0
Strona główna » Poradniki » Monitoring do domu. 10 kryteriów dzięki którym nie przepłacisz.
KategorieProducenci

Opinie o produktach

Monitoring do domu. 10 kryteriów dzięki którym nie przepłacisz.

Spora ilość sprzętu do monitoringu daje dziś możliwość swobodnego dobrania zestawu kamer, szytego na miarę pod nasz obiekt. Jednocześnie nadmiar technologii może powodować utrudnienia w wyborze właściwego systemu.
Chcemy poniżej przedstawić 10 punktów, które powinieneś przynajmniej wziąć pod uwagę zanim zdecydujesz się kupić zestaw do monitoringu.
  1. Czy planujesz w przyszłości rozbudowę systemu lub przeniesienie sprzętu w inne miejsce? Pamiętaj, że musisz dobrać odpowiedni rejestrator do monitoringu, żeby za kilka miesięcy nie przepłacać wymieniając recorder na większy, chcąc zwiększyć ilość kamer. Dlatego rozsądnym posunięciem będzie model rejestratora obsługujący większą liczbę kanałów – na przykład 16 lub 24. Zapewni to większą elastyczność systemu.
  2. Gdzie będziesz oglądał obraz z kamer? Większość rejestratorów dostępnych na rynku posiada złącza VGA i HDMI, dzięki którym obraz i nagrania obejrzysz na dowolnym monitorze lub telewizorze, znajdującym się w Twoim domu. Mimo to trzeba zwrócić na ten aspekt uwagę i wybrać model ze złączem odpowiednim dla posiadanego monitora. Monitoring domu będzie wtedy w pełni efektywny.
  3. Jak długi zapis z kamer? Na początku wybierz odpowiedni dysk do monitoringu, który zapewni optymalny zapis z kamer lub zdecyduj się na rejestrator wielodyskowy, by w przyszłości mieć możliwość rozbudowy. Kompresja sprawia, że nagrania nie zajmują tyle miejsca, co kiedyś. Jednakże lepiej postawić na naprawdę pojemne nośniki – 1, 2 lub więcej terabajtów.
  4. Jaki zasięg kamer w podczerwieni w trybie nocnym? Pamiętaj, by patrząc w specyfikacji na zasięg IR kamery brać poprawkę i wybierać modele z zapasem zasięgu. Czym lepszy promiennik, tym kamera lepiej poradzi sobie w nocy bez dodatkowego oświetlenia. Na szczęście oferta monitoringu i kamer do domu pozwalająca na obserwację w ciemnościach jest bardzo szeroka. Instalowane w nich promienniki cechuje duża efektywność.
  5. Kamera ze stałym obiektywem czy ze zmiennym zoomem? Im ogniskowa jest wyższa, tym kąt widzenia jest węższy, dlatego polecamy kamery z ogniskową 2.8mm, ponieważ posiadają one najszerszy kąt widzenia ze standardowych modeli. Przy monitoringu domu klienci najczęściej stawiają na kamery szerokokątne z zasięgiem IR 30 metrowym. Jeśli chcesz kamerę na wjazd i z dalszym zasięgiem, warto pomyśleć nad modelami z ogniskową 2,8-12mm. Warto pamiętać, że funkcja przybliżania obrazu (zoom) bywa czasami bardzo przydatna. Można bowiem zobaczyć dokładniej, co dzieje się w większej odległości.
  6. Kamera kopułowa, tubowa, obrotowa PTZ?  Kamery kopułowe bardzo często są montowane wewnątrz pod podbitką i w pomieszczeniach ze względu na swoją budowę. Przy montażu zewnętrznym unikamy kamer z otwartym kloszem. Mogą osiadać na nich opady deszczu, przez co będziemy zmuszeni przecierać kamerę, aby pracowała ona tak jak należy. Modele tubowe z daszkiem sprawdzają się doskonale w warunkach zewnętrznych. Kamery obrotowe PTZ montowane są na większych obiektach i inwestycjach, gdzie wymogiem jest spora odległość obserwacji terenu aż do 500 metrów, co niekoniecznie jest wymagane przy monitoringu domu. Naturalnie to Klient podejmuje decyzję. Kiedy posesja jest spora, monitoring domu może wymagać zastosowania kamer o większym zasięgu i z funkcją zoomu.
  7. Jaka klasa szczelności obudowy kamery? Wybieraj kamery zewnętrzne z obudową IP66 lub IP67, jeśli urządzenie będzie montowane na zewnątrz budynku, gdzie mogą panować trudne warunki atmosferyczne. Chodzi tu głównie o opady deszczu. Gdy kamera nie będzie odpowiednio wykonana, woda może ją uszkodzić. Klasa szczelności jest więc ważna dla jej działania.
  8. Typ instalacji i jakie przewody do kamer? Kupując system IP, zawsze musisz posiadać przewód UTP, typu skrętka komputerowa. Im większa odległość, tym większy przekrój przewodu musi zostać zastosowany. Kompletując własny monitoring domu, trzeba mieć tę kwestię na uwadze. Właściwie dobrany przewód to optymalna efektywność i stabilna transmisja obrazu. Wybierając monitoring hybrydowy, np: HIKVISION TURBO-HD możesz użyć przewodu koncentrycznego lub również skrętki UTP.
  9. Ile klatek na rejestratorze? Zwracaj uwagę na ilość klatek przy zapisie z kamer, tak aby obraz był płynny i czytelny. Zasada jest prosta: im wyższy bitrate w rejestratorach IP, tym więcej klatek na każdym kanale. Modele hybrydowe natomiast z reguły już na starcie posiadają daną ilość klatek, którą zawsze możemy rozdzielić na ilość kanałów w rejestratorze. Rozwiązania w tej kategorii są liczne. Model rejestratora wideo trzeba zawsze dobrać zależnie od tego, jaki typ monitoringu chcemy mieć na swojej posesji.
  10. Wejścia i wyjścia alarmowe w rejestratorze. Część rejestratorów posiada już wbudowane wejścia i wyjścia alarmowe, dzięki którym możesz podłączyć np: niezależne czujniki ruchu które zaczną wzbudzać system i stworzą hybrydowy system monitoringu połączony z alarmem. Tym sposobem zyskujemy skuteczny monitoring domu, ale również zaawansowaną instalację alarmową. Zysk z punktu widzenia bezpieczeństwa jest zatem ogromny.
 

Jeżeli spodobał Ci się wpis, przejrzysz naszą ofertę:Przejdź do strony głównejWróć do kategorii Poradniki