwestycja na dłuższy czas, która wiąże się z mniejszymi kosztami. Kamery IP nadające bezpośrednio do YouTube to świetny sposób na wyeliminowanie wszystkich niepotrzebnych urządzeń, dzięki czemu zmniejszymy ryzyko awarii.
Co jest potrzebne do transmisji na żywo w serwisie YouTube?
Przede wszystkim potrzebujemy stabilne łącze internetowe, który pozwoli wysyłać strumień wideo do serwisu YouTube. Jeśli mamy problem z Internetem - nasze łącze jest dość kiepskie to streaming live na YouTube będzie niemożliwy. Oprócz dobrego łącza potrzebujemy oczywiście urządzenia, którym jest kamera IP umożliwiająca przesył strumienia RTMP lub RTSP.
-
RTMP - protokół spotykany jest raczej w nowszych modelach kamer. Jego duża popularność w urządzeniach końcowych i serwisach wideo pozwala na prostą i szybką transmisję obrazu. Wykorzystywany jest przez serwisy wideo takie jak YouTube.
- RTSP - protokół dostępny praktycznie w każdej kamerze IP. Pomimo wielu zalet używany jest raczej w specyficznych przypadkach. Umieszczenie takiego strumienia na stronie wymaga instalacji wtyczek. Dlatego lepiej jest wybierać kamery z protokołem RTMP, które są łatwiejsze w użyciu.
Jak wygląda transmisja z wykorzystaniem serwera streamingowego?
Aby udostępnić publicznie obraz z kamery na długi okres czasu należy dokupić usługę w firmie, która oferuje strumieniowanie obrazu. Najczęściej firmy wykorzystują protokół RTSP, który został opisany powyżej. Taki protokół pozwala odebrać obraz z dźwiękiem, który później transkodowany jest do RTMP, aby przekazać go publiczności.
W tym przypadku wymagane jest stabilne łącze internetowe, posiadanie publicznego adresu IP oraz odpowiednia reguła NAT. Co to znaczy? Reguła NAT to przekierowanie portu RTSP na adres lokalny kamery IP.
Jak wygląda transmisja bezpośrednio do Youtube?
Do transmitowania obrazu na żywo do serwisu YouTube najlepiej jest wykorzystać kamery IP z protokołem RTMP. Zaletą kamer z takim protokołem jest nawiązywanie bezpośredniego kontaktu z YouTube. Nie potrzeba tutaj konieczności posiadania publicznego IP oraz nie trzeba dodawać reguły NAT w routerze, jak w przypadku powyższej propozycji. Należy jednak zapewnić stabilne łącze internetowe, ponieważ bez niego streaming live na YouTube może się nie odbyć.
Dlaczego przesyłanie strumienia z kamery bezpośrednio na YouTube jest dobrym rozwiązaniem?
Funkcja streamingu idealnie sprawdza się podczas sytuacji, gdy chcemy transmitować obraz na żywo przez długi okres czasu. Wystarczy raz ustawić kamerę, tak aby nadawała obraz na stałe. Przede wszystkim jest to bardzo wygodne i tanie rozwiązanie, które nie wymaga większego zaangażowania i ryzyka wystąpienia awarii. Co najlepsze platforma YouTube nie pobiera żadnych opłat związanych z udostępnieniem platformy strumieniującej.
Kamery do streamingu live - jakie wybrać?
Najlepszą propozycją są kamery kopułowe, które posiadają protokół RTMP. W naszej ofercie znajdą Państwo kilkanaście propozycji, które generują wysoką jakość obrazu z dźwiękiem. Kamery różnią się ilością pikseli, funkcją zdalnego zoomu, kątem widzenia, rozdzielczością itd.